ART+, vše o trhu s uměním
Září 2022 1807 

Ročenka 09 - Mikuláš Medek

Nejdražší Medek přišel na 1,18 milionu korun

Mikuláš Medek byl před lety po Václavu Boštíkovi prvním autorem poválečného umění, jehož obrazy překonaly cenovou hranici jednoho milionu korun. Od roku 2006 se v aukcích za více než milion prodalo 6 jeho obrazů. Loni k nim přibyl jen jeden jediný.

V roce 2009 jsme v nabídce aukčních síní zaznamenali čtyři Medkovy informelní obrazy ze 60. a 70. let. Práce z těchto dvou desetiletí se na dražbách vyskytují nejčastěji a dá se říct, že trh je Medky z tohoto období dostatečně saturován. Ze čtyř nabízených obrazů (jeden byl dražen dokonce dvakrát) nakonec nového majitele nalezly jen dva.

Mikuláš Medek: Anděl zlých ptáků / 1972

olej, email na plátně / 70 × 55 cm

cena: 1 180 000 Kč /
1. Art Consulting 25. 11. 2009

Z toho by se dalo usuzovat, že mezi sběrateli klesá o Medka zájem. Pro nové hráče na trhu nejsou jeho práce dostatečně atraktivní či přinejmenším ne za současné vyvolávací ceny. Pokud by prodávající byli ochotni slevit ze svých nároků a aukčním síním povolili snížit ceny, situace by se mohla rychle změnit. Něco podobného jsme na českém trhu zažili před téměř deseti lety s Václavem Špálou, jehož díla přestala být na určitou dobu obchodovatelná. Mezi sběrateli tehdy nebyl nikdo nový, kdo by Špálu ještě neměl nebo kdo by za nabízené ceny chtěl dalšího. Dnes naopak Špálova díla opět lámou cenové rekordy. Podobné to může být s Medkem. Oba malíři k sobě mají ostatně blízko i v tom, že se vyznačují jasně čitelným rukopisem a zanechali po sobě velice bohaté dílo.

Mikuláš Medek: Hlava projektanta věží / 1968

 olej, email na plátně / 70 x 50 cm /
neprodáno / 1. Art Consulting 4. 10. 2009

Při bližším pohledu na loni nabízené obrazy by náš závěr mohl být mnohem smířlivější. Spíš než o výraz klesajícího zájmu o Medka může jít o důkaz vyzrávání českého trhu s uměním. Okruh zájemců o díla tohoto autora nemusí být tak velký, jak se vzhledem k dosaženým cenám mohlo zdát, ale pořád to může stačit k tomu, aby se s jeho obrazy úspěšně obchodovalo. Ale pouze za předpokladu, že ceny budou dostatečně diverzifikovány. Kupci si možná začínají pečlivěji vybírat a doplňovat své kolekce. Při poměrně dobrém zastoupení tohoto autora na trhu by se jednalo o logický krok.

Mikuláš Medek: Hlava MaS III / 1968

olej, email na plátně / 50 x 40 cm /
neprodáno / Dorotheum 28. 11. 2009

Tuto variantu by nejspíš potvrdil jakýkoliv Medkův surrealistický obraz. Malby z 50. let nebyly v aukci nabízeny již řadu let a dá se předpokládat, že by takovéto dílo přitáhlo pozornost nemálo kupujících a snadno by stanovilo nový umělcův cenový rekord. To by potvrdilo, že zájem o Medka stále trvá, jen se musí jednat o práce něčím výjimečné. Koneckonců se to nemusí týkat jen surrealistických děl. I u informelních prací se vždy najdou takové, které jsou působivější než jiné. Při poloviční úspěšnosti Medkových pozdějších prací ale není divu, že i majitelé ranějších obrazů, uvažují-li o jejich prodeji, mohou váhat.

Mikuláš Medek: Zlatá rouška / 1973

olej, email na plátně / 50 x 35 cm

cena: 336 000 Kč / Galerie Kodl 26. 4. 2009

Nejdražším loni prodaným Medkem se stal obraz Anděl zlých ptáků z roku 1972, vydražený na listopadové aukci společnosti 1. Art Consulting za 1,18 milionu korun. Dražba obrazu začínala na necelých 770 tisících korun. Rozměrově téměř identické dílo Hlava projektanta věží, kterou ale Medek namaloval o čtyři roky dříve, v aukcích téže společnosti nového majitele nenašla. V březnu byl obraz neúspěšně nabízen za 1,12 milionu korun, v říjnu pak za částku o 90 tisíc korun nižší. Neprodáno zůstalo i dílo s názvem Hlava MaS III, barevně odlišná verze Hlavy projektanta věží taktéž z roku 1968, která byla nabízena v aukci Dorothea za 720 tisíc korun. Podobně velká malba, avšak z roku 1973, byla v jarní aukci Galerie Kodl nabízena za 180 tisíc korun. Prodala se za 336 tisíc korun.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...