ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Ročenka 09 - Jakub Schikaneder

Loňský rok lze s jistou nadsázkou označit za rok Jakuba Schikanedera. Cenová hladina jeho obrazů se skokově posunula o 3 miliony korun směrem nahoru. Schikaneder se tak zařadil mezi několik málo prominentních umělců 19. století, jejichž díla cenově konkurují obrazům modernistů.

Loňské dražební dění doslova smetlo všechny dosavadní aukční rekordy tohoto mistra, byť se nejednalo o částky nízké, zaplacené za nevýznamná díla. Na trhu se loni objevilo celkem pět monumentálních obrazů z různých etap Schikanederovy tvorby. Každý dosáhl částek, které byly ještě před rokem čirou utopií. Vždyť ještě na konci listopadu 2008 se Schikanederův interiér prodal pouze za vyvolávací cenu 1,18 milionu korun. A když se na jaře 2009 prodával rozměrný Pohřeb, námětově asi málo vyhledávané, ale mistrovsky namalované a pro autora typické dílo z roku 1889, zvedl pro tuto práci s vyvolávací cenou 1,44 milionu dražební číslo také jediný zájemce. Zlom nastal v červnu.

Jakub Schikaneder: Kočár za soumraku

olej na plátně / 93,5 x 130 cm, cena: 6 400 000 Kč / Sotheby’s 3. 6. 2009

A aukční síni Sotheby‘s v Londýně se dražil obraz s motivem pražského nábřeží, jehož odhad činil 40 až 60 tisíc liber bez aukční provize. Dílo, kterému byla věnována rubrika Na trhu v květnovém čísle časopisu Art+Antiques a o které se v Londýně utkalo několik českých zájemců, bylo ovšem nakonec prodáno za částku několikanásobně vyšší, za 205 tisíc liber. V přepočtu tedy za 6,4 milionu korun, což obraz katapultovalo na první místo všech známých prodejů Schikanederových obrazů.

Jakub Schikaneder: Zasněná – Podvečer u moře

olej na plátně / 84,5 × 110,5 cm, cena: 4 980 000 Kč / Galerie Art Praha 22. 11. 2009

Poté následovala doslova schikanederovská smršť. Galerie Art Praha nabízela v zářijové aukci netypickou krajinu, která byla prodána za rovných 6 milionů korun (obr. 14 v seznamu milionových položek). Na své listopadové aukci pak prodala marínu z doby kolem roku 1920, jejíž dražba skončila těsně pod částkou 5 milionů korun. Galerie Kodl na své listopadové aukci nabídla taktéž pozdní dílo, Podvečer v zálivu. Vyvolávací cena činila 5,76 milionu, nakonec byl ale obraz prodán za 6,72 milionu.

Zcela mimořádným dílem byl Schikaneder zastoupen v podzimní večerní aukci společnosti 1. Art Consulting. Rozměrná figurální malba z doby kolem roku 1900 byla již svou vyvolávací cenou rekordní, přesto ale její konečná cena byla ještě o jeden milion výše. Částku 8,85 milionu korun lze ale asi na dlouhou dobu považovat za strop, přes který se Schikanederovy práce budou asi jen stěží dostávat. 

Jakub Schikaneder: Na zámeckých schodech

olej na plátně / 103 × 139 cm, cena: 8 850 000 Kč / 1. Art Consulting 25. 11. 2009

Koncem příštího roku by se měla konat Schikanederova retrospektiva, která po více než deseti letech znovu ukáže přehlídku toho nejlepšího, co umělec během svého života vytvořil. Před třemi lety uspořádaná výstava v pardubické Východočeské galerii ukázala, že se objevilo velké množství prací, které je do Schikanederova díla nutno zařadit. Pro trh s uměním by mohla být tato výstava příležitostí zvýšeného zájmu o autora, a tudíž také snahy majitelů prodat rodinné stříbro právě v okamžiku, kdy zájem o Schikanedera vrcholí. Výjimečné práce, pokud by se do té doby objevily na trhu, mohou naopak lákat kupce právě možností, že budou vystaveny na připravované výstavě. I při této konstelaci se ale nabízí otázka, zdali za dva roky budou ceny za Schikanderovy obrazy schopny atakovat nebo dokonce překonat onu částku 8,85 milionů korun. Ale kdo ví, možná se ještě nebudeme stačit divit... 

Jakub Schikaneder: Pohřeb / 1889

olej na papíře lepeném na plátně / 93 × 140 cm, cena: 1 440 000 Kč / Galerie Kodl 26. 4. 2009

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...