ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Art+Antiques Sýpka 30. 5. 2010

Aukce společnosti Sýpka, která se konala v neděli 30. května na Žofíně, vynesla přes 2 miliony korun.

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.) Prodala se přibližně třetina z 366 nabízených obrazů a starožitností. Hlavním lákadlem aukce měla být kolekce nábytku Adolfa Loose (víze zde). Nejdražší z pěti kusů navržených či alespoň používaných slavným architektem, kulatý stůl původně určený pro vilu Duschnitz, nabízený za 826 tisíc korun, ale zůstal bez kupce. Prodalo se alespoň Loosovo rotangové křeslo z jednoho z plzeňských bytů (47 tisíc korun) a židle s původním potahem a třásněmi (94 tisíc korun).

Jan Merta: Podlaha malíře / 2001–05 / olej na plátně / 161 x 140,5 cm / cena: 389 400 Kč

Nejdražší položkou aukce se stal obraz Jana Merty Podlaha malíře z let 2001–05, který se prodal za vyvolávací cenu necelých 390 tisíc korun. Cena odpovídá částkám, za něž jsou Mertovy obrazy nabízeny německými a rakouskými galeriemi, které malíře zastupují. Na veletrhu Art Basel byl jeho obraz V lese, malba přibližně dvojnásobného formátu, prodán za 25 tisíc eur (640 tisíc korun). Za 112 tisíc korun se prodala terakotová plastika Postava, dílo Ladislava Zívra z roku 1974. Ceny ostatních vydražených obrazů, prací na papíře a soch nepřesáhly hranici 50 tisíc korun.

Jindřich Halabala: Křeslo H-91 / UP závody / cena: 28 300 Kč

V kategorii užitého umění se nejdražší položkou stal mosazný rondokubistický lustr, který byl vydražen s mírným nárůstem za 112 tisíc korun. Poměrně dobře se prodával – byť jednotlivé kusy byly často přiklepnuty za vyvolávací ceny – trubkový nábytek a různé typy funkcionalistických svítidel. Nejvíce se bojovalo o blíže neidentifikované chromové houpací křeslo s původním květinovým čalouněním. Konečná cena 12,4 tisíce korun byla víc než čtyřnásobkem minimálního podání. Ze stejného souboru byla nabízena ještě dvě křesla, rozkládací lehátko, sedátko a pohovka. Dvojice křesel dražených jako jedna položka se prodala za 15,3 tisíce, sedátko za 3 tisíce korun. Ostatní díly souboru zůstaly nevydraženy. Nejdražší položkou tohoto typu se stalo trubkové křeslo H-91, výrobek UP závodů podle návrhu Jindřicha Halabaly, které se prodalo za 28,3 tisíce korun.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...