ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Rekordní Kremlička

Obraz Tři ženy v lázni od Rudolfa Kremličky se prodal za rekordních 6,37 milionu korun.

Rudolf Kremlička: Tři ženy v lázni / 1921 / olej na plátně / 75 x 59 cm / cena: 6 372 000 Kč

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Obraz pocházející z pozůstalosti Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové se stal nejdražším dílem třetí večerní aukce společností 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery, která se konala ve středu 28. dubna v Topičově salonu. Jde současně o Kremličkův nový cenový rekord.

Dražba obrazu, který v minulosti nabízel ve svém Obchodě s uměním Miroslav Korecký, začínala na 3,07 milionech korun. Konečná cena se tak vyšplhala na více jak dvojnásobek. Dosavadní Kremličkův rekord měl hodnotu 3,6 milionu korun. Tolik před pěti lety zaplatil Vladimír Železný za obraz Po koupeli z roku 1919. Jen o 90 tisíc korun méně stála Slovenská krajina, vydražená v prosinci 2005 na aukci Galerie Art Praha.

V loňském roce se za více než milion korun prodaly další tři Kremličkovy obrazy. Přívoz v Troji ze sbírky Jindřicha Waldese byl v dubnu na aukci galerie Kodl vydražen za 3,12 milionu korun. Na listopadové aukci společnosti 1. Art Consulting se za 2 miliony korun prodala Krajina z roku 1916 a na březnové aukci galerie Pictura byl za 1,4 milionu korun vydražen obraz Štvanice z roku 1917.

Přípravná kresba k obrazu Tři ženy v lázni, který existuje v několika variantách, se nachází ve sbírce Galerie Středočeského kraje. Karel Srp v malířově monografii o tomto díle píše: „Kompozice Tři ženy v lázni se stala jeho (Kremličkovým) intelektuálně nejuváženějším ‚konstruktivním‘ výkonem, ve kterém ženské tělo představovalo tvárnou architekturu. Kremlička co nejvíce utlumil smyslnost, aby nechal vyniknout vlastní skladbu. Svého obrazu, jemuž se věnoval několik let, si vážil.“

Pohled do expozice v pražském Obchodě s uměním Miroslava Koreckého

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...