ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Ročenka 13 - Sochy

Výmluvným svědectvím o cenovém zaostávání soch za obrazy je, že mezi více než 150 milionovými položkami, které se loni vydražily na českých aukcích, není socha – nepočítáme-li ateliérové sklo, jemuž věnujeme samostatnou kapitolu – ani jedna. 

Nejdražší loni prodanou sochou byl bronz Jaroslava Horejce Dívka na delfínu, který se na květnové aukci Galerie Art Praha prodal za 840 tisíc korun. Dosažená cena, která minimální podání překonala víc než čtyřnásobně, je umělcovým novým cenovým rekordem. Rekordem ve své kategorii je i cena 432 tisíc korun za Horejcovu keramickou plastiku Danae, kterou v listopadu dražilo Dorotheum. Variantu sochy, která kdysi zdobila královéhradecký hotel Grand, si do sbírky koupil známý sběratel a znalec Horejcova díla Tomáš Hejtmánek.

Vezměme to ale chronologicky, tedy od Myslbeka. Nejzajímavějším loni nabízeným dílem této zakladatelské postavy moderního českého sochařství byla drobná bronzová portrétní hlava, studie k pomníku kardinála Schwarzenberga pro Svatovítskou katedrálu. Soška pocházející ze sbírky Jindřicha Waldese byla na květnové aukci galerie Vltavín nabízena za 186 tisíc korun, zůstala však nevydražena.

Ladislav Šaloun: Vlčí máky
bronz / výška 60 cm
cena: 288 000 Kč / Dorotheum 23. 11. 2013

 

Čtyřmi bronzy, z nichž se však prodaly jen tři, byl loni na trhu zastoupen Ladislav Šaloun. Za nejvyšší cenu byla v listopadu v Dorotheu vydražena nahá dívčí postava s názvem Vlčí máky. Z původních 72 tisíc se její cena vyšplhala až na konečných 288 tisíc korun. Dotek osudu u Adolf Loos Apartment and Gallery odešel za vyvolávací cenu 145 tisíc korun. Galerie Vltavín pak na své prosincové aukci dražila polopostavu Vzhlížení, která se dostala ze 17 na 40 tisíc korun.

Od Jana Štursy se z loni dražených patnácti děl prodalo deset bronzových plastik a jeden mramor. Nejvíce se bojovalo o původní odlitek sochy Vítězství, kterou na své lednové aukci nabídl aukční dům Adolf Loos Apartment and Gallery. Z původních 288 tisíc se dostala až na 516 tisíc korun. Úspěchem je také cena 204 tisíc korun za mramorovou variantu Štursova slavného Melancholického děvčete.

Od Otto Gutfreunda loni aukcemi prošly tři desítky soch, část z nich opakovaně. Nejdráže se prodal reliéf Koncert, kvalitní odlitek ze 60. let, který nový majitel na lednové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery získal za vyvolávací cenu 456 tisíc korun. Ještě významnějším kusem nabízeným na téže aukci byla nově objevená autorská varianta Viki, vyvedená v sádře. Z vyvolávací ceny 120 tisíc se tento unikát dostal až na částku 360 tisíc korun. Za více než sto tisíc korun se v průběhu roku prodaly ještě dvě Gutfreundovy sochy a kubistická kresba, kterou na své květnové aukci nabídla Galerie Kodl.

Necelou desítkou soch byl na aukcích zastoupen Emil Filla. Vyvolávací ceny se pohybovaly od 36 tisíc do 216 tisíc korun, ale kupce si nakonec našla pouze jediná bronzová plastika. Soška Stojící žena ze 30. let se na květnové aukci 1. Art Consulting prodala za 144 tisíc korun. O dvacet tisíc víc stála Bugatka od Bedřicha Štefana, kterou v březnu dražila galerie Pictura. Před třemi lety tatáž galerie jiný odlitek této sochy prodala za bezmála 600 tisíc korun.

Josef Havlíček: Hlava dívky / 1920
polychromovaná sádra / výška 27 cm
cena: 148 800 Kč / Arthouse Hejtmánek 13. 6. 2013

 

Unikátním kouskem byla polychromovaná sádra Hlava dívky od funkcionalistického architekta Josefa Havlíčka, kterou na své červnové aukci dražil Arthouse Hejtmánek. Socha, která byla v roce 1920 vystavena na první výstavě Devětsilu, se prodala s mírným nárůstem za necelých 150 tisíc korun.

Nejzajímavější plastikou z poválečného umění byl metrový bronz Sedící od Stanislava Podhrázského. Socha se na květnové aukci European Arts dostala ze 420 na 660 tisíc korun, což je autorův cenový rekord. Ze stejnou částku a rovněž v novém autorském maximu se na aukci 1. Art Consulting prodal také jeden z raných variabilů Radoslava Kratiny. Jiná autorova pozdější práce byla na únorové aukci téže společnosti vydražena za 216 tisíc korun.

Další výraznou prací z konce 60. let byla drobná plastika Osten od Stanislava Kolíbala, která se na aukci 1. Art Consulting prodala za vyvolávací cenu 348 tisíc korun. Kolíbalův reliéf Povaha, čáry a plochy ze začátku 70. let pak odešel za 228 tisíc korun. Za stejnou částku byla na říjnové aukci European Arts vydražena také jedna ze soch Huga Demartiniho z cyklu Mimo vymezené místo.

Radoslav Kratina: Velká bílá struktura / 1965–68
dřevo, barva / 92,5 x 58,5 cm 
cena: 660 000 Kč / 1. Art Consulting 12. 5. 2013

 

Neuvěřitelnými sedmi desítkami soch byl loni na aukcích zastoupen Olbram Zoubek, jehož retrospektiva aktuálně probíhá v Jízdárně Pražského hradu. Z nabízených soch našla svého kupce jen necelá polovina, dohromady za více než 1,1 milionu korun. Nejdráže prodaným kusem byla bronzová plastika ze 70. let s názvem Mirka, svým stylem poněkud vybočující z autorova tradičního pojetí lidské figury. Vydražila se v listopadu v Galerii Art Praha za necelých 210 tisíc korun.

Od sochaře Zdeňka Palcra bylo loni na aukcích nabízeno celkem pět děl, dvě v únoru u 1. Art Consulting. Část vychýlené figury se prodala za 90 tisíc a bronzová Hlava se z původních 108 tisíc dostala až na 144 tisíc korun, a stala se tak nejdráže prodaným Palcrovým dílem. Za 132 tisíc korun byl pak na prosincové aukci Galerie Kodl vydražen Půlakt od Miroslava Hájka.

Jan Koblasa byl loni v aukcích zastoupen hlavně pracemi na papíře, ze soch se nejdráže prodalo pět abstraktních reliéfů z malované odlévané pryskyřice, které původně zdobily halu letiště v Košicích. Ze 120 tisíc se v březnu na aukci Meissner-Neumann dostaly až na 228 tisíc korun. Prodala se rovněž dřevěná Hlava bojovníka, za kterou nový majitel v aukční síni Prague Auctions v prosinci zaplatil 114 tisíc korun. Karel Nepraš, od nějž bylo o rok dříve draženo hned patnáct soch, byl loni zastoupen jen drobnou Červenou plastikou, která se na aukci European Arts prodala za vyvolávací cenu 180 tisíc korun. Novým autorským rekordem je ještě cena 187 tisíc korun za asambláž Rohovín čtyřrohý od Jana Švankmajera.

V poměrně hojném počtu jsou nabízeny sochy autorů generace Tvrdohlavých, zdaleka ne všechny však naleznou kupce. Nejdráže, za 360 tisíc korun, se na květnové aukci Galerie Art Praha prodal 80 centimetrů vysoký model pomníku Franze Kafky od Jaroslavy Róny. Za více než sto tisíc korun byly dále draženy sochy Michala Gabriela, Stefana Milkova a Čestmíra Sušky. 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...