Rekordní výsledek pro Františka Foltýna

Prague Auctions 20. 3. 2016

V neděli 20. 3. bylo v rámci aukce Prague Auctions vydraženo plátno Františka Foltýna Ženy u vody v novém autorském maximu. Nový majitel za ně po dramatické licitaci zaplatil 5,25 milionu korun.

František Foltýn: Koupání / 1924 olej na plátně / 138 x 158 cm cena 5 250 000 Kč / Prague auctions 20.3. 2016
František Foltýn: Ženy u vody / 1924
olej na plátně / 138 x 158 cm
cena 5 250 000 Kč / Prague Auctions 20.3. 2016

Rozměrné plátno Ženy u vody z roku 1924 pochází ze soukromé sbírky. Rodina nyní už minulého majitele kdysi obraz zakoupila na doporučení malíře Vojtěcha Erdeleyiho přímo z ateliéru Františka Foltýna. Dílo startovalo na vyvolávací ceně 2,25 milionu korun a postupně se vyšplhalo téměř na její 2,5 násobek. S cenou 5,25 milionu korun tak předčilo předchozí aukční maximum obrazu Composition z roku 2014 přibližně o 400 tisíc korun.

František Foltýn (1891–1976) je jedním z nejvýznamnějších českých malířů v oblasti nefigurativní tvorby. Jeho studia na Umprum přerušila první světová válka, jejíchž bojů se osobně účastnil. V roce 1921 odchází do Košic, kde se pod vedením ředitele Východoslovenského muzea Josefa Poláka začíná vytvářet mezinárodní umělecké ohnisko (zde). Právě zde Foltýn mezi lety 1921–1924/1925 vytvořil svá nejpůvodnější díla vycházející z neoklasicismu, do něhož pronikaly primitivistické a kubizující tendence, to vše s důkladně promyšlenou výstavbou obrazu pod Cézannovým vlivem. Z Košic odešel do Paříže, kde působil až do roku 1934 a stal se členem skupiny s geometrickým zaměřením Cercle et Carré a později také mezinárodního uskupení Abstraction-Création. Věnoval se tedy především abstrakci, kterou lze označit jako organickou. Později se vrátil opět do vlasti a od roku 1937 až do své smrti žil v Brně. Ve svém díle se v té době přiklonil k realismu, v 60. letech se pak na nějakou dobu k abstrakci opět vrátil.

Plátno Ženy u vody pochází z Foltýnova košického období, kdy do této odlehlé oblasti pronikaly díky Josefu Polákovi aktuální výtvarné trendy. Dílo se vyznačuje geometricky rozvrženou kompozicí a akcentací větších barevných ploch s patrným ovlivněním kubismem a fauvismem. Obraz je signován a datován. Jeho menší přípravnou verzi (68 x 100,3 cm), která je rovněž signována a datována autorem do roku 1923, vlastní Moravská galerie v Brně.

Dráže se Foltýnovy práce prodaly pouze na dnes již legendární aukci sbírky Hascoe v červnu 2011 v Londýně, kde plátno Imperialismus (1925) dosáhlo v přepočtu ceny 12,77 milionu korun (zde) a obraz Dostojevskij získal nového majitele za 9,94 milionu korun.

Artslimit 24. 3. 2024

Foltýn František

Nejdražší bohemika na zahraničních aukcích

4. září 2017

Top 10 Foltýn

Top 10 Foltýn

2. dubna 2016

Prague Auctions

Sochy v roce 2016

Sochy v roce 2016

16. ledna 2017

Nové aukční rekordy: Od Kupeckého po Šimotovou

18. srpna 2016

Top 10 Foltýn

Top 10 Foltýn

2. dubna 2016