ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Ročenka 09 - Ladislav Sutnar

Ladislav Sutnar byl na trhu s uměním dlouho přítomen jen svými čajovými a jídelními servisy, jež ve 30. letech navrhl pro Krásnou jizbu a které jsou mezi milovníky kvalitního designu stále velice populární. V posledních 15 měsících však prošlo dramatickým cenovým vývojem i jeho malířské dílo.

Pro lepší ilustraci vývoje cen Sutnarových obrazů je třeba vrátit se trochu do minulosti. Sutnar byl širší veřejnosti jako malíř poprvé představen až na průřezové retrospektivě jeho grafického a designérského díla v Jízdárně Pražského hradu v létě 2003. Její součástí byl i samostatný oddíl věnovaný jeho popartovým Venuším z 60. let. Galerie Kodl navíc u této příležitosti uspořádala prodejní výstavu Sutnarových obrazů dovezených z Ameriky. Podle vzpomínek Martina Kodla stály tehdy menší formáty 300 tisíc korun, větší půl milionu. Prodaly se prý jen asi dva obrazy.

Sutnarovy obrazy jsou od roku 2003 součástí stálé expozice Národní galerie ve Veletržním paláci, trh s uměním však toto docenění nijak nereflektoval. A pokud snad ano, odehrávaly se všechny prodeje mimo aukční trh. Na aukci se dvě Sutnarovy Venuše poprvé objevily až v listopadu 2008, a to díky aukční síni Dorotheum. Prodaly se sice oba obrazy, avšak pouze za vyvolávací ceny. Menší formát za 312 tisíc korun, rozměrnější Venuše ve dne snící za 600 tisíc korun. Ceny nad půl milionu korun jsou u poválečného umění stále dost výjimečně, zklamáním však bylo, že o obrazy projevil zájem jen jeden kupec.

Ladislav Sutnar: Venuše ve dne snící / 1967

akryl, masonit / 109 x 180 cm, cena: 600 000 Kč / Dorotheum 29. 11. 2008

 

Ladislav Sutnar: Venuše s prstem na rtech / 1966

akryl, masonit / 180 x 109 cm, cena: 2 280 000 Kč / Dorotheum 19. 9. 2009

 

 

Další sutnarovskou kolekci Dorotheum nabídlo až na své loňské zářijové aukci. Tentokrát již sběratelé nezaváhali, či se dokonce nechali strhnout. Vyvolávací ceny byly nižší než na předchozí aukci, konečné částky však výsledky z roku 2008 překonaly dvoj- i vícenásobně. Ceny tří velkých obrazů – rozměrově i časově shodných s Venuší ve dne snící – se dostaly přes hranici milionu korun, přičemž obraz Venuše s prstem na rtech přišel nového majitele dokonce na 2,28 milionu korun (obr. 47, 95 a 100 v seznamu milionových položek). Cena menší Venuše žonglující se vyšplhala z 240 na 660 tisíc korun.

Na další, listopadové aukci Dorothea byly draženy další čtyři Sutnarovy obrazy. Rekordní výsledky z předchozí aukce sice nezopakovaly, nárůst cen se však projevil. Dva velké formáty se prodaly po 900 tisících korun, dvě menší práce stály shodně 660 tisíc korun. Oproti roku 2008 tak lze hovořit o nárůstu ve výši 50 až 100 procent. 

Ladislav Sutnar: Venuše exotická / 1965-66

akryl, masonit / 180 x 109 cm, cena: 900 000 Kč / Dorotheum 28. 11. 2009

 

 

Cena za obraz Venuše s prstem na rtech je rekordem, který patrně nějaký čas zůstane nepokořen. Ekonom by možná řekl, že šlo o nesmyslnou investici, neboť – jak ukázaly následující prodeje – standardní cenová hladina srovnatelných děl je zhruba poloviční. Tak jednoduché to ale není. Zaprvé: nebýt tohoto rekordu, nedošlo by možná ani k výše popsanému nárůstu cen. Zadruhé: tato úvaha vychází z předpokladu, že šlo o ojedinělou investici a že kupec koupil jen toto rekordní dílo. Ve skutečnosti však Venuši s prstem na rtech i Venuši ve dne snící, která byla podle stejné logiky výrazně podhodnocena, získal týž sběratel.

Fakt, že ceny na listopadové aukci zaostaly za zářijovými prodeji, provokuje k otázce, zda nedošlo k přehlcení trhu. Ředitelka Dorothea Mária Gálová soudí, že nikoli. „Můžeme spekulovat o průměrné ceně, ale vždy nakonec rozhoduje kvalita individuálního díla. Nemyslím si, že obrazy, které jsme dražili v listopadu, měly potenciál stejných cen jako ty, které jsme nabízeli v září,“ vysvětluje. „Že dojde převýšení nabídky nad poptávkou, bych se také nebála. U každého z těch obrazů jsme měli čtyři pět zájemců. Sutnar je navíc podle mě autorem, který nemusí zůstat omezen jen na český trh,“ dodává.

Dorotheum je v kontaktu s malířovým synem i s dalšími majiteli Sutnarových děl ve Spojených státech a počítá s tím, že i na svých letošních aukcích bude dražit další jeho obrazy. Otázkou podle Gálové zůstává spíše to, která přesně to budou díla, neboť o část kolekce, o niž jde, má zájem Národní galerie.

 

Ladislav Sutnar: Venuše – Cameo / 1967

akryl, masonit / 180 x 109 cm, cena: 900 000 Kč / Dorotheum 28. 11. 2009

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...