Listopad 2019 1321

Příroda Alfonse Muchy

Sotheby's Paříž 28. 5. 2019

Nový objev představí v úterní aukci pařížská pobočka Sotheby’s. Dražit bude vzácnou bronzovou alegorickou bustu Přírody od Alfonse Muchy, která se nacházela v soukromé sbírce a nebylo o ní doposud nic známo.

Alfons Mucha: Příroda (La Nature), kol. 1900 patinovaný bronz a malachit,70 x 27 x 28 cm  odhadní cena: 450 000 až 550 000 EUR Sotheby’s Paříž 28. 5. 2019

Alfons Mucha: Příroda (La Nature), kol. 1900
patinovaný bronz a malachit, 70 x 27 x 28 cm
odhadní cena: 450 000 až 550 000 EUR
Sotheby’s Paříž 28. 5. 2019

Poprvé na veřejnosti byla jedna z verzí Muchovy busty Přírody k vidění v rakouské sekci světové výstavy v roce 1900 v Paříži. Její vyobrazení bylo také součástí katalogu této expozice. Ačkoli v té době vzniklo několik variant této plastiky, povědomí o nich, a celkově o Muchově sochařských dílech, nebylo velké a časem se téměř vytratilo. Známa byla pouze poněkud odlišně ztvárněná ženská busta zhotovená pro interiér Fouquetova klenotnictví (dnes je jednou z expozic Musée Carnavalet v Paříži).

To se ale změnilo v polovině 60. let, kdy se léta pozapomenuté busty začaly s rostoucí oblibou umění období secese objevovat na trhu. Poprvé se tak stalo v souvislosti s tou variantou plastiky, která se pak následně v polovině 80. let dostala do Virginia Museum of Fine Arts, kde je uchováván dodnes. Jednotlivé varianty Přírody se od sebe liší patinou, detaily šperků a koruny a částečně také použitým materiálem.

Na počátku 70. let se v aukci v Londýně objevila bronzová pozlacená busta s malachitovými detaily velmi podobná té současné. Koupili ji tehdy sběratelé z Bruselu, baron Gillon-Crowet s manželkou, v jejichž muzeu věnovanému umění přelomu 19. a 20. století je od roku 2013 k vidění. Baronka Anne-Marie Gillon-Crowet v dokumentu věnovaném této plastice mluví o tom, že modelem k ní měla být francouzská tanečnice Cléo de Mérode, což potvrdil syn Alfonse Muchy Jiří.

Alfons Mucha: Zodiac, litografie otištěná v roce 1897 v časopise La Plume  byla nejspíše inspiračním zdrojem pro později vzniklou plastiku Přírody
Alfons Mucha: Zodiac, litografie otištěná v roce 1897 v časopise La Plume
byla zřejmě inspiračním zdrojem pro později vzniklou plastiku Přírody

V průběhu 70. let zakoupil hned další dvě varianty této plastiky německý sběratel a obchodník s uměním Ferdinand Wolfgang Neess. Jedna z nich je dnes v majetku Badisches Landesmusea v Karlsruhe, druhou Neess věnoval společně s více než 500 díly z období secese rodnému městu Wiesbaden. Od poloviny letošního roku bude celá kolekce zpřístupněna v nové expozici tamního muzea.

Další z variant by se pak podle aukční síně měla nacházet v Japonsku, v Government collections ve městě Sakai. Donedávna bylo známo pouze těchto šest zmíněných exemplářů busty. Nabízená varianta byla objevena nedávno v evropské soukromé sbírce a podle údajů Sotheby's byla zakoupena v 90. letech v Paříži. Pouze tři z celkově sedmi známých exemplářů se dnes nacházejí v soukromých sbírkách.

Alfons Mucha: Příroda (La Nature), kol. 1900 bronz a lapis lazuli, výška 69 cm cena: 807 000 USD (806 515 EUR) Sotheby’s New York 6. 12. 2002

bronz a lapis lazuli, výška 69 cm
cena: 807 000 USD (806 515 EUR)
Sotheby’s New York 6. 12. 2002

Naposledy se podobná plastika objevila v aukci před 17 lety v USA, v dražbě umění 20. století newyorské pobočky Sotheby's. Odhad byl tehdy stanoven mezi 400 a 600 tisíci americkými dolary. Horní odhad na kladívku však busta překonala o 125 tisíc dolarů, včetně aukční provize to však bylo ještě o 82 tisíc dolarů více, 807 tisíc dolarů, tehdejším přepočtem zhruba 25 milionů korun (nebo 806 515 eur).

Byla to rekordní částka za Muchovo dílo, kterou doposud překonal pouze velkoformátový olej Zrušení nevolnictví v Rusku z roku 1920, o mnoho menší verze jednoho z výjevů Slovanské epopeje. Prodávala se v dubnu 2006 u newyorské pobočky aukční síně Christie's a pocházela z tehdy rozprodávané sbírky amerického diplomata Charlese R. Cranea.

Alfons Mucha: aktuálně nabízená Příroda (La Nature), kol. 1900, detail

Ten měl na počátku 20. století kontakty s T. G. Masarykem a pod jeho vlivem se začal zajímat o slovanské národy. Později financoval právě Muchovu Slovanskou epopej. Obraz Zrušení nevolnictví přišel tehdy nového majitele na 1,47 milionu amerických dolarů (tedy zhruba 33,8 milionu korun).

Na domácím trhu je nejdražší Muchovou realizací monumentální panó určené pro pavilon Bosny a Hercegoviny na světové výstavě v Paříži roku 1900, které bylo v roce 2014 u European Arts vydraženo za 9,6 milionu korun a stalo se zároveň jedním z nejdražších děl toho roku na domácích aukcích.