ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Art+Antiques Před deseti lety: Josef Čapek

Galerie Art Praha 30. 9. 2006

Jarní část aukční sezony roku 2006 byla výjimečně úspěšná. Za více než milion korun se prodalo 19 položek a dohromady sběratelé a investoři na aukcích utratili přes 200 milionů korun. Otázkou bylo, jaký bude podzim?

Už na konci září bylo jasné, že celý rok bude rekordní. Na aukci Galerie Art Praha, která se konala v sobotu 30. září, se mimo jiné prodal nejdražší obraz roku, Koupel nohou od Josefa Čapka. Šlo o první dílo, jehož cena včetně aukční provize překonala hranici deseti milionů korun. Od té doby bylo nad tuto částku vydraženo dalších pětapadesát obrazů.

Josef Čapek: Koupel nohou, 1921

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Josef Čapek: Koupel nohou, 1921
  olej na plátně, 72 × 45 cm,
  cena: 10 974 000 Kč, 
  Galerie Art Praha 30. 9. 2006

 

Čapkův obraz byl vyvoláván za motivačních 950 tisíc (bez aukční provize) a utkali se o něj čtyři zájemci v sále a deset dražitelů na telefonu. Od šesti milionů šlo již o souboj dvou zájemců dražících přes telefon. Celá dražba nakonec trvala více než deset minut. „Je to hezký obraz, jde o restituci z Národní galerie, je to kubistické dílo – a kubistický Čapek tu ještě nebyl nikdy dražený –, byl desetkrát vystavován, je celostránkově reprodukován v Čapkově monografii, nemá zkrátka žádnou chybu,“ vyjmenovával po aukci kvality obrazu z roku 1921 majitel galerie Vladimír Neubert. „Říkal jsem si, že se prodá – když při nás budou stát všichni svatí – tak za čtyři pět milionů. Takovýhle úspěch jsem opravdu nečekal,“ dodával.

Stejně jako řada dalších stěžejních děl, která prošla aukcemi Galerie Art Praha, pocházela Čapkova Koupel nohou ze sbírky Jaroslava Borovičky, sběratele a obchodníka s uměním, který byl na konci 50. let za svou obchodní činnost odsouzen do vězení a jeho sbírka zkonfiskována. Kolekci více než 400 obrazů a kreseb si mezi sebe rozdělily Národní galerie a nově zřizované krajské galerie. K restituci sbírky došlo až v 90. letech. Jaroslav Borovička zemřel v požehnaném věku 97 let v prosinci 2009 (více zde).

Josef Čapek: Děvče v růžových šatech

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Josef Čapek: Děvče
  v růžových šatech, 1916 
  olej na plátně, 70 x 52 cm,
  cena: 14 160 000 Kč, 
  Galerie Art Praha 23. 9. 2007

 

Titul nejdražšího díla českých aukcí obrazu Koupel nohou vydržel jen do jara následujícího roku, kdy jej překonala jedna z abstraktních kompozic Františka Kupky. O pár měsíců později, v říjnu 2007, se pak jiný Čapek z Borovičkovy sbírky, Děvče v růžových šatech z roku 1916, v Galerii Art Praha prodal za více než 14 milionů korun. Tento autorský rekord pak vydržel až do letošního března (top 10 Josefa Čapka).

Koupel nohou před deseti lety vydražil americký sběratel Peter Schwartz, který v letech 2006 a 2007 stál za řadou rekordních výsledků. Když ale nedostal povolení Ministerstva kultury k trvalému vývozu obrazů ze země, rozhodl se je na podzim 2008 opět prodat. Koupel nohou se pak na zářijové aukci Galerie Art Praha prodala za 9,3 milionu korun.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...