Současné umění potřetí

1. Art Consulting 27. 11. 2014

Na konci listopadu se bude konat další večerní aukce 1. Art Consulting v Topičově salonu zaměřená čistě na současné české a slovenské umění. Aukční katalog nabízí promyšlenou sestavu známých i mladých nadějných umělců právě z České republiky a Slovenska. Kromě několika objektů, plastik a fotografií se budou dražit převážně obrazy.

Karel Malich: Mrak /1970 – 1973 / plastika, nerezový ocelový drát, hliník / 85 x 123 cm / vyvolávací cena 1 100 000 Kč
Karel Malich: Mrak / 1970–73 / nerezový ocelový drát, hliník / 85 x 123 cm / vyv. cena: 1 100 000 Kč

Ze známých jmen lze upozornit hned na několik autorů. V prvé řadě je to určitě Karel Malich, který 18. října oslavil 90. narozeniny. Do aukce jde jeho dílo Mrak, které vznikalo v letech 1970–73 a patří do významné skupiny abstraktních plastik, které se odpoutávají od země a jsou zavěšovány do prostoru. S vyvolávací cenou 1,1 milionu se toto dílo řadí na čtvrtou příčku v dražených plastikách tohoto autora. Odhadovaná výše konečné ceny je stanovena na 1,8–2,5 milionu korun (ceny jsou uváděny bez aukční provize).

Kupcům budou večer 27. listopadu nabídnuta, kromě Malicha, například díla umělců, jejichž jména se na aukcích objevují poměrně pravidelně. Jako příklad můžeme uvést Stanislava Kolíbala, Tomáše Císařovského, Davida Černého, Vladimíra Kokoliu, nebo Michaela Rittsteina, který bude na aukci prezentován dílem Břemeno nad 15 kg z roku 1979. Obraz je typickou ukázkou Rittsteinovy tvorby z konce 70. let minulého století. Autor se v té době věnoval zobrazování každodennosti všedního člověka žijícího na panelákovém sídlišti za dob normalizace. Rittsteinův výtvarný jazyk se zde projevuje expresivní malbou, výraznou barevností doplněnou o pletivo, sarkasmem a nadsázkou, která zveličuje děj odehrávající se na plátně. Vyvolávací cena 350 tisíc korun současně aspiruje na nový autorský rekord.

 Michael Rittstein: Břemena nad 15 kg/1979/ kombinovaná technika, olej, tempera, písek na desce, pletivo / 123 x 111 cm / vyvolávací cena 350 tis. Kč

Michael Rittstein:
Břemena nad 15 kg / 1979
komb. technika, olej, tempera, písek na desce, pletivo / 123 x 111 cm
vyv. cena: 350 000 Kč

Zajímavě sestavený katalog nabízí i díla mladších umělců. V současnosti jedním z nejžádanějších je Josef Bolf, což dokládá i fakt, že se v letošním roce již jeho díla na trhu s uměním objevila a to na začátku června i v říjnu (více např. zde). Na aukci 1. Art Consulting je zastoupen obrazem Točitý podchod z roku 2011. Na plátně o rozměrech 60 x 80 cm autor představuje ponurý výjev z podchodu. Můžeme zde nalézt jak originální pojetí tohoto námětu, tak i určité komiksové prvky, které jsou pro Bolfovu tvorbu typické. Vyvolávací cena obrazu je 75 tisíc korun, což ho řadí na nižší příčky v pořadí dražených obrazů tohoto autora.

Josef Bolf: Točitý podchod/2011/ akryl, plátno / 60 x 80 cm / vyvolávací cena 75 000 Kč
Josef Bolf: Točitý podchod / 2011
akryl, plátno /
60 x 80 cm
vyv. cena 75 000 Kč

Jako dalšího zástupce nastupující, či již nastoupené mladší generace umělců, lze jmenovat Jakuba Špaňhela, který se již při vstupu na AVU projevil jako velmi nadaný malíř. Na aukci je zastoupen dílem Benzinka (D1 evening) z roku 2006. Obraz patří do série, která byla věnována právě nočním výjevům z benzinových pump. Z dalších autorů, kteří budou na aukci zastoupeni, určitě stojí za zmínku například Ondřej Basjuk, Krištof Kintera, Petr Pastrňák nebo Jiří Načeradský.

Slovenská scéna je na aukci zastoupena kvalitním dílem Viktora Freša, které se dostalo i na pozvánku. Pochází z roku 2013 a nese název Pičus. Dalšími zástupci ze Slovenska jsou například Andrej Dúbravský, Ašot Haas nebo mladá talentovaná malířka Lucia Tallová.

Viktor Frešo: Pičus/2013/ epoxid/ 90 x 35 x 35 cm / vyvolávací cena 100 tis. Kč
Viktor Frešo: Pičus / 2013
epoxid / 90 x 35 x 35 cm
vyv. cena: 100 000 Kč

Artslimit 24. 3. 2024