ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Ročenka 11 - Zdeněk Sýkora

Situace trhu s díly Zdeňka Sýkory

Loni zesnulý Zdeněk Sýkora patří spolu s Václavem Boštíkem a Mikulášem Medkem mezi nejdražší autory poválečného umění. Pouze díla těchto tří byla opakovaně dražena za více než 2 miliony korun a Sýkorův čtyři roky starý cenový rekord má hodnotu téměř 4,5 milionu korun.

Vzhledem k dnešním cenám to zní téměř neuvěřitelně, ale ještě před deseti lety se zdálo být půl milionu korun za Sýkorovy linie přehnaná částka. Při vyvolávací ceně necelých 480 tisíc korun zůstal například na aukci Galerie Pictura v roce 2002 nevydražen obraz Linie č. 135. Za více než milion korun byl Sýkorův obraz poprvé vydražen na podzim 2006. Nejprve se jeho raná Zahrada na aukci společnosti 1. Art Consulting dostala z necelých 600 tisíc na 1 milion korun. O pár týdnů později byl velkoformátový obraz Linie č. 100 na aukci Prague Auctions (tehdy ještě Art.CZ) vyvoláván za téměř 1,4 milionu korun a vítěz aukce za něj nakonec nabídl bezmála dvojnásobek.

Rostoucí zájem o Sýkorovo dílo záhy vyhnal nahoru i ceny jeho grafik. Největší shon po nich byl v roce 2008, kdy se za více než sto tisíc korun prodalo minimálně třináct jeho serigrafií. Nejdráže Linie II, pestrobarevná grafika formátu 90 x 90 cm z roku 1995 vydaná v edici 44 kusů, která na aukci 1. Art Consulting vylétla z 94 na 307 tisíc korun. Dodnes zůstává tento rekord nepřekonán. V letech 2009 a 2010 jsme byli svědky jistého ochlazení sběratelského zájmu. Průměrná cena Sýkorových grafik poklesla z fantastických 104 tisíc korun na 56 tisíc v roce 2009 a 41 tisíc v roce 2010. Loni se průměrná cena vrátila nad 50 tisíc a poprvé od jara 2009 byla Sýkorova grafika znovu vydražena za více než 100 tisíc korun. Na zářijové aukci Dorothea se serigrafie Fáze č. 31 z roku 1989 dostala ze 72 na 192 tisíc korun. Z dvaceti tří loni dražených grafik jich našlo nového majitele čtrnáct.

Sýkora Zdeněk: Linie 11

Zdeněk Sýkora: Line č. 11 / 1980 / olej na plátně
170 x 170 cm / nevydraženo / Sotheby’s 22. 11. 2011

 

 Pokud jde o Sýkorovy obrazy, sběratelé zjevně preferují barevně výrazné linie, bez ohledu na jejich význam či dobu vzniku. Ze sedmi liniových obrazů, které v posledních pěti letech prošly českými aukcemi, se prodaly čtyři, nejdráže Linie č. 206 a č. 214 z roku 2002, a to za 3,66 a 3,54 milionu korun. Loni nabízená Line č. 165, jeden z pouhých dvou obrazů, ve kterých jsou linie expresivně odhozené ze středu obrazu k jedné straně, zůstal na listopadové aukci 1. Art Consulting nevydražen. Barevná škála malby byla omezena jen na černou a hnědou, důvodem ale mohla být i vysoko nasazená cena, minimální podání bylo více než 4,1 milionu korun. Struktury se na trhu v posledních pěti letech zatím objevily jen dvě – Makrostruktura, vydražená v září 2007 v Dorotheu za 1,9 milionu korun, a monumentální diptych Dva trojúhelníky, který se v únoru 2008 na aukci 1. Art Consulting prodal za v úvodu zmiňovaných rekordních 4,5 milionu korun.

Ačkoliv je Sýkora zastoupen v řadě světových sbírek, v čele s Centre Pompidou, svou mezinárodní aukční premiéru si odbyl teprve loni. V roce 2004 dražila tři jeho obrazy kolínská aukční síň Lempertz, v nabídce Sotheby’s či Christie’s se však až do loňska neobjevil. Obraz Linie č. 11 z roku 1980, který do své listopadové aukce evropského malířství získala společnost Sotheby’s, byl podle kurátora Sýkorovy předloňské výstavy Pavla Kappela dosud nejvýznamnějším Sýkorovým dílem, které se objevilo na aukčním trhu. „Dá se říct, že jde o první obraz ,linií druhé generaceʻ, protože se s ním tehdy ještě mladý liniový systém obohatil o mnohé nové možnosti pro ,život liniíʻ. Každá linie mohla mít nově různou šířku, délky na sebe navazujících tečen, které určovaly tvar oblouků, mohly být různé. Linie mohly mít poprvé různé šířky atd. Změnila se také pravidla pro práce s barvami. Nové možnosti a pravidla znamenala obohacení výrazových možností dalších obrazů, které postupně a logicky rozvíjely některá dílčí témata,“ vysvětlil pro Art+Antiques význam obrazu Kappel. Šlo navíc o velký formát a barevně výraznou malbu, sběratelsky tedy bezesporu o velice atraktivní dílo. Jediným problémem byla vysoko nasazená cena. Předaukční odhad počítal s částkou 280 až 350 tisíc liber, tedy 8 až 10 milionů korun, a to bez aukční provize. Obraz tak nakonec zůstal nevydražen.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...