Současné umění a fotografie

Zezula 10. října 2015

Brněnský aukční dům Zezula připravil na říjen specializovanou aukci fotografie a výtvarného umění po roce 1968. V nabídce bude také větší, opakovaně vystavovaná práce slovenského malíře Adama Szentpéteryho, prezentovaná v roce 2010 v brněnské Wannieck Gallery, poté i v Bratislavě, Budapešti a Berlíně. Na českém trhu se významnější kolekce děl tohoto autora objevuje poprvé.

Adam Szentpétery: Štrukturálna deformácia V. / 2013 / olej na plátně / 160 cm / vyv. cena: 385 000 Kč

Adam Szentpétery: Štrukturálna deformácia V. / 2013 / olej na plátně / 160 cm / vyv. cena: 385 000 Kč

 

Na 10. říjen jsme připravili specializovanou aukci s fotografiemi a výtvarným uměním po roce 1968. Ve fotografické sekci jsme získali do prodeje dvě zajímavé soukromé sbírky, přičemž jedna pochází z pozůstalosti prof. Petera Dresslera. Z vybraných fotografií jistě stojí za zmínku snímky Františka Drtikola, Jaroslava Rösslera, Václava Zykmunda, Miloše Korečka, Karla Hájka či Ady Nováka,“ prozradil blíže k nadcházející aukci Antonín Zezula. 

Ze současného umění nabídne aukce především kolekci současných slovenských autorů. Rozměrná op-artová malba Štrukturálna deformácia V od Adama Szentpéteryho bude začínat dražbu na 385 tisících korunách, dvě starší malby téhož autora, Na pobřeží a Odvrstvovaná struktura II z 80. a 90. let, pak na 67 a 105 tisících korunách. Za zmínku stojí i dvojice autobiografických akrylových maleb Ivana Csudaie, vyvolaných po 40 tisících korunách. I tento slovenský malíř je přitom stejně jako Szentpétery českému publiku z výstavních projektů již dostatečně známý, na tuzemském aukčním trhu je však zatím nováčkem.

Adam Szentpétery: Odvrstvovaná struktura II / 1998 / olej na plátně / 140 x 100 cm / vyv. cena: 105 000 Kč

 

Aukčnímu domu Zezula by se tak mohlo podařit alespoň částečně zaplnit mezery v nabídce současného umění na domácím aukčním trhu a motivovat sběratele k dalšímu zájmu o ně. Připomeňme, že v zahraniční je v posledních letech právě segment současného umění dominantní a nejprogresivněji se rozvíjející oblastí. „Pozitivně kvituji narůstající zájem o současné výtvarné umění, nejen ze strany kupců, ale také ze strany aukčních síní, neboť ty jevily o současné umění zájem jen zřídkavě. Dlužno zmínit, že aukční trh se současným uměním byl až doposud na vyšší úrovni na Slovensku, než u nás,“ komentuje situaci Antonín Zezula.

Z nabídnutých fotografií zaujmou ukázky prací meziválečných autorů. Nejdražší nabízenou fotografií je Akt z 20. let minulého století od Františka Drtikola s vyvolávací cenou 195 tisíc korun. Za zmínku však stojí i fotografie nižších cenových relací. Příkladem může být původní zvětšenina Karla Hájka Hrušky z 30. let s vyvolávací cenou 29 tisíc korun. Karel Hájek se přitom zaměřoval spíše na reportážní a sociální fotografii, snímky ovlivněné funkcionalismem a novou věcností jsou u něj ojedinělé.

František Drtikol: Akt / 20. léta 20.st. / bromostříbrná fotografie, původní autorská zvětšenina / 278 x 214 mm / vyv. cena 195 000 Kč

 

Dražit se budou i snímky Jaroslava Rösslera, o němž Karel Teige prohlásil, že je lepší, než László Moholy-Nagy. Vyvolávací ceny 45 a 95 tisíc korun se zdají být tedy spíše motivační nabídkou (Rösslerova původní zvětšenina z roku 1958 se loni u téže společnosti vydražila včetně aukční provize za 318 000 Kč). V nabídce je i částečně solarizovaný portrét Václava Zykmunda ze 40. let, vzniklý patrně pod dojmy z prací Man Raye, které mohl autor vidět naživo v roce 1936 v Praze na Výstavě mezinárodní fotografie.

 

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<