ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Předaukční výstava Galerie Kodl

Galerie Kodl v úterý představila obrazy, které budou nabízeny na její nadcházející aukci. O obrazu Zbytek noci od Toyen pohovořil Karel Srp.

Toyen: Zbytek noci / 1934

olej na plátně / 91,5 x 72,5 cm

cena: 13 000 000 Kč (bez aukční provize)

Obraz malířka namalovala v roce 1934 a podle Karla Srpa jde o dílo, které uváděla ve všech svých katalozích. Naposledy vystaven však byl v 60. letech. Před deseti lety na výstavě v Domě U Kamenného zvonu chyběl, je nicméně reprodukován v Srpově monografii, která k ní vyšla (str. 125, pod chybným názvem Zbytky noci). "Jde o výjimečné dílo, velice krásné na pohled, které by mohlo být ozdobou každé státní galerie," řekl na tiskové konferenci Srp. A hned dodal: "Státní galerie si ho ale nemohou dovolit."

Dražba obrazu začne na částce 13 milionů korun (bez aukční provize). I kdyby se obraz prodal jen za vyvolávací cenu, stal by se druhým nejdražším malířčiným dílem. Loňský rekord obrazu Spící, který byl prodán (bez provize) za 20 milionů korun, asi sotva pokoří, byť jde - slovy aukčního katalogu - o díla "obdobně významná a kvalitativně srovnatelná". Obraz Spící, který je použit na obálce zmiňované monografie, je však přece jen známnějším dílem.

Karel Srp ve svém posudku mimo jiné o obrazu říká, že "je esenci surrealismu" a dílem, "které patří k jedněm z nejvýznamnějších obrazů evropského malířství". "Může se stát ozdobou jakékoliv sbírky evropského malířství. Ukazuje, že domácí surrealistická skupina někdy silou svého výrazu podstatně přesáhla i své současníky soustředěné v Paříži," uzavírá Srp.

Předaukční výstava probíhá v Galerii Kodl až do soboty před aukcí. Samotná aukce se uskuteční v neděli 25. dubna od 13.00 hodin na pražském Žofíně.

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...