ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Růžová dáma Vladimíra Janouška

Galerie Pictura 12. 10. 2016

Galerie Pictura bude na své říjnové aukci dražit rozměrný objekt Vladimíra Janouška. Růžová dáma je prozatím první takto významnou umělcovou realizací nabízenou v aukci. Tomu odpovídá i rekordní vyvolávací cena 850 tisíc korun (bez provize).

Vladimír Janoušek: Růžová dáma / 1985 překližka, dřevotříska, hliník, šrouby a matice,  olejomalba, malba křídou, rytí, broušení, 185 x 86 cm vyvolávací cena: 850 000 Kč (bez provize)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vladimír Janoušek: Růžová dáma, 1985
kombinovaná technika (překližka, dřevotříska, hliník, šrouby a matice, olejomalba, malba křídou, rytí, broušení), 185 x 86 cm,
vyvolávací cena: 850 000 Kč (bez provize) 

 

Růžová dáma je jedním z Janouškových pozdních děl. Vznikla v roce 1985, rok před umělcovou smrtí. Jde o jednu ze skupiny tzv. variabilních plastik, tedy objektů, jejichž části byly additivně přidávány v jednotlivých vrstvách a spojovány navzájem šrouby a maticemi, takže nabízejí divákovi různé interpretace v závislosti na úhlu pohledu. Janoušek dílo stvořil z dřevotřísky a hliníku, na jeho částech se uplatňuje olejomalba, kresba i rytí.

Nabízená práce byla mnohokrát vystavována, prošla expozicemi v Galerii hlavního města Prahy (1990), v Galerii U bílého jednorožce v Klatovech (1998), Západočeské galerii v Plzni (2004) a mnohých dalších. V literatuře se objevuje v monografii od Jaromíra Zeminy z roku 1995 a je též součástí výstavního katalogu vydaného Západočeskou galerií k příležitosti autorovy výstavy v roce 2004.

Práce Vladimíra Janouška, zejména monumentálnější plastiky, se na českém trhu neobjevují příliš často. Doposud byla dražena pouze necelá dvacítka soch a objektů, většinou drobných rozměrů. Největší z nich, Kyvadlo na obzoru a Reliéf s kyvadlem, se v minulých letech prodaly za 840 a 660 tisíc korun. To jsou prozatím nejvyšší částky vydané v aukcích za Janouškovo dílo. Jako spoluautor je však Janoušek podepsaný také pod olejem Míra času, který se minulý rok prodal rovněž v Galerii Pictura za 1,95 milionu korun. Vyvolávací cena díla přitom byla čtvrtinová.

 

Pohled do instalace výstavy Galerie Pictura s Janouškovou plastikou

 

Pohled do instalace výstavy Galerie Pictura s Janouškovou plastikou.

Vladimír Janoušek (1922-1986) vystudoval v letech 1945-50 VŠUP v ateliéru Josefa Wagnera, jeho tvorba se však záhy vymaňuje z profesorova vlivu. V 50. letech se věnuje především sochařským objektům pro architekturu (např. pro Dům módy). Realizace určené pro využití v architektuře ho v následujícím období proslavily, zejména ty pro československé pavilony na světových výstavách, ať už šlo o Brusel (1958), Montreal (1967) nebo Ósaku (1970). Zároveň však tvořil i autonomní sochy-objekty, které definoval především jeho zájem o lineární konstrukce a kontrast hmoty a geometrických tvarů. Jeho oblíbeným kinetickým motivem se stalo kyvadlo.

Společně se svou manželkou, výtvarnicí Věrou Janouškovou stáli u vzniku skupiny UB 12. Vystavoval jak s tímto uskupením, tak samostatně (např. 1967 v Praze) nebo dohromady se svojí ženou (Liberec 1967). V 70. letech čelil perzekucím ze strany komunistického režimu a prezentovat se prakticky nemohl. Do oficiálního výtvarného života se pomalu vracel až v 80. letech. Jeho díla má ve sbírkách například Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy, Oblastní galerie v Liberci nebo Museum Kampa.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...