Richter nejdražším umělcem

Aukční hvězda Gerharda Richtera rychle stoupá

V pátek 12. října dosáhla malba Gerharda Richtera na večerní aukci současného umění v londýnské Sotheby's ceny 21,3 miliónů liber, tedy asi 662 miliónů korun. Stala se tak nejdražším v aukci prodaným dílem žijícího umělce na světě. Další skvělá Richterova malba, Prag 1883, odkazující na jeho vztah ke spisovateli Franzi Kafkovi, se bude v Christie's dražit za necelý měsíc.

Gerhard Richter: Abstraktes Bild 809-4

Gerhard Richter: Abstraktes Bild 809-4 / 1994 / olej na plátně / 225 x 200 cm

12. 10. 2012 Sotheby's / konečná cena: 21 321 250 GBP (34,2 miliony dolarů)

Abstraktní malba jednoho z nejuznávanějších současných světových umělců Gerharda Richtera (*1932) s pořadovým číslem 809-4 pochází z poloviny 90. let, která jsou považována za vrchol jeho konceptuální tvorby. Odhadní cena tohoto díla se v katalogu večerní aukce současného umění u Sotheby's pohybovala v rozpětí od 9 do 12 miliónů liber (bez provize), během dražby se však malba na sále dostala až na kladívkovou cenu 21,321,250 liber (34,2 milióny dolarů).

Původním majitelem obrazu byl známý kytarista Eric Clapton, který obraz koupil v roce 2001 na aukci Sotheby's v New Yorku společně s dalšími dvěma plátny téže série za částku 3,1 miliónů dolarů (bez provize) (2,15 miliónů liber). Už tehdy cena malby vzrostla oproti původního spodnímu cenovému odhadu více než trojnásobně. Prodejem tohoto plátna se Richter stal nejdražším žijícím umělcem na světě. O pořadí v první desítce se kromě něj dále dělí hvězdy jako Jasper Johns, Jeff Koons a Damien Hirst.

Gerhard Richter: Abstraktes Bild 789-3

Gerhard Richter: Abstraktes Bild 789-3 / 1993 / olej na plátně / 240 x 240 cm

8. 5. 2012 Christie`s / konečná cena: 21 810 500 USD

Rekordní plátno německého umělce žijícího v Kolíně nad Rýnem získal minulý týden v Londýně po pěti minutách dražby jeden ze dvou anonymních zájemců na telefonu. Na konečnou cenu díla měla podle zahraničních expertů vliv nedávná série výstav Gerharda Richtera v pařížském Centre Pompidou, berlínském Staatlichen Museum a londýnské Tate Modern, kde bylo dražené plátno přímo vystaveno. Svou roli údajně sehrálo také načasování aukce na samotný závěr prestižního londýnského veletrhu Frieze Art Week, na nějž se do Londýna sjíždí řada světových sběratelů. Podobných raketových nárůstů dosáhly rozměrné malby Gerharda Richtera v průběhu posledního roku několikrát, obdobný rekord tak bylo podle posledního cenového vývoje možné očekávat.

Gerhard Richter: Seestuck

Gerhard Richter: Seestück (leicht bewölkt) / 1969 / olej na plátně / 200 x 200 cm

8. 5. 2012 Christie's / konečná cena: 19 346 500 USD

Jak poznamenává server Artinfo, ceny děl Gerharda Richtera, od doby, kdy reprezentoval Neměcko na benátském bienále v roce 1972, rostly dlouhá léta jen pomalým želvím tempem. Raketového nárůstu se dočkaly až vloni v listopadu, kdy se skupina jeho osmi děl ze soukromé kolekce dostala v aukci na souhrnnou částku 74 miliónů dolarů, dvojnásobku horního cenového odhadu. Tehdy také jeho abstraktní malba Abstraktes Bild 849-3 z roku 1997 (s rozměry 260 x 340 cm) dosáhla částky 20,8 miliónů dolarů (oproti odhadu 9 - 12 miliónů dolarů). Už letos v závěru letní sezony však tuto částku v aukci Christie's v New Yorku překonalo další dílo: Abstraktes Bild 798-3 s cenou 21,8 miliónů dolarů. Těsně pod sumou 20 miliónů dolarů se pak u Christie's v květnu a červnu prodaly další dvě starší Richterovy malby: Struktur 2 (z roku 1989) a Seestück (leicht bewölkt) (z roku 1969). Během krátké doby se tak Richter, dříve spíše v pozici "cool outsidera", stal vyhledávanou aukční hvězdou.

Na londýnské večerní aukci Sotheby's se 12. října prodalo celkem 53 položek za souhrnnou částku 44 milióny liber. Za 3,7 miliónů liber našel kupce jeden z menších reliéfů s přírodními houbami a modrým pigmentem od Yvese Kleina nazvaný Re 9-I, za 2 milióny liber pak také další z menších abstraktních obrazů Gerharda Richtera Abstraktes Bild 840-2 datovaný do roku 1997.

Gerhard Richter: Prag 1883 / 1983

Gerhard Richter: Prag 1883 / 1983 / olej na plátně / 250 x 250 cm

14. 11. 2012 Christie's / odharní cena: 15 000 000 USD

Další klíčové Richterovo plátno se bude dražit už za necelý měsíc v aukci poválečného a současného umění u Christie's. Předběžná odhadní cena rozměrné práce Prag 1883 vytvořené v roce 1983 je 15 milionů dolarů. Malba je považována za jedno z nejranějších mistrovských děl Richterovy abstrakce a může se chlubit vynikající proveniencí. Ve své kolekci ji měl barorský vévoda Franz Bonaventura Adalbert Maria von Wittelsbachas, zapůjčena byla také v Pinakothek der Moderne v Mnichově. Poté se dostala do sbírky finančníka Steven A. Cohena. Název díla odkazuje na rodné místo a rok narození spisovatele Franze Kafky, kterého ve své tvorbě Richter poprvé reflektoval už v roce 1970. Vzhledem k posledním Richterovým aukčním výsledkům je tedy jisté, že i tato malba se prodá velmi dobře a aukční odhad není vzhledem k rozměrům a kvalitě nikterak nadsazený.

Richter Gerhard

Nejvýznamnější Kupka v aukci

Nejvýznamnější Kupka v aukci

1. března 2023

Top 10 Gerhard Richter

Top 10 Gerhard Richter

15. března 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014