ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Práce Alvy Hajna ke koupi

Etcetera 28. 4. 2018

Šestá aukce brněnské aukční síně Etcetera nabídne v sobotu 28. 4. v pražské galerii Kvalitář především díla českého poválečného a současného umění, na které se specializuje. Mezi nimi budou i čtyři realizace Alvy Hajna, umělce, který je i 27 let po své smrti na aukčním trhu zastoupen zcela raritně a povědomí o jeho díle není příliš vysoké.

 

Alva Hajn: Bez názvu, 80. léta kov, sádra, pytlovina, výška 82 a 80 cm vyvolávací cena: 110 000 Kč (+ provize 21%)

 

Alva Hajn: Bez názvu, 80. léta
kov, sádra, pytlovina, výška 82 a 80 cm
vyvolávací cena: 110 000 Kč (+ provize 21%)

 

Alva Hajn (1938–1991), rodák z Polních Chrčic na Kolínsku, vystudoval v 50. letech na Výtvarné škole v Praze. Po vojenské službě a krátké pedagogické činnosti na učňovské škole v Poděbradech odchází počátkem 60. let do Pardubic, které jsou spojeny s jeho uměleckým životem (skupinou tamních umělců nyní nazývanou Staří psi) a kde pracoval ve Výstavnictví Pardubice a později v propagaci národního podniku Kniha. Na konci 80. let, po smrti svých rodičů, se natrvalo usazuje v Chrčicích.

Hajn se věnoval umělecké tvorbě v celé šíři výtvarných prostředků od sochařství přes malbu, kresbu, grafiku až po papírové reliéfy. Známé jsou i jeho realizace v architektuře a scénické návrhy. Jeho uměleckou kariéru, slibně započatou v 60. letech, zpřetrhala normalizace, kdy byl nucen odejít do ústraní. V 70. letech tedy zřizuje v Polních Chrčicích provizorní ateliér a pořádá zde výstavy pro své přátele. V době normalizace nevystavoval a pracoval jen na okrajových zakázkách pro architekturu, o to více však tvořil pro sebe a okruh svých blízkých. Po revoluci připravil svoji velkou samostatnou výstavu, která proběhla v roce 1991 v krátce nato zaniklé Galerii Karla Kramáře v Dejvicích. Jejího otevření se však už nedočkal, zemřel předčasně několik dní před ním v rodných Polních Chrčicích. 

 

Alva Hajn: Bez názvu, 80. léta kombinovaná technika (papír na sololitu), 70 × 33,5 × 13 cm vyvolávací cena: 38 000 Kč (+ provize 21%)  
Alva Hajn: Bez názvu, 80. léta
kombinovaná technika (papír na sololitu), 70 × 33,5 × 13 cm
vyvolávací cena: 38 000 Kč (+ provize 21%)
 

Posmrtnému systematickému zmapování Hajnova velmi rozsáhlého uměleckého díla se v 90. letech věnovali především Pavel Ondračka a Marcel Fišer. Bylo uspořádáno několik samostatných umělcových výstav (výstavy v Pardubicích v letech 1992 a 1995, na Klenové 1997, cyklus výstav v roce 2014 v Pardubicích, Kolíně a Kutné Hoře, v Topičově salonu v Praze v roce 2015 a další), k nimž byla vydána řada katalogů s jejich texty i texty dalších autorů (Jiří Valoch, Martina Vítková, Milan Knížák a jiní).

K Hajnovým nedožitým 75. narozeninám se v roce 2013 konala v Pardubicích i odborná konference o jeho díle.  Jeho práce jsou zastoupeny v několika veřejných sbírkách (Východočeská galerie v Pardubicích, Galerie Klatovy/Klenová, jeho práce vlastní i Magistrát města Pardubice). I přesto není doposud všeobecně známým umělcem a jeho výtvarné působení je neprávem vnímáno spíše regionálně. Více o jeho životě a díle je možno se dozvědět například zde.

V katalogu nadcházející aukce najdeme čtyři nepojmenované práce z umělcovy pozůstalosti. Jde bez výjimky o díla z 80. let: jednu volnou sochu, respektive dvojici vztyčených objektů, jakýchsi  „stél“ z kovu, mačkané pytloviny a sádry, dále pak tři sochařsky pojaté objekty z papíru (papírové reliéfy), které jsou pro Hajnovu tvorbu v 80. letech typické. Socha bude začínat na vyvolávací ceně 110 tisíc korun bez provize. Kombinovaná technika z mačkaného papíru na sololitu pak na ceně 38 tisíc a další dva papírové reliéfy na 12 a 10 tisících korunách. 
 
 
Alva Hajn: Bez názvu, 80. léta uhel, transparentní papír, papír, 72 × 73 cm vyvolávací cena: 12 000 Kč (+ provize 21%)

 

Alva Hajn: Bez názvu, 80. léta
uhel, transparentní papír, papír, 72 × 73 cm
vyvolávací cena: 12 000 Kč (+ provize 21%)

 

Doposud trhem prošlo podle databáze ART+ pouze pět Hajnových prací, dva oleje, dva tisky (lepty) a jedna asambláž. Prodány byly pouze dvě z nich za cenu nepřesahující deset tisíc korun včetně provize. 

____________________________________________________________________________

Poznámka k výsledkům aukce:

Kombinovaná technika a papírový reliéf (obě díla zobrazená na této stránce) z dražby odešla za minimální podání. Plastika s nejvyšší vyvolávací cenou našla majitele záhy v poaukčním prodeji. Další papírový reliéf, který začínal na minimálním podání 10 tisíc korun bez provize, zůstal nevydražen.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...