ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Ročenka 10 - Světový trh

Nejdůležitější události na světových aukcích v roce 2010

Oběma největším aukčním síním rok 2010 přinesl nárůst zisků. Sotheby’s oproti předloňskému roku svůj aukční obrat zdvojnásobilo, Christie’s oznámilo rekordní objem celosvětových obchodů (včetně privátních prodejů) ve výši 5 miliard dolarů. Trh zatím není zpět na úrovni roku 2007, s jistotou lze ale hovořit o jeho zotavování.

Výsledky zahraničních aukčních domů ukazují, že sběratelé opět neváhají utrácet horentní sumy. Velmi pečlivě si ovšem vybírají, za co. Absolutní cenový rekord, který téměř šest let držel Picassův obraz Chlapec s dýmkou, byl loni překonán hned dvakrát a hned 8 děl se prodalo za částky převyšující jednu miliardu korun. O rok dřív se neobjevila ani jedna takto drahá položka.

Aukční domy nicméně nadále zůstávají velmi opatrné v nabízení garancí a záruk, které běžně poskytovaly před rokem 2008, a také předaukční odhady byly loni podstatně střízlivější než v minulosti. I to mohl být jeden z důvodů, proč se zvýšilo procento prodaných položek. Až na pár výjimek nalezla ta nejlepší díla nové majitele.

Impresionisté a klasická moderna

Rok začal rekordním prodejem Giacomettiho sochy Kráčející I. na únorové aukci společnosti Sotheby’s v Londýně. Socha z roku 1961 se prodala za 65 milionů liber, a v přepočtu na dolary tak v ceně o dvě stě tisíc překonala Picassova Chlapce s dýmkou, který byl v květnu 2004 vydražen za 104,1 milionu dolarů. Předaukční odhad vysoko překonal také obraz Kostel v Cassone (Krajina s cypřiši) od Gustava Klimta. Místo očekávaných 18 milionů za něj vítěz aukce nabídl 26,9 milionu liber. Celkem únorová aukce Sotheby’s vynesla téměř 147 milionů liber, což je historicky nejlepší výsledek londýnské aukce.

Květnový blok aukcí v New Yorku vrátil titul nejdražšího autora Picassovi. Na večerní aukci Christie’s se jeho obraz Akt, zelené listy a busta z roku 1932 prodal za 106,5 milionu dolarů. Obraz se na trh vrátil po téměř šedesáti letech, v roce 1951 jej prodávající získal za necelých 20 tisíc dolarů. Vysokou cenu vysvětlují jednak předchozí prodeje Picassových děl – privátně měla být jiná malba ze stejného roku prodána dokonce za 139 milionů dolarů –, jednak velký formát obrazu. Druhou nejdražší položkou večera se stala busta od Alberta Giacomettiho, která se prodala za více než 53 milionů dolarů. Před osmi lety se jiný odlitek prodal za „pouhých“ 12,5 milionu dolarů. Nejdražším dílem stejně zaměřené aukce Sotheby’s, která se konala následující večer, se stalo květinové zátiší od Henriho Matisse, které se prodalo za 28,6 milionu dolarů. 

Gustav Klimt: Kostel v Cassone (Krajina s cypřiši) / 1913

olej na plátně / 110 x 110 cm / cena: 26 921 250 GBP / Sotheby’s 3. 2. 2010

 
 

Zpráva o dalším rekordu přišla v červnu z Paříže. Na aukci společnosti Christie’s se Modiglianiho vápencová busta, nazvaná jednoduše Hlava, prodala za nečekaných 43,2 milionu eur. Předaukční odhad přitom počítal jen přibližně se sedminou této částky. Socha se stala vůbec nejdražším dílem prodaným na francouzském aukčním trhu a na pár měsíců i nejdražším Modiglianiho dílem. V listopadu byl tento rekord překonán prodejem malířova obrazu Krásná Římanka.

Další velmi dobře obsazené aukce impresionistů a klasické moderny se konaly koncem června v Londýně. Hlavní hvězdou aukce společnosti Sotheby’s byl autoportrét Édouarda Maneta z let 1878–79, Christie’s lákalo sběratele na Picassův portrét z jeho modrého období a na Monetovy Lekníny z roku 1906. Manetův autoportrét se prodal za 22,4 milionu liber, což odpovídá spodní hranici předaukčního odhadu. Picasso zůstal s cenou 34,8 milionu liber hluboko za očekáváním a Monetovy Lekníny kupce vůbec nenašly. Odhad přitom počítal s cenou 30 až 40 milionů liber. Zklamáním byl pro Christie’s i prodej obrazu Park v nemocnici Saint-Paul od Vincenta van Gogha, který byl vydražen za 9 milionů liber. V březnu 2009 byla tato malba na veletrhu v Maastrichtu nabízena za dvojnásobnou cenu.

