ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Ročenka 11 - Sochy

Zhodonocení situace soch na trhu

Tento dříve opomíjený segment trhu začíná rok od roku nabírat větší dynamiku. Za posledních šest let se počet nabídnutých položek v této kategorii téměř zčtyřnásobil, finanční obrat pak dokonce zšestinásobil. Nesvědčí to o ničem jiném, než že teprve v posledních letech začíná náš trh respektovat sochy jako plnohodnotný umělecký druh, do nějž má smysl za určitých podmínek investovat. Během loňského roku tak obrat v tomto segmentu dosáhl 26 milionů korun, což je oproti roku 2010 opět nárůst o celých 37 procent. Z velké většiny však šlo o díla současného umění, kde samozřejmě tradiční dělení na obrazy a sochy poněkud skřípe.

Jen pro srovnání: Na deset nejdražších sochařských děl byste v roce 2010 potřebovali přibližně 5 milionů, loni už 7 milionu korun. Tento skok částečně způsobily hned dva rekordní prodeje, a kupodivu se nejednalo o díla sochařů klasické moderny, od nichž jsou k mání zejména nečíslované odlitky nejrůznějšího původu a kvality, ale originální práce žijících umělců (více o nich ve studii věnované současnému umění). Připomeňme, že předloňský rekord patřil raně poválečné plastice Naslouchající od Ladislava Zívra, která se prodala za 788 tisíc korun.

Loni se od Zívra na trhu objevilo osm soch, žádná však nedosáhla srovnatelné ceny. Nejdráže se prodala půlmetrová terakotová Hlava z roku 1958, která zaznamenala u Galerie Art Praha téměř trojnásobný nárůst na 360 tisíc korun. O dvě desetiletí mladší pálená hlína s měděným drátem Malá pavučina u Orlys Art Auctions vyšla jediného kupce na 90 tisíc korun. Přitom o něco větší příbuzná Pavučina stála o rok dříve v Dorotheu celých 336 tisíc korun. Trojici Zívrových plastik, dva bronzy po 99 tisících a jeden pískovec za 112 tisíc korun, nabízela v listopadu Galerie Arcimboldo, nikdo však na ně nezareagoval. Propadly i tři další pozdní práce nabízené v průběhu roku dalšími aukčními síněmi.

Gutfreund Otto: Busta A. Kleinové

Otto Gutfreund: Podobizna A. Kleinové / 1924 / kolorovaná pálená hlína
výška 34 cm / cena: 322 000 Kč / Meissner-Neumann 11. 12. 2011

 

 Od meziválečných sochařů je třeba zmínit zejména dvě vynikající sochy Otto Gutfreunda. Civilistní hliněná Busta A. Kleinové z 20. let vylétla u Meissner-Neumann ze 115 na 322 tisíc, Sedící žena z kosořského mramoru pak vyšla na aukci Galerie Arcimboldo na 570 tisíc korun. K této dosud neznámé pozdní soše existuje ve sbírkách Národní galerie studie. V podzimním katalogu Arcimbolda se také objevil ojedinělý bronz Josefa Mařatky Inteligence. Za plastiku v životní velikosti pocházející z majetku rodiny zaplatil nový majitel 372 tisíc korun. To je současně Mařatkův dosavadní cenový rekord. Dosud byly totiž k mání pouze jeho drobné modely, loni se prodaly dva, Opojená tanečnice O. V. Gzovská za 25 tisíc a Milenci za 32 tisíc korun.

U Arcimbolda nabídli také metrový bronzový model Františka Bílka Obětovaný patřící k pomníku před zámkem v Hořovicích, vyšel na 322 tisíc korun. V září se na aukci společnosti Dorotheum prodal bronzový odlitek Svaté Barbory od Jaroslava Horejce, jeho cena vzrostla ze 108 na 204 tisíce korun. Neprodány naopak zůstaly dvě loni nabídnuté práce Otakara Švece, zmenšená varianta slavného Slunečního paprsku (690 tisíc korun) u Meissner-Neumann a téměř dvoumetrový bronzový Stojící mužský akt s knihou (273 tisíc korun) u Arcimbolda.

