ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Sbírka Hascoe v Praze

Během středy 25. května je v pražském hotelu Inter-Continental možné navštívit předaukční výstavu vybraných děl ze sbírky Hascoe, která bude dražena příští měsíc v Londýně.

Společnost Sotheby`s do Prahy přivezla na čtyři desítky děl, v čele s pěti abstraktními plátny Františka Kupky a dvojicí klíčových obrazů Františka Foltýna, Imperialismus a Dostojevský.

Aukční katalog celkem čítá rovných 200 položek. Vedle obrazů a prací na papíře bude dražena také početná kolekce soch a menší soubor nábytku. Údaje o jednotlivých dílech v informacích o provenienci netradičně uvádějí nejen předchozí prodeje v Sotheby`s či Christie`s, ale i v českých aukčních síních a galeriích.

Sbírka vznikala mezi lety 1993 a 2007 a 90 procent nabízených děl Hascoeovi zakoupili v Česku. Nejvíce u 1. Art Consulting (35 položek), Meissner-Neumann (26 položek), v Dorotheu a v Galerii Art Praha (v obou po 11 položkách). Sotheby`s nebo Christie`s v New Yorku či Londýně naproti tomu prošla jen necelá dvacítka děl.

Nejpočetnějším zdrojem, z kterého Hascoeovi získali nejvíce děl, byla však pražská Národní galerie. Z 60 nabízených bronzových soch jich víc jak polovička byla se souhlasem galerie odlita podle děl v jejích sbírkách.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...