Prosinec 2020 994

Rekordní čínské svitky

Arcimboldo 11. 4. 2021

Společnost Arcimboldo po několikaleté pauze připravila další specializovanou aukci čínského umění. Její součástí jsou i dva svitky s dosud nejvyššími vyvolávacími cenami – Košík s persimony od Čchi Paj-šʻe za 7 milionů a Rybářská vesnice v mlze a dešti od Li Kche-žana za 8 milionů korun (+ 25% provize).

Čchi Paj-šʻ: Košík s persimony, kolem 1936
Čchi Paj-šʻ: Košík s persimony, kolem 1936,
tuš a barvy na papíře, 68 x 34 cm,
vyv. cena: 7 000 000 Kč (+ 25% provize), Arcimboldo 11. 4. 2021

Oba svitky pocházejí ze sbírky sinologa a historika umění Josefa Hejzlara (1927–2012), který se s oběma malíři znal osobně. Hejzlar, původně student ateliéru Emila Filly na Umprum, v letech 1951–56 studoval na Pekingské univerzitě, seznámil se zde se svou manželkou a i v pozdějších letech do Číny opakovaně zajížděl. Jeho monografie Čchi Paj-šʻe z roku 1970 získala cenu nakladatelství Odeon.

Čchi Paj-šʻův svitek Hejzlar podle vlastního svědectví koupil v roce 1953 v galerii Mír v Pekingu, kam jej doprovodil mistr podlepovač Liou Ťin-tchao, který podlepoval většinu Čchiových obrazů včetně tohoto, který Hejzlarovi doporučil. V zmiňované malířově monografii je obraz publikován pod názvem Plody tomelu a datován do doby kolem roku 1936. V té době malíři bylo přes sedmdesát let a deset let učil na pekingské akademii.

Hejzlar o Čchiově tvorbě z této doby a o nabízeném obraze píše: "Počátkem třicátých let se pak stále častěji objevovaly obrazy zátiší – tentokrát zátiší v pravém slova smyslu, avšak názorově a motivicky značně odlišná od tradičních 'siao-pchin'. Kromě jasné, velkorysé formy se vyznačují i dalším oproštěním námětů, s nímž začali již zakladatelé Šanghajské školy (…) Malba těchto zátiší se ovšem stylově v podstatě neliší od malby květů a ptáků. Zpravidla se v nich méně uplatňují tušové skvrny, ale zato oplývají bohatší barevnou škálou, k jejímuž rozvinutí přispívá i výběr motivů jako jsou tomely, broskve, plody li-čʻ apod. Koš s tomely (z čs. soukromé sbírky) je přímo skvělou ukázkou Čchiova koloristického talentu."

Li Kche-žan:Rybářská vesnice v mlze a dešti, 1955
Li Kche-žan:Rybářská vesnice v mlze a dešti, 1955,
tuš a barvy na papíře, 80 x 52 cm,

Li Kche-žen byl o dvě generace mladší než Čchi Paj-šʻ a znám je hlavně svými výjevy s buvoly. Stejně jako Čchi vyučoval od 40. let na pekingské akademii. Od poloviny 50. let podnikal dlouhé malířské cesty, zejména do jihozápadní Číny, z kterých se vracel se stovkami obrazů malovaných v plenéru. Plenérová malba byla do té doby v čínském umění věc neobvyklá. "Když jsem odcházel v roce 1956 malovat krajiny k řece Jan-cʻ, stanovil jsem si dvojí zásadu: – Smělost je cenná, duch je podstatný –. Určil jsem si toto heslo proto, abych přestože vycházím z tradice čínského malířství, byl dost smělý probojovat se nahromaděnými konvencemi a tvořit původně," cituje samotného umělce Eva Rychterová v jeho monografii, která vyšla v Praze v roce 1963 a kde je obraz reprodukován.

V knize Čínská krajinomalba z roku 2010 Josef Hejzlar o nabízené malbě píše: "Obraz byl zakoupen v Pekingu r. 1955, kdy byl také podle malířova sdělení vytvořen v pekingské studovně. Nápis obsahuje název díla a plné jméno umělce. Rybářská vesnice, nejspíš jihočínské provenience, se objevila v padesátých letech v řadě variací. Obraz patří k nejryzejším projevům tohoto malíře – zdaleka přesahuje prchavý záznam nebo ortodoxní představu jakési krajiny, dokonce divák zapomíná, jak je ta deštivá krajina vytvořena, láká jej prostě dovnitř (…).

Za více než 7 milionů korun na sále se na aukcích společnosti Arcimboldo v letech 2012 až 2014 prodalo šest Čchi Paj-šʻových maleb. Titul nejdražšího čínského svitku vydraženého na českých aukcích patří jeho obrazu Šest krevet, který společnost v květnu 2014 vydražila za 11,53 milionu korun. Za milionové částky bylo v letech 2011 až 2016 vydraženo šest desítek Čchiových obrazů a v letech 2013 a 2014 byl z hlediska celkového obratu nejprodávanějším autorem českých aukcí. Li Kche-Žanův cenový rekord na českých aukcích drží od roku 2013 obraz Pasáček s buvolem, který se na aukci společnosti Arcimboldo prodal za téměř 6,6 milionu korun.