ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Ročenka 13 - Jiří Balcar

Jiří Balcar. Jeden z nejvýraznějších autorů konce 50. a 60. let, ve své době jeden z mezinárodně nejúspěšnějších českých umělců. Dlouhou dobu stál na trhu relativně stranou zájmu, ještě před dvěma lety bychom sotva tušili, že právě jemu budeme moci věnovat jednu ze samostatných případových studií. Situace se změnila po jeho poslední souborné výstavě v roce 2011 v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. Od té doby se dostalo na trh postupně několik větších samostatných konvolutů jeho díla, v loňském roce také vyšla nová autorova monografie.

Nejvýraznější byly čtyři velmi dobře zásobené aukce z malířovy pozůstalosti pořádané Prague Auctions. První proběhla na podzim 2012, další pak v průběhu roku 2013. Zajímavé solitérní Balcarovy položky se záhy začaly objevovat i v jiných aukčních domech (především 1. Art Consulting). Celkem od podzimu 2012 český aukční trh vstřebal neuvěřitelných více než 500 děl Jiřího Balcara, počítáme-li jen ta, která skutečně našla nového majitele (přitom v roce 2011 to bylo pouhopouhých 13 děl!). Takový nárůst zájmu reagující na mezery v nabídce trhu je vskutku pozoruhodný. Dost možná jde i o absolutní český rekord, co se týče ročního počtu aukčních prodejů jediného autora.
 
Jiří Balcar: Žena „AOVX 3“ / 1966
komb. technika na papíře / 33 x 22,4 cm
cena: 33 750 Kč / Prague Auctions 22. 9. 2013

 

Posledně jmenované práce, především jednotlivé velmi ojedinělé a cenné pop-artové tisky, dosahovaly dvoj- i trojnásobku vyvolávací ceny. Akt, Žena bc-li f, Odpolední káva, Můj velký týden, Delegace 1968, Pestrý týden a další všechny přesáhly konečnou částku 30 tisíc korun. Vůbec nejvyššího nárůstu z grafik dosáhl lept s prázdnou ženskou siluetou nazvaný X, který se z 12,5 dostal až na více než 56 tisíc korun. Z koláží dosáhla nejvyššího nárůstu kombinovaná technika Muži na schodišti, z 15 až na 57,5 tisíce korun. Zajímavě se prodaly i Balcarovy hravé papírové experimenty Žena „AOVX 3, Žena „N“ (oba po 33,75 tisíce korun) a další.

Zatímco na poli grafiky loni trhem prošlo suverénně to nejlepší z Balcarova díla, nelze totéž konstatovat o jeho malířské tvorbě. Část prací byla prodána už dříve privátní cestou a skončila ve významných sbírkách (cennou kolekci vlastní například galerie Zlatá husa), část prací z nepříliš početného malířského díla se nachází ve veřejných sbírkách. Balcarův aukční rekord, který dosud drží jedna z klíčových pozdních maleb Údolí s cenou 484 tisíc korun, tak nebyl v loňském roce překonán.

Jiří Balcar: Dekret / 1960
olej na lepence / 99,5 x 65,5 cm
nevydraženo / 1. Art Consulting 6. 10. 2013

 

Jediná položka, která se svým významem mohla této částce přiblížit, byl jeden ze špičkových malířských Dekretů, které vznikaly kolem roku 1960 jako tvůrčí reakce na soudobý lettrismus, ale i tehdejší malířovu tíživou bytovou situaci. Přesto se malba s vyvolávací cenou 420 tisíc korun za současné silné konkurence na trhu neprodala. Nejdražším Balcarem prodaným obrazem minulého roku se stalo jedno z mála výrazných pozdních pláten reagujících na zajímavý vývoj v autorově grafice poloviny 60. let: práce Měření nemohlo být provedeno z roku 1966. S více než dvojnásobným nárůstem tento obraz na květnové aukci 1. Art Consulting dosáhl ceny 348 tisíc korun. V závěsu za ním zůstalo jedno z abstraktních strukturních pláten Bez názvu , které společnost Prague Auctions vydražila za 204 tisíc korun.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...