Další rekordy přinesly newyorské aukce konané začátkem listopadu. Nejdráže se prodal již zmiňovaný Modiglianiho obraz Krásná Římanka (Akt sedící na pohovce) z roku 1917. Na aukci Sotheby’s se jeho cena vyšplhala až na 68,9 milionu dolarů. Na stejné aukci se prodal také reprezentativní Monetovy Lekníny z let 1917–19, a to za částku 24,7 milionu dolarů. Na trh se obraz vrátil po dvanácti letech. V roce 1998 byla jeho cena 9,9 milionu dolarů. Christie’s slavilo úspěch s monumentálním bronzovým reliéfem Akt zezadu IV od Henriho Matisse, který byl vydražen za 48,8 milionu dolarů. Odlitek byl přitom vytvořen až více než dvacet let po umělcově smrti. Ze dvanácti verzí díla jich je deset v muzejních sbírkách.

 

Gerhard Richter: Námořníci / 1966 Gerhard Richter: Námořníci / 1966 / olej na plátně / 150 x 200 cm / cena: 13 242 500 USD / Sotheby’s 9. 11. 2010

 

Poválečné a současné umění

Únorové aukce poválečného a současného umění v Londýně sice nebyly nikterak rekordní, ale Sotheby’s i Christie’s mohly být s výsledky spokojeny. Jádrem kolekce Sotheby’s byla sbírka manželů Lenzových zaměřená na umění skupiny Zero. Byť většinou nešlo o milionové částky, byla zde stanovena celá řada autorských rekordů. Velmi dobře se na aukcích obou společností prodávala díla Yvese Kleina. V Sotheby’s se jedna z jeho „maleb plamenem“, F 88, prodala za 3,3 milionu, v Christie’s se modrá antropometrie ANT 5 z roku 1962 vyšplhala na 4,1 milionu a zlatý reliéf z mořských hub, RE 47 II, dokonce na 5,9 milionu liber.

Hlavní pozornost sběratelů se ale soustředila na květnové a listopadové aukce v New Yorku. Společnost Christie’s v květnu slavila úspěch s pozůstalostí spisovatele Michaela Crichtona. Nejsledovanějším a nejdražším dílem aukce se stala enkaustika Vlajka od Jaspera Johnse, u které se očekávalo, že by mohla pokořit dva roky starý rekord Luciana Freuda a z Johnse udělat nejdražšího žijícího autora. Obraz se nakonec prodal za 28,6 milionu dolarů, což je o 5 milionů méně, než kolik v roce 2008 Roman Abramovič zaplatil za Freudovo rozměrné plátno Benefits Supervisor Sleeping. Nejdražším dílem v aukci Sotheby’s se stal autoportrét Andyho Warhola, vydražený za 32,6 milionu dolarů, což je dvakrát více, než byl předaukční odhad. Druhým exponovaným dílem bylo plátno Marka Rothka z roku 1961, které se prodalo za 31,4 milionu dolarů. Obraz se na trh vrátil po třinácti letech, v roce 1997 jej prodávající v Christie’s získal za 1,8 milionu dolarů.

Listopadové aukce byly ještě lepší a obě společnosti dosáhly nejvyšších obratů od května 2008. V Christie’s se nejdražší položkou stal obraz Roye Lichtensteina Ohhh…Alright… z roku 1964, který se prodal v autorském rekordu za 42,6 milionu dolarů. Monumentální modrá Balloon Flower od Jeffa Koonse byla vydražena za 16,9 milionu dolarů, což sice odpovídá horní hranici předaukčního odhadu, cena se však ani zdaleka nepřiblížila částce zaplacené za stejnou sochu v jiném barevném provedení v roce 2008. Fialová Balloon Flower se tehdy vyšplhala až na rekordních 25,7 milionu dolarů. Hluboko pod očekávanou cenou se překvapivě prodala jedna z Warholových Campbellových polévek. Nového majitele přišla „jen“ na 23,9 milionu dolarů.

Podzimní aukce Sotheby’s se tentokrát představila s výrazně nižšími odhady než ambiciózní nabídka Christie’s. I tak společnost nakonec dosáhla čtyřikrát vyššího obratu než v listopadu 2009. Nejdražším dílem aukce byl obraz Andy Warhola Coca-Cola (4) z roku 1962, který se prodal za 35,4 milionu dolarů. Plátno Francise Bacona Postava v pohybu z roku 1985 bylo vydraženo za 14 milionů dolarů a velice úspěšný večer zaznamenal i Gerhard Richter. Nejlépe ze tří jeho dražených děl se prodal obraz Námořníci z roku 1965, a to za 13,2 milionu dolarů. Jedním z nejdražších prodejů se v listopadu mohla pochlubit i věčná trojka, aukční síň Phillips de Pury. Warholův obraz Muži v jejím životě z roku 1962 se prodalo za 63,4 milionu dolarů, a stal se tak druhým nejdražším Warholovým dílem, hned za Zelenou autonehodu z roku 1963 vydraženou v roce 2007 za 71,7 milionu dolarů.

