ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Rekordní Medek

Aukce Galerie Art Praha, která se konala první prosincovou neděli, vynesla přes 30 milionů korun. Nového majitele našlo 44 procent z 517 nabízených děl.

Za více než milion korun bylo vydraženo 7 obrazů, stotisícovou hranici překonalo 36 položek. Nejdražším dílem se stala italská krajina od Jana Zrzavého, za kterou dal nový majitel 2,4 milionu korun, o půl milionu víc, než kolik bylo minimální podání.

V aukci se opět objevilo několik položek, které Galerie Art Praha v minulosti již jednou dražila. Obraz Město (Praha), půvabná kubizující malba od Václava Špály z roku 1914, se prodal za 2,24 milionu korun. Před pěti lety byl přitom tentýž obraz neúspěšně nabízen za 1 milion korun a v dubnu 2005 byl vydražen za pouhých 875 tisíc korun.

Mikuláš Medek: Zanikající signál / 1964
olej a email na plátně / 130 x 85 cm / cena: 1 711 000 Kč

 

O půl milionu korun za čtyři a půl roku vzrostla cena obrazu Plačky od Karla Černého. V dubnu 2004 jej Galerie Art Praha prodala za 1,44 milionu korun, nyní se cena vyšplhala na téměř 1,9 milionu korun. Stejnou historii mělo i drobné Fillovo Zátiší se džbánem a jablkem z roku 1948. V roce 2004 se prodalo za 772 tisíc korun, nyní za 944 tisíc korun. Zatímco v případě Černého a Filly je v aukčním katalogu jako prodávající identifikován americký sběratel Peter Schwartz, u Špálova obrazu nejnovější historie tohoto díla překvapivě chybí.

Za více než milion korun se prodala ještě jedna Špálova kytice (1,36 milionu korun) a dále pak obrazy Jakuba Schikanedera (1,4 milionu korun), Alfonse Muchy (2,24 milionu korun) a Mikuláše Medka (1,7 milionu korun). Za úspěch lze považovat zejména prodej Medkova obrazu Zanikající signál, jehož dražba začínala na 944 tisících korun. Dosažená cena je autorovou nejvyšší od roku 2000, kdy se na aukci Dorothea prodala surrealistická Vyhřezlá matka. Rekordem je též částka 967 tisíc korun, za kterou byl vydražen jeden z obrazů Josefa Istlera. Další dvě Istlerovy reprezentativní malby z 60. let ale zůstaly bez kupců.

Největším překvapením aukce se stala dražba obrazu Svatovečer od Aloise Schneiderky, jehož tvorba je spojena s Valašskem. Cena obrazu vylétla z necelých 60 na téměř 520 tisíc korun. Na říjnové aukci společnosti 1. Art Consulting byla sice již jedna Schneiderkova krajina vydražena za 130 tisíc korun, ale jinak se ceny jeho děl až dosud pohybovaly maximálně v řádu desítek tisíc korun. Půl milionu korun je cena vskutku nečekaná. Úspěchem, byť zdaleka ne tak překvapivým, byla i dražba pozdního Radimského kartonu Rameno řeky, jehož cena se vyšplhala z 350 na 600 tisíc korun.

Z prací na papíře je třeba zmínit především pastel Antonína Slavíčka Stojící akt ženy z roku 1902, který byl vydražen za 319 tisíc korun, a kolorovanou kresbu Pierota od Františka Tichého, jejíž cena se dostala ze 106 na 260 tisíc korun. Ze dvou abstraktních studií se signaturou Františka Kupky byla vydražena jen jedna. Práce opatřená posudkem od kontroverzního Jeana Chauvelina se prodala za 673 tisíc korun, zatímco kvaš Stroje, jehož pravost ověřil respektovaný Pierre Brullé, zůstal bez kupce. Toto drobné dílko, které se dubnu 2008 na aukci pařížského aukčního domu Tajan prodalo v přepočtu za 265 tisíc korun, bylo nyní nabízeno za 413 tisíc korun.

Ze současného umění se nejdráže prodal obraz Na oběžné dráze od Jaroslava Róny, a to za vyvolávací cenu 190 tisíc korun. Z prací autorů nejmladší generace to byly Lekníny od Filipa Černého s cenou 59 tisíc korun. Drtivá většina děl v této kategorii však zůstala bez kupce.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...