Šíma a Zrzavý v Mánesu

Obrazy ze slavných sbírek v ALAG

Necelé dva týdny, od středy 13. do neděle 24. února bude aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery v pražském Mánesu hostit výstavu Josef Šíma – Jan Zrzavý: Obrazy ze slavných sbírek.

Josef Šíma: Krajina se stébly, 1930

Josef Šíma: Krajina se stébly, 1930, olej na plátně, 70 x 91 cm

Josef Šíma patřil k největším postavám, které určovaly podobu moderního umění 20. století a zaujímá v něm specifické a výlučné postavení. Šímova tvorba z 30. let bude na výstavě zastoupena obrazem s názvem Krajina se stébly z roku 1930 (aukce 28. dubna 2019 v Mánesu).

Vznikl v období, kdy malíř vytvářel své nejkrásnější a nejosobnější krajiny. V roce 1925 si Josef Šíma koupil domek v malé vesnici v kraji Brie. Často sem pak jezdil malovat své krajiny a uvažovat o přírodě, o kterou mu šlo především. Na plátně jsou namalována stébla trávy dotýkající se oblohy a spojující tak nenápadně nebe se zemí. Představujeme si malíře ležícího v trávě, unavené nohy natažené před sebou, jak pozoruje přírodu kolem sebe a zamýšlí se nad pozicí jediného člověka v tomto světě krajin. Všude kolem něj jsou dlouhá, úzká stébla trávy, které působí jako by se dotýkaly přímo nebes. Vše působí jako v dokonalém spojení.

Josef Šíma: Paysage ligne violette, 1965

Josef Šíma: Paysage ligne violette, 1965, olej na plátně, 19 x 24 cm

Dalším highlightem výstavy bude Šímův rozměrný olej na plátně s názvem Krajina s jezerem z roku 1953. V tomto poválečném období Šíma znovu začal malovat. Otevřel tak druhou více než dvacet let trvající etapu své tvorby, během níž vytvořil svá vrcholná díla, vyznačující se neobyčejnou duchovní hloubkou a zcela mimořádnou malířskou kvalitou. Plynule tak navázal na svoji tvorbu z 30. let. Hlavním tématem se mu stala krajina, vracel se k obzorům z Correzeé, Brie a Slovenska. Ústřední roli na obraze Krajina s jezerem hraje zeleň a modř.

Na výstavě bude kromě dalších vynikajících a dosud nevystavených olejů Josefa Šímy, k vidění i publikace Venuše s červenou parukou z roku 1925. Jedná se o výjimečný soubor ručně kolorovaných kreseb na papíře Josefa Šímy, kterou svými básněmi doplnil Otakar Štorch-Marien.

Výstava nabídne také množství vynikajících děl Jana Zrzavého z dalších proslulých sbírek. Ze sbírky slavného klavíristy a skladatele Emila Gilelse pochází několik významných portrétních prací Jana Zrzavého, některé dokonce s přímým věnováním klavíristovi (všechny součástí aukce 28. dubna 2019 v Mánesu). Emil Gilels udržoval přátelský vztah s Janem Zrzavým po celý svůj život. V jeho sbírce se nacházely také dva jedinečné oleje s názvem Tête / Hlava a Tři barvy ovoce.

Jan Zrzavý: Tête / Hlava, 1912–1945

Jan Zrzavý: Hlava, 1912–1945, olej a tempera, plátno, lepenka, 36 x 28 cm

V Zrzavého ovocných zátiších z 30. let vládne klid, barevná důležitost i silné vlivy kubismu. Staly se jedním z dalších pokusů mladého umělce o osobitý výtvarný výraz. Zrzavý, jako jeden z nejvýznamnějších členů meziválečné české avantgardy, však nebude na výstavě zastoupen jen obrazy pocházejícími z této sbírky. Galerii se podařilo na výstavu získat také další významná díla Jana Zrzavého jako Kaplička II, Z Krucemburku, Pobřeží Île de Sein a Pojďte ke mně všichni.

Stěžejním dílem celé výstavy však bude olej na plátně Jana Zrzavého s názvem Krajina u Vadína. Tento obraz, který bývá ve starší literatuře označován jako Lom, je jedním z nejdůležitějších děl malíře vůbec. Olej na plátně z roku 1923 patřil významnému československému diplomatu, který byl po válce přidělen do Kanady a Zrzavého obraz si odvezl s sebou. Po událostech v únoru 1948 se již do Československa nevrátil. Krajina u Vadína nebyla již poté na našem území vystavována.

Jan Zrzavý: Krajina u Vadína (Lom), 1923

Jan Zrzavý: Krajina u Vadína (Lom), 1923, olej na plátně, 57,5 x 73 cm

Jedná se přitom o dílo, kterého si sám Jan Zrzavý nesmírně vážil. Okouzlující Krajina u Vadína zobrazuje Zrzavého rodný kraj, pozoruhodnou opuštěnou krajinu. Zjednodušenou krajinu s jemnou barevností Zrzavý harmonicky doplnil terénovými zářezy. Jako celek působí dokonale čistě a vyváženě, namalován je velmi citlivě a pečlivě. K dílu existuje kresba z roku 1921. Jedná se o opravdové dílo galerijní hodnoty.

Všechny vystavené obrazy pochází z proslulých, většinou zahraničních sbírek, jako například ze sbírky galeristy a sběratele Paula Facchettiho, který Šímu dlouhou dobu i zastupoval; jeho blízkých přátel z Paříže, básníka a kritika Jean Pierre Jouvea, básníka, spisovatele a dramatika Philippe Soupaulta, básníka Theo Herkela Florina, spisovatele a kritika Stanislava Šmatláka, spisovatelky Marty Železné – Davouze, klavíristy a skaladatele Emila Gilelse, spisovatelky Jarmily Glazarové, spisovatele a scénáristy Oto Hofmana, ale i přímo ze sbírky Jana Zrzavého.

Alena Havlíková je zaměstnankyní Adolf Loos Apartment and Gallery.

Výstava bude částečně prodejní a přístupná ve výstavní síni Adolf Loos Apartment and Gallery v Mánesu od 13. 2. do 24. 2. 2019, Po – Ne 10:00 - 18:00.

Komentované prohlídky proběhnou ve dnech 13. 2., 18. 2. a 21. 2. 2019 v 17:30. Výstavou odborně provede prof. Jaromír Zemina, Dr. Irena Žantovská Murray a Mgr. Alena Havlíková.

Artslimit 24. 3. 2024

Zrzavý Jan

Top 20 on-line, 03/2021

Top 20 on-line, 03/2021

5. dubna 2021

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021

Rekordní desítka koroně navzdory

18. prosince 2020

Šíma Josef

Osm Šímů v jedné aukci

Osm Šímů v jedné aukci

29. listopadu 2023

Kupka, Sýkora, Šíma, Mucha a další stálice

1. září 2021

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021