Rekordní Radimský a 19. století

Česká krajinomalba poprvé v historii nad 5 milionů korun!

Jen těžko předem předvídatelnému souboji se na dnešní odpolední aukci Galerie Kodl těšila nabízená kolekce pláten českého krajináře přelomu 19. a 20. století Václava Radimského. Autorský rekord tohoto ještě před několika lety ne příliš tržně atraktivního malíře se podařilo překonat hned dvakrát. Poprvé ve výši 2,76, podruhé dokonce ve výši 5,4 milionu korun. Do této cenové hladiny se česká krajinomalba dosud nikdy nepropracovala a může to znamenat i jistý přelom v jejím vnímání.

Václav Radimský: Kvetoucí sad / 1903 / olej na plátně / 63 x 80 cm / Galerie Kodl 24. 5. 2015 / 5 400 000 Kč

Dosavadní malířův autorský rekord přitom padl na aukci Galerie Kodl v prosinci 2013. Tehdy se plátno Z Giverny prodalo s dvojnásobným nárůstem za 2,64 milionu korun, což byl teprve druhý případ, kdy se Radimského práce v aukci prodala nad hranicí 2 milionů korun. Dnes odpoledne pak plnému sálu na pražském Žofíně připravila překvapení nejprve malba Lekníny z doby kolem roku 1900. Její cena vzrostla z původního 1 milionu (bez provize) na konečných 2,76 milionu korun (včetně provize).

O to větší překvapení pak vzbudila licitační bitva o další Radimského malbu z téhož období, Kvetoucí sad. Malba s vyvolávací cenou ve výši 900 tisíc korun (bez provize) během několika minut skončila na cenové hladině 5,4 milionu korun (včetně provize), což je tedy i nový Radimského aukční rekord, který patrně zůstane ještě dlouho nepřekonán. Radimský tak tímto prodejem získal post jednoznačně nejdražšího českého krajináře, pro srovnání: nejdražší práce Antonína Slavíčka byla před šesti lety prodána nad hranicí 3 milionů korun. To do jisté míry znamená i přelom a zcela nové prizma nazírání na tento, dříve spíše „středo a nízko-stavovský“ tržní segment, který letos asi nikdo nečekal.

Přiznám se, že Radimského v cenové hladině nad 5 milionů korun jsme opravdu neočekávali a je pro mne velkou satisfakcí, že jsme právě na tohoto malíře před čtyřmi lety výstavně a publikačně vsadili (zde),“ řekl redakci ART+ bezprostředně po aukci Martin Kodl. „Velmi povzbudivé však dnes byly i výsledky dalších autorů dlouhého 19. století, nového autorského rekordu se podle našich údajů dočkali například August B. Piepenhagen, Ferdinad Lepie, Josef Navrátil, Václav Brožík, Gabriel von Max či Joža Úprka, dodal majitel aukční síně.

Josef  Váchal: Ďáblova zahrádka aneb přírodopis strašidel / 1924 / bibliofilie / 46 x 35 cm / 2 040 000 Kč

V aukci se však dařilo i dalším autorům. Velmi raná expresivní, téměř gestická malba Bohumila Kubišty Žena s kočárkem (o ní více zde) našla zájemce za necelých 14 milionů korun (včetně provize) a obsadila tak po Zátiší z téhož období, které před dvěma lety dosáhlo na cenu 18,5 milionu korun, suverénní druhou příčku.

Velký souboj se strhl také o cennou knihu Josefa Váchala Ďáblova zahrádka aneb přírodopis strašidel. Zájemci vyvolávací cenu vyhnali na více než trojnásobek do výše 2,04 milionu korun. To je současně dvakrát více než dosavadní Váchalův aukční rekord. Na nová autorská maxima si sáhli i někteří autoři 20. století, mezi nimi např. Robert Piesen nebo Jaroslav Róna. Celkové výsledky aukce by měly podle tiskové zprávy aukčního domu opět přesáhnout částku 100 milionů korun. Jedná se tak o dosud nejúspěšnější aukci letošního roku.

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024

Váchal Josef

Práce všeho druhu

Práce všeho druhu

22. června 2015

Znovu přes sto

Znovu přes sto

22. prosince 2014

Od Slavíčka po Typlta

Od Slavíčka po Typlta

15. července 2013