Nejdražší loni prodanou sochou se stal jeden z menších drátěných objektů Karla Malicha, Krajina se stromem z roku 1976. Z motivační vyvolávací ceny 372 tisíc vylétl na listopadové aukci Arcimbolda až na 1,61 milionu korun (obrázek 68 v seznamu milionových položek). O 50 tisíc méně stála třímetrová Pavoučí věž od Aleše Veselého dražená o den později Prague Auctions (obr. 72). Ocelový objekt z roku 1967 se prodal za 1,56 milionu korun, dvojapůlnásobek minimálního podání. Socha se na trh vrátila po čtyřech letech a srovnání s předchozím prodejem vůbec nevyznívá dobře. V listopadu 2007 byla na aukci téže společnosti prodána za vyvolávací cenu 3,39 milionu korun.

Za poměrně vysoké částky bylo draženo ještě několik dalších děl současných autorů. Černý laminátový Strážce od Michala Gabriela, socha v životní velikosti, se na aukci Prague Auctions prodal za 540 tisíc korun. Opakovaně se na stejné aukci dostal do prodeje také známý objekt Stanislava Kolíbala Stavba XV. Prodávající za něj nakonec utržil 468 tisíc korun, o téměř 60 tisíc méně, než za kolik jej před čtyřmi lety získal. Jiné Kolíbalovo dílo, Černý reliéf z roku 2008, na jarní večerní aukci nabízela společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Prodal se za vyvolávací cenu 318 tisíc korun.

V listopadu se u Prague Auctions objevily také dvě starší práce od Jana Koblasy. Rozměrný, opakovaně v zahraničí vystavovaný objekt Hommage à Mikuláš Medek se dostal na 228 tisíc korun, což je za poslední léta autorova nejvyšší cena. Významný Rodokmen z roku 1962, vystavovaný už v době svého vzniku, vyšel na 204 tisíc korun. Poměrně často se na aukcích objevují díla Karla Nepraše, z dvanácti loni nabízených soch nového majitele našlo devět. Nejdráže Fontána s výlevkou za 420 tisíc korun dražená Galerií Art Praha. Na aukci stejné galerie se prodala i poněkud atypická Krasojezdkyně z kolorovaného bílého kovu, a to za 264 tisíc korun. Na druhý pokus se po roce u Prague Auctions za sníženou cenu 288 tisíc korun prodal i měděný objekt Zámek, práce z 60. let.

Kolíbal, Stanislav: Černý reliéf

Stanislav Kolíbal: Černý reliéf / 2008 / dřevěný barevný reliéf
117 x 113 cm / cena: 318 600 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 23. 3. 2011

 

 Společnost Prague Auctions loni nabízela také desítku prací Františka Skály, vydražily se však jen dvě. S nárůstem na 180 tisíc korun uspěl třímetrový dřevěný Šíp (1986), vystavený na Konfrontacích ve Svárově, na první výstavě Tvrdohlavých i jinde. O deset let mladší Umírající bojovník vyšel na 66 tisíc korun. Na jarní aukci téže společnosti se prodal také bronzový odlitek Kentaur a dáma od Zbyňka Sekala. Bronz získaný od rodiny a datovaný 1958 stál 114 tisíc korun. Prague Auctions dražila i dva starší variabily Radoslava Kratiny (144 a 120 tisíc korun) či rozměrný figurální objekt Jozefa Jankoviče z roku 1988. S cenou 264 tisíc korun jde o jeho druhou nejdražší v tuzemsku prodanou práci. Za příznivých 180 tisíc korun získal nový majitel, opět u Prague Autctions, také masivní dřevěnou sochu Dva kužely od Čestmíra Sušky, která byla ještě před třemi lety nabízena za trojnásobek.

Nabídka současného sochařství u dalších síní byla spíše sporadická. Po 180 tisících korunách, trojnásobku prvního podání, našly u Dorothea nového majitele dva objekty v Čechách neznámého Jiřího Chmelaře, původem českého sochaře a autora fotokoláží působího od 80. let v zahraničí. Pictura v květnu zase nabídla dvojici běžně nedostupných asambláží a olejů Bedřicha Dlouhého z počátku 70. let (Nebe č. 2 a Nebe č. 3), vystavených před dvaceli lety na TEFAF v Maastrichtu. Po 540 tisících korunách ovšem kupce nenašly. Zmínit lze ještě čtveřici chromových koulí od Huga Demartiho, Projekt II z roku 1969, která se v listopadu prodala na aukci slovenské společnosti Soga v přepočtu za víc než milion korun.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...