ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Poválečné umění v New Yorku, květen 2011

Večerní aukce poválečného a současného umění, které proběhly minulý týden v New Yorku, nepřinesly žádné ohromující výsledky. Již před aukcí se oba aukční domy nechaly slyšet, že sehnat dostatečně kvalitní a zajímavé zboží je čím dál složitější.

Jako první proběhla aukce Sotheby’s, která skončila se slabým výnosem 128,1 milionu dolarů (včetně aukční provize), tedy pod spodní hranicí předaukčního odhadu. Prodáno sice bylo plných 95 procent z nabízených 65 položek, ale dosažené ceny zdaleka nedosáhly očekávané výše. Aukčnímu večeru opět dominovala díla Andyho Warhola. V Sotheby’s jich nabídli sedm a šest se prodalo. Nejdráže sítotisk Šestnáct Jackie pocházející přímo z majetku Nadace Andyho Warhola (Andy Warhol Foundation for Visual Arts). Byl vydražen za 20,1 milionu dolarů. Výsledná částka i přes vynikající původ, bohatou publikační i výstavní historii, tak nedosáhla ani spodní hranice odhadu (očekávaná cena byla 20–30 milionů dolarů bez aukční provize).

Andy Warhol: Šestnáct Jeckie / 1964

sítotisk na plátně / 50,8 x 40,6 cm / cena: 20 242 500 USD

 

Druhým nejdražším dílem byla plastika Růžový panter Jeffa Koonse, která byla prodána jedinému zájemci na telefonu za 16,9 milionu dolarů, tedy opět hluboko pod odhadem (20–30 milionů dolarů). Koons udělal celkem tři kusy této plastiky, přičemž další dva se nacházejí v muzejních sbírkách. I když ceny za Koonsovy práce v posledních dvou letech poklesly, proti roku 1999, kdy se Růžový panter vydražil v Christie’s za 1,8 milionů dolarů (odhad 600–800 tisíc dolarů), je částka z minulého týdne slušným výsledkem a jde o třetí nejdražší Koonsovu práci prodanou v aukci.

Jeff Koons: Růžový panter / 1988
porcelán / 104,1 x 52,1 x 48,3 / cena: 16 882 500 USD

 

Pod spodní hranici odhadů se prodalo i mnoho dalších děl. Nějaké rekordy sice padly, ale už před aukcí se hovořilo o příliš ambiciózních odhadech, což po aukci připustil i Tobias Meyer, ředitel sekce současného umění v Sotheby’s. Prohlásil, že důvodem neúspěchu byly zřejmě „příliš agresivní předaukční odhady“. Některé byly stanoveny až na úrovni nejúspěšnějšího roku 2008. Loňský rok byl pro aukční domy velice úspěšný a zdálo se, že po pádu trhu v roce 2009 výsledky opět šplhají zpět k rekordním číslům z let 2007 a 2008. Poslední výsledky však naznačují, že zotavení nebude tak závratně rychlé.

Večer v Christie’s v porovnání s předchozí dražbou v Sotheby’s dopadl výrazně lépe, a to díky kvalitnější nabídce a střízlivějším odhadům. Jen tři položky z 65 nabízených zůstaly nevydraženy a celkový výnos činil 301,7 milionů dolarů. Významná část děl měla zajištěny garance (majiteli je garantována částka, kterou získá, i když se obraz nevydraží), což přispívá k zajištění lepšího materiálu do aukce.

Mark Rothko: Bez názvu / 1961 / olej na plátně / 236,2 x 193 cm / cena: 33 682 500 USD

 

Mezi nejvýznamnější položky aukce patřilo plátno Marka Rothka Bez názvu č. 17, které se prodalo za 33,7 milionu dolarů. Šlo o teprve osmý autorův obraz, jenž se od roku 1998, kdy byl vydán soupis jeho díla, objevil na trhu. Za zmínku stojí i čtvrthodinová dražba Warholova autoportrétu z roku 1964, ve které se dlouze přetahoval Philippe Ségalot se zástupcem aukčního domu, který dražil pro klienta na telefonu. Licitátor Christopher Burge neměl snadnou úlohu, akceptoval i jen čtvrtinové příhozy a trpělivě dirigoval tuto hru, která skončila vítězstvím pro anonymního telefonního dražitele, jenž nakonec plátno získal za 38,4 milionů dolarů.

Andy Warhol: Autoportrét / 1963-64

sítotisk na plátně / 101,6 x 81,3 cm / cena: 38 442 500 USD

 

I nadále se tak potvrzuje, že sběratelé jsou sice ochotni utrácet desítky milionů dolarů, ale jsou velice selektivní a trh není schopen vstřebat každý nabídnutý kus. Doktor Vikram Mansharamani, profesor na Yalské univerzitě a autor knihy Boombustology pojednávající o vzniku a příčinách finančních bublin, potvrzuje tento trend. Zároveň však poukazuje na to, že slabé výsledky aukcí z minulého týdne nejsou překvapivé. Už na začátku jara totiž aukce v Hongkongu nedopadly dle očekávání a aukce impresionismu a klasické moderny v New Yorku rovněž skončily zklamáním. Dalším indikátorem problémů je i pokles akcií aukčního domu Sotheby’s, které za poslední týden ztratily procenta. Dle profesora Mansharamaniho se z trhu stahují investoři, kteří výhled trhu s uměním nepovažují za pozitivní.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...