ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Ročenka 12 - Ateliérové sklo

Polibek za rekodrní cenu

V posledních dvou letech se stále častěji v nabídce hned několika aukčních síní objevuje tzv. ateliérové sklo. Dříve tomu tak bývalo ve výraznější míře spíše na aukcích dobročinných. Nyní se na tuto oblast programově zaměřuje společnost Sýpka, nově také Dorotheum a ojediněle skleněné plastiky, zejména právě Františka Víznera, nabízí také aukční dům Prague Auctions.

„Dosavadní menší zájem je škodou nejen pro sklo samotné, ale troufnu si říci, že i pro sběratele nebo investory do umění,“ říká Milan Hlaveš, vedoucí sbírky skla a keramiky Uměleckoprůmyslového musea v Praze. „V málokterém oboru domácí výtvarní umělci dosáhli v minulém více než půlstoletí v zahraničí takového věhlasu jako právě novátorští čeští „skláři“. Přišli totiž s něčím do té doby téměř nevídaným, tedy s uměleckými díly vytvořenými ze skleněného materiálu. Naše umělecké sklo je v dobrém slova smyslu české – přesto světové,“ zdůrazňuje Hlaveš. „Navíc leckteré kusy lze stále ještě pořídit za dobré ceny,“ dodává. 

Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová: Hlava s hranatým okem / 1986
tavené sklo, broušené, leštěné, 1986 / 28,5 x 19,5 x 12 cm
cena: 336 000 Kč / Dorotheum 24. 11. 2012

Domácí sběratelé si však na ateliérové sklo zatím zvykají jen pozvolna. Pohled na aukční výsledky působí, jako by kupující znali pouze „legendy“ oboru, jako jsou František Vízner, Stanislav Libenský s Jaroslavou Brychtovou, Václav Cigler a Pavel Hlava. Nabídka dalších autorů je přitom široká a pestrá. Díla Františka Janáka, Bohumila Eliáše či Ladislava Olivy však loni většinou zůstala nevydražena.

Novým cenovým rekordem v této kategorii loni skončila dražba drobné plastiky Polibek od dvojice Libenský-Brychtová. Na květnové aukci společnosti Sýpka se tato 15 cm vysoká socha z roku 1958, tedy z doby jejich prvních experimentů s negativním reliéfem v taveném skle, dostala ze 180 na 444 tisíce korun. Na listopadové aukci Dorothea pak plastika Hlava s hranatým okem, dílo stejných autorů z roku 1986, vystoupala na 336 tisíc korun, více než dvojnásobek vyvolávací ceny. Na stejné aukci se ještě jedna z broušených mís od Františka Víznera prodala za vyvolávací cenu 264 tisíce korun. 

František Vízner: Opálová mísa
opálové sklo, broušené, leštěné, leptané / výška 11 cm, průměr 27,2
cena: 264 000 Kč / Dorotheum 24. 11. 2012

Sýpka vydražila ještě čtyři další skleněné objekty za více než sto tisíc korun. Dvě Víznerovy mísy se prodaly za 138 a 234 tisíce, broušený objekt od Václava Ciglera se vyšplhal ze 144 na 192 tisíce a Objekt list z lepeného barevného skla od Pavla Hlavy našel nového majitele za vyvolávací cenu 246 tisíc korun. Zajímavý nárůst zaznamenal další Hlavův Objekt u Zezuly, kde se z vyvolávací ceny necelých 6 tisíc dostal na 106 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...