ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Rekordní Medek 2010

Hra na hru na pikolu za 2,76 milionu

Obraz Hra na hru na pikolu vydražený na aukci společnosti Dorotheum za 2,76 milionu korun se stal nejdražším dílem Mikuláše Medka prodaným kdy v aukci.

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.) Dosavadní Medkův aukční rekord obraz překonal téměř o milion. Rekord by padl i kdyby se prodal jen za vyvolávací cenu. Dražitelé ale nakonec cenu vyhnali o víc jak půl milionu korun nad minimální podání. Tento úspěch umocňuje ještě skutečnost, že poslední tři Medkové, nabízení na aukcích v prvním pololetí, zůstali nevydraženi. 

Mikuláš Medek: Hra na hru na pikolu
olej a email na plátně / 120 x 250 cm 

 

Počet Medkových obrazů vydražených za více než milion korun se tímto zvýšil na deset. S výjimkou dosud rekordního obrazu Vyhřezlá matka z roku 1949, který se již před deseti lety v Dorotheu prodal za 2,46 milionu korun, se všechny tyto prodeje odehrály v posledních pěti letech. Nejdráže se v poslední době prodal obraz Hlava lampa – Lampa hlava, který se v říjnu 2007 na aukci společnosti 1. Art Consulting dostal na 1,77 milionu korun.

 

Mikuláš Medek: Hlava lampa - Lampa hlava /
1967 / olej a email na plátně / 65 x 70 cm 

 

Obraz Hra na hru na pikolu je jedním z nejrozměrnějších a nejkvalitnějších Medkových pláten, jaké se na trhu v posledních letech objevilo. Obraz pochází ze sbírky německého sběratele Hermanna Moecka a byl zařazen na Medkovu retrospektivu, která se konala v roce 2002 v Galerii Rudolfinum. Z téže sbírky pocházel například i obraz Padající staré flétny, který se v Dorotheu před čtyřmi lety prodal za 900 tisíc korun.

 

Mikuláš Medek: výzdova reprezentatčních prostor ČSA v Košicích
Mikuláš Medek: výzdova reprezentatčních prostor ČSA v Košicích

 

Větší rozměry a vyšší vyvolávací cenu než Hra na hru na pikolu měla jen dvě díla: Divadelní prospekt ke hře Josefa Topola a cyklus čtrnácti pláten z reprezentačních prosto ČSA v Košicich. Netypická černobílá malba k Slavíkovi k večeři, tempera na plátně o rozměrech 2,3 na 4,4 metru, byla před dvěma lety nabízena Dorotheem za 3,36 milionu korun. Košický soubor o celkových rozměrech 2,5 na 17 metrů byl v dubnu 2002 v aukční síni Meissner-Neumann ke koupi za 9,2 milionu korun. Obě díla zůstala nevydražena.

 

Mikuláš Medek: Slavík k večeři / olej a email na plátně / 230 x 440 cm 

 

Další Medkův obraz bude dražen již tuto sobotu na aukci Galerie Art Praha. Jde o drobný olej z roku 1973 nazvaný Hlava čtvrtého inkvizitora. Vyvolávací cena je stanovena na 312 tisíc korun.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...