Staří mistři

Na aukcích starých mistrů a malby 19. století se během roku 2010 objevilo několik zajímavých prací. Na druhou stranu jsme v této kategorii zaznamenali i několik velkých zklamání.

Nejdražší položkou lednové aukce Sotheby’s v New Yorku byl obraz Anthonyho van Dycka Dvě studie vousatého muže, pocházející z doby, kdy byl van Dyck stále ještě členem Rubensovy dílny. Obraz, který byl dražen jen necelé dva měsíce po rekordním prodeji van Dyckova autoportrétu v Londýně, se prodal za 7,3 milionu dolarů. Zajímavostí je, že na tuto položku byl sjednán tzv. „neodvolatelný příhoz“ (irrevocable bid), což znamená, že již před aukcí měla aukční síň jistotu, že se dílo prodá. Svatá Dorota s košíkem jablek a pomerančů od Francisca de Zurbarána se prodala za 4,2 milionu dolarů, a stala se tak nejdražší autorovou položkou prodanou na aukci. Naposledy byl tento obraz dražen v roce 1998 v konkurenčním aukčním domě Christie’s, kdy byl prodán za poloviční cenu 2,1 milionu dolarů. Jedním z avizovaných zklamání byl bohužel Rembrandtův Portrét mladé ženy v černém klobouku, který byl z aukce na poslední chvíli stažen. Důvodem mohl být i nedostatek zájmu, neboť obraz se na trh vrátil po pouhých třech letech.

Denní nabídka červencové aukce starých mistrů v Christie’s v Londýně přinesla další rekord. Tentokrát za dílo Hieronyma Bosche Pokušení sv. Antonína, které se vyšplhalo velmi vysoko nad předaukční odhad 12 až 16 tisíc liber. Zájem dražitelů konečnou cenu vynesl nad 205 tisíc liber. Následující den byla v Christie’s dražena sbírka rodiny Spencer. Hlavní hvězdou nabídky byl obraz Petera Paula Rubense Portrét velitele vyzbrojeného do bitvy z let 1612–14, jenž se prodal za 9 milionů liber. Druhým dílem se stejnou proveniencí byl Il Guercinův obraz Král David z roku 1651, který byl vydražen za 5,1 milionu liber. Oba obrazy byly v držení Spencerova rodu po dlouhá dvě staletí, což znamená, že na trhu byly naprostou novinkou. Nabízený Rubensův obraz byl dlouho předmětem zkoumání, protože i v seznamu sbírky byl dlouho veden jen jako dílo Rubensovy školy. Přesto se většina současných znalců shodla na autorství samotného Petera Paula Rubense. Vydražené dílo je tak dnes druhou nejdražší malířovou prací prodanou na aukci. Prodána byla i práce Giovanniho Belliniho Madona s dítětem, a to za 3,5 milionu liber.

Večerní londýnská aukce Sotheby’s, pořádaná ve stejném týdnu, se odehrávala ve jménu J. M. W. Turnera a jeho krajinomalby Moderní Řím (Campo Vaccino) z roku 1839. Plátno úspěšně vydražilo losangeleské muzeum J. P. Gettyho. Konečná cena byla 29,7 milionu liber, nejvyšší předaukční odhad byl přitom o třetinu nižší. Obraz byl od roku 1978 zapůjčen do skotské Národní galerie, která ovšem nedisponovala dostatečnými finančními prostředky, aby jej od majitelů mohla odkoupit. Předchozí Turnerův rekord z roku 2006 činil 20,5 milionu liber. Druhou nejdražší položkou byly práce Pietera Brueghela mladšího a portrét Jana Lievense; obě se prodaly za shodných 2,5 milionu liber. Mezi levnější položky, o které byl velký zájem, patřila tempera na papíře Madona s dítětem z dílny Andrey del Verocchia. Z aukčního odhadu 200 až 300 tisíc se vyšplhala na více než 780 tisíc liber.

Velkým zklamáním pro Christie’s v Londýně byla prosincová dražba plátna Nicolase Poussina Vysvěcení, které s předaukčním odhadem 15 až 20 milionů liber zůstalo přes velká očekávání nevydraženo. Hlavní hvězdou na aukci starých mistrů v Sotheby’s byl v prosinci obraz Chovné klisny a hříbata od anglického malíře druhé poloviny 18. století George Stubbse. Prodal se za rekordních 10,1 milionu liber, což je však méně, než aukční síň čekala. 

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...