Top 10 2012

Nejdražší obrazy českých aukcí za rok 2012

Ke koupi deseti nejdražších děl roku 2012 by případný zájemce potřeboval více než 200 milionů korun, o rok dříve by mu stačila méně než polovina této částky. Uplynulý rok byl z hlediska celkového obratu i počtu milionových položek na českém trhu s uměním rekordní.

Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize, která se u jednotlivých položek pohybovala od 4 do 24 % z ceny dosažené na sále. Komentář k dílům draženým v prvním pololetí zde.

František Kupka: Tvar modré / 1913

1 / František Kupka: Tvar modré / 1913

olej na plátně / 73 × 60 cm

cena: 57 422 500 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012

František Kupka: Úsměv O / 1933-51

2 / František Kupka: Úsměv O / 1933-51

olej na plátně / 60 × 66 cm

cena: 23 710 000 Kč / 1. Art Consulting 7. 6. 2012

Oltářní socha bódhisattvy Kuan-jin / Čína, 1447

3 / Oltářní socha bódhisattvy Kuan-jin / Čína, 1447
bronz, zlaceno v ohni / výška 35,5 cm, hmotnost 7,2 kg
cena: 19 110 000 Kč / Zezula 3. 11. 2012

Drobná oltářní soška z poloviny 15. století se stala nejdražším dílem asijského umění vydraženým na aukci v Česku. Dražba začínala na částce 1 milion korun. Že jen na ní nezůstane, se očekávalo, dosažený výsledek je z hlediska evropského trhu výjimečný. Významu a provenienci sochy se v samostatném článku věnuje někdejší ředitel Orientální sbírky Národní galerie Filip Suchomel (zde). Rozhovor s majitelem aukční síně Tomášem Zezulou (zde).

Emil Filla: