ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Surrealistická "věž lásky" v Mánesu

Toyen a Štyrský ze sbírky Galateau

Ikonicky známá díla českých surrealistů Člověk sépie Jindřicha Štyrského nebo Magnetová žena Marie Čermínové - Toyen budou již od zítřka k vidění v pražském Mánesu. Komorní výstava představí díla ze sbírky paní Géraldiny Galateau z Paříže a připomene  80. výročí první surrealistické výstavy v Československu, která se konala v lednu a únoru 1935 na témže místě.

 

„Jsme hrdí, že se nám podařilo dostat do Prahy díla ze sbírky paní Galateau právě v souvislosti s výročním první výstavy Skupiny surrealistů v ČSR, kterou tehdy SVU Mánes pořádal na tomtéž místě. V Čechách jde o velmi známé práce, například Štyrského malba Člověk sépie byla před osmi lety použita na přebalu autorovy monografie. Jde pro nás současně o první příležitost představit vlastní galerijní prostory v nově zrekonstruované budově Mánesa. Vzhledem ke komornímu charakteru výstavy a pojistné hodnotě děl však bude vstup na přehlídku kapacitně omezen, což jak věřím, návštěvníci pochopí,“ uvedl Vladimír Lekeš, majitel pořádající Adolf Loos Apartment and Gallery.

Toyen: Magnetová žena / 1934 / olej na plátně / 100 x 73 cm Toyen: Magnetová žena / 1934 / olej na plátně / 100 x 73 cm

 

"Pan Bernard Galateau tuto unikátní kolekci zakoupil na dražbě pozůstalosti Toyen dne 21.června 1982 v Paříži. Do té doby neznal dílo Štyrského ani Toyen, ale tyto obrazy na něj zapůsobily natolik, že na aukci nechal všechny své tehdejší peníze," doplnil pro ART+ Vladimír Lekeš.

Jindřich Štyrský: Člověk sépie / 1934 / olej na plátně / 100 x 73 cm Jindřich Štyrský: Člověk sépie / 1934 / olej na plátně / 100 x 73 cm
 
První výstava Skupiny surrealistů v ČSR se uskutečnila od 15. ledna do 3. února 1935, posléze byla prodloužena ještě do 17. února. Vystavovali Jindřich Štyrský, Toyen a Vincenc Makovský. Katalog k výstavě připravil Karel Teige s Vítězslavem Nezvalem. Nezval vymyslel také surrealistický výklad jednotlivých obrazů. Například k obrazu Toyen Magnetová žena píše: „přes hnus z literatury obdivuji větu: …byla to věž lásky, la-la-lásky, la-la-la-lalásky“, k obrazu Štyrského Tekutá panenka: „… anebo žužů, když přece pohrdáme ničemnou žvýkací gumou Američanů“.
 
Surrealisté ze sbírky paní Galateau jsou v Mánesu k vidění pouze do 1. února.
 
 
Jindřich Štyrský: Tekutá panenka / 1934 / olej na plátně / 100 x 59 cm Jindřich Štyrský: Tekutá panenka / 1934 / olej na plátně / 100 x 59 cm

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...