Říjen 2019 1293

Středověká listina za 7 milionů i nejdražší poválečný Šíma

1. Art Consulting 24. 2. 2019

Notářský zápis z počátku 15. století na nedělní aukci 1. Art Consulting vystoupal až na 7,32 milionu korun, přesto ale nejdražším dílem večera nebyl. Kromě nejvyšší ceny za poválečné dílo Josefa Šímy aukce přinesla také několik nových autorských maxim.

Petr Reindel: notářský zápis, 1414 pergamen, vosková pečeť, 50 x 30 cm cena: 7 218 000 Kč

Petr Reindel: notářský zápis, 1414
pergamen, vosková pečeť, 50 x 30 cm
cena: 7 218 000 Kč

Událostí aukce se stala dražba velmi vzácného dokumentu, podle odborníků zřejmě vůbec jediného svého druhu: notářského zápisu z roku 1414. Pergamen notáře Petra Reindela se týká případu Jana z Jesenice (advokáta Jana Husa) a zachycuje rozhodnutí o odebrání Janova doktorského titulu v oblasti kanonického práva a vyhlášení ztížené klatby nad ním. Vyvolávací cena listiny byla 4,8 milionu korun, vystoupala však až na 7,22 milionu, což je nejspíše nejvyšší cena za historický dokument prodaný v domácí aukci. Podle sdělení aukční síně se dostal do soukromé sbírky.

Za vyvolávací cenu, 8,16 milionu korun z aukce odešel poválečný velkoformátový olej Josefa Šímy Ostrovy z roku 1961, který pocházel ze sbírky velké umělcovy propagátorky Monique Faux. Byl vystavován na několika francouzských autorových retrospektivách a reprodukován i v monografii Františka Šmejkala z konce 80. let. Stal se vůbec nejdražší Šímovou poválečnou realizací na domácím trhu. Zahrnujeme-li všechny prodané obrazy, je jeho cena pátá nejvyšší.

Obraz Černá magie Jaroslava Panušky, o jehož prodeji jsme informovali zde, ustanovil nové umělcovo aukční maximum. Zájemci ho v dražbě vyhnali z minimálního podání 780 tisíc korun až na 1,55 milionu korun, tedy dvojnásobek ceny obrazu Vodník, který držel od února minulého roku předchozí rekord.

Stanislav Podhrázský: Dívka s diviznou, 70. léta 20. století olej na plátně, 120 x 100 cm  cena: 2 439 000 Kč

Stanislav Podhrázský: Dívka s diviznou, 70. léta 20. století
olej na plátně, 120 x 100 cm
cena: 2 439 000 Kč

Na minimálním podání 780 tisíc korun startoval také obraz Dívka s diviznou Stanislava Podhrázského pocházející ze 70. let. Sběratelé jeho cenu navýšili až na 2,44 miliony korun, což je zhruba trojnásobek umělcova dosavadního aukčního maxima. Dodejme, že před necelými pěti lety obraz vydražila Galerie Art s mírným navýšením za 516 tisíc korun (více zde).

Dobře se prodal i akryl Linie č. 228 Zdeňka Sýkory (4,2 milionu korun) nebo kresba uhlem Jana Zrzavého z roku 1920 s názvem Somnambulní chlapec (720 tisíc korun).