ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Rakouský rekord

Obraz Franse II. Franckena vydražený ve středu 21. dubna ve vídeňském Dorotheu za 7 milionu eur se stal nejdražším dílem v historii rakouských aukcí.

Frans II. Francken: Člověk rozhodující se mezi ctností a neřestí / 1635

olej na dřevěné desce / 142 x 210,8 cm / cena: 7 022 300 eur

Obraz Člověk rozhodující se mezi ctností a neřestí je považován ze jedno z vrcholných děl antverpského malíře Franse II. Franckena (1581-1642). „V rozsáhlém Franckenově díle neexistuje další takto důmyslně komponovaná a mistrovsky namalovaná kompozice, jako je tato,“ rozplývá se nad obrazem v aukčním katalogu Ursula Härting, autorka malířova souborného katalogu.

Obraz je zajímavý svým mistrovským provedením, stejně jako komplexní ikonografií, ve kterém se prolíná antická mytologie s křesťanskou symbolikou. Obraz byl znám z historických pramenů – město Antverpy jej roku 1727 darovalo svému biskupovi –, od roku 1949 byl však nepřístupný v jisté soukromé sbírce v Německu.

Předuakční odhad počítal s částkou 400 až 500 tisíc euro. Tisková zpráva nicméně uvádí, že konečná cena nebyla úplným překvapením, neboť obraz již před aukcí vyvolal v odborných kruzích značný rozruch. Vítězem aukce se stal londýnský obchodník s uměním specializující se na staré mistry Johnny Van Haeften.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...