ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Richard Fremund 2011

Richardovi Fremundovi by dnes bylo 83 let. Byl jednou z nejvýraznějších osobností pražské umělecké scény přelomu 50. a 60. let, ve srovnání se svými generačními souputníky Robertem Piesenem, Mikulášem Medkem či Liborem Fárou je však dnes jeho jméno takřka neznámé. Zemřel měsíc po svých 41. narozeninách v květnu 1969.

Richard Fremund: Modrá kompozice

Modrá kompozice / 1960 / olej, lak, plátno / 125 x 154 cm / Galerie Maldoror

 

Bezprostředně po válce byl Fremund jako sedmnáctiletý přijat na pražskou Akademii do mistrovské školy Vratislava Nechleby. S konzervativně založeným profesorem se však záhy nepohodl, a tak přešel do grafické speciálky. V rámci poúnorových politických prověrek byl ze školy na konci roku 1949 vyloučen. O dva roky později se ke studiím vrátil, byl přijat na Akademii múzických umění do ateliéru scénografie vedeného Františkem Trösterem. Školu absolvoval v roce 1954 výpravou k Jiráskově hře Kolébka v divadle Disk.

Hned Fremundova první výstava v dubnu 1956 v Galerii Československý spisovatel na Národní třídě se stala senzací. Galerie byla jedinou pražskou výstavní síní nepodléhající kontrole Ministerstva kultury a mladý umělec zde drze vystavil nejen akty, ale i abstraktní malby. Stranický tisk reagoval pobouřeně, ale výstava překvapivě nebyla předčasně ukončena. První svobodné výstavy od února 1948 si všimly dokonce i The New York Times. Článek vyšel s výmluvným podtitulem: „Výstava českého malíře porušuje všechna stranická pravidla, a přesto zůstává otevřena.“

Richard Fremund: Modrá vesnice

Modrá vesnice / 1959 / olej, lak, plátno / 55 x 70 cm / Galerie Maldoror

 

Zásadní význam pro Fremundův umělecký vývoj měl téměř tříměsíční pobyt v Paříži v létě téhož roku. Zhlédl posmrtnou retrospektivu Henriho Matisse a poprvé měl možnost seznámit se s díly klasiků francouzské moderní malby. Dnes si jen těžko dokážeme představit, jak silně na něj asi tyto obrazy působily, uvážíme-li izolaci, ve které se tehdejší česká kultura nacházela. Během pobytu v Paříži se setkal také s několika významnými krajany v čele s Josefem Šímou. V roce 1958 patrně spolu s dalšími výtvarníky navštívil EXPO 58 v Bruselu a tamní výstavu Padesát let moderního umění. Seznamuje se s tvorbou Pierra Soulagese a Jacksona Pollocka a sám ve svých obrazech začíná experimentovat s drippingem a gestickou malbou.

Richard Fremund: Vánoční krajina

Richard Fremund: Vánoční krajina / 1961
olej na plátně / 100 x 145 cm / cena: 576 000 Kč (Galerie Vltavín 2. 12. 2007)

 

Fremundově tvorbě ze samého závěru 50. let a z první poloviny let 60. je věnována aktuální výstava v Galerii Maldoror, kterou připravila Marcela Chmelařová. Takto úzké vymezení není dáno jen komorními prostory galerie. Podle Chmelařové, které byla před osmi lety podepsána též pod Fremundovou soubornou retrospektivou ve Východočeské galerii v Pardubicích, představují roky 1959 až 1965 nejzajímavější období malířovy tvorby, a to zejména v jeho abstrahujících krajinách malovaných sytými olejovými barvami v kombinaci s lakem.

Výstava je tvořena zápůjčkami z pozůstalosti a ze soukromých sbírek a část vystavených děl je na prodej. Již v den vernisáže ale galerista Milan Mikuš hlásil, že z jedenácti nabízených obrazů zůstávají neprodané jen dva. Na aukcích se Fremundovy obrazy objevují jen ojediněle. Naposledy minulý měsíc byla na aukci Galerie Art Praha vydražena jeho Vesnice se hřbitovem z roku 1957 za 312 tisíc korun. Fremundův cenový rekord drží rozměrná Vánoční krajina z roku 1961, která byla před čtyřmi lety na aukci Galerie Vltavín vydražena za 576 tisíc korun (ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Obrazy z doby kolem poloviny 50. let se prodávají za výrazně nižší částky, vrcholná díla z poloviny 60. let se naopak na trhu dosud nikdy neobjevila.

Richard Fremund: Vesnice se hřbitovem

Richard Fremund: Vesnice se hřbitovem / 1957

olej na plátně / 100 x 73,5 cm / cena: 312 000 Kč (Galerie Art Praha 20. 11. 2011)

 

Během 60. let se Fremund stal notoricky známou osobností pražského kulturního života. Bezpochyby k tomu přispělo jeho působení v divadle Semafor, s nímž od roku 1961 spolupracoval při výpravách her. Ke hře Šest žen vytvořil nejen scénografii, kostýmní návrhy a plakát, ale dokonce si v ní i zahrál. V době pražského jara Fremund několikrát navštívil Itálii a v březnu 1969 se v Římě dočkal své první samostatné zahraniční výstavy. Po návratu do Prahy mu však úřady odebraly pas a s jeho dalšími plány, tak jako s plány tolika jiných, byl konec. Dva měsíce nato Richard Fremund tragicky zahynul při autohavárii.

 

Richard Fremund: Krajny z let 1959–1965
pořadatel: Galerie Maldoror
kurátorka: Marcela Chmelařová
termín: 2. 12. 2011–14. 1. 2012

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...