Současné umění a fotografie

Zezula 10. října 2015

Brněnský aukční dům Zezula připravil na říjen specializovanou aukci fotografie a výtvarného umění po roce 1968. V nabídce bude také větší, opakovaně vystavovaná práce slovenského malíře Adama Szentpéteryho, prezentovaná v roce 2010 v brněnské Wannieck Gallery, poté i v Bratislavě, Budapešti a Berlíně. Na českém trhu se významnější kolekce děl tohoto autora objevuje poprvé.

Adam Szentpétery: Štrukturálna deformácia V. / 2013 / olej na plátně / 160 cm / vyv. cena: 385 000 Kč

Na 10. říjen jsme připravili specializovanou aukci s fotografiemi a výtvarným uměním po roce 1968. Ve fotografické sekci jsme získali do prodeje dvě zajímavé soukromé sbírky, přičemž jedna pochází z pozůstalosti prof. Petera Dresslera. Z vybraných fotografií jistě stojí za zmínku snímky Františka Drtikola, Jaroslava Rösslera, Václava Zykmunda, Miloše Korečka, Karla Hájka či Ady Nováka,“ prozradil blíže k nadcházející aukci Antonín Zezula.

Ze současného umění nabídne aukce především kolekci současných slovenských autorů. Rozměrná op-artová malba Štrukturálna deformácia V od Adama Szentpéteryho bude začínat dražbu na 385 tisících korunách, dvě starší malby téhož autora, Na pobřeží a Odvrstvovaná struktura II z 80. a 90. let, pak na 67 a 105 tisících korunách. Za zmínku stojí i dvojice autobiografických akrylových maleb Ivana Csudaie, vyvolaných po 40 tisících korunách. I tento slovenský malíř je přitom stejně jako Szentpétery českému publiku z výstavních projektů již dostatečně známý, na tuzemském aukčním trhu je však zatím nováčkem.

Adam Szentpétery: Odvrstvovaná struktura II / 1998 / olej na plátně / 140 x 100 cm / vyv. cena: 105 000 Kč

Aukčnímu domu Zezula by se tak mohlo podařit alespoň částečně zaplnit mezery v nabídce současného umění na domácím aukčním trhu a motivovat sběratele k dalšímu zájmu o ně. Připomeňme, že v zahraniční je v posledních letech právě segment současného umění dominantní a nejprogresivněji se rozvíjející oblastí. „Pozitivně kvituji narůstající zájem o současné výtvarné umění, nejen ze strany kupců, ale také ze strany aukčních síní, neboť ty jevily o současné umění zájem jen zřídkavě. Dlužno zmínit, že aukční trh se současným uměním byl až doposud na vyšší úrovni na Slovensku, než u nás,“ komentuje situaci Antonín Zezula.

Z nabídnutých fotografií zaujmou ukázky prací meziválečných autorů. Nejdražší nabízenou fotografií je Akt z 20. let minulého století od Františka Drtikola s vyvolávací cenou 195 tisíc korun. Za zmínku však stojí i fotografie nižších cenových relací. Příkladem může být původní zvětšenina Karla Hájka Hrušky z 30. let s vyvolávací cenou 29 tisíc korun. Karel Hájek se přitom zaměřoval spíše na reportážní a sociální fotografii, snímky ovlivněné funkcionalismem a novou věcností jsou u něj ojedinělé.

František Drtikol: Akt / 20. léta 20.st. / bromostříbrná fotografie, původní autorská zvětšenina / 278 x 214 mm / vyv. cena 195 000 Kč

Dražit se budou i snímky Jaroslava Rösslera, o němž Karel Teige prohlásil, že je lepší, než László Moholy-Nagy. Vyvolávací ceny 45 a 95 tisíc korun se zdají být tedy spíše motivační nabídkou (Rösslerova původní zvětšenina z roku 1958 se loni u téže společnosti vydražila včetně aukční provize za 318 000 Kč). V nabídce je i částečně solarizovaný portrét Václava Zykmunda ze 40. let, vzniklý patrně pod dojmy z prací Man Raye, které mohl autor vidět naživo v roce 1936 v Praze na Výstavě mezinárodní fotografie.

Artslimit 24. 3. 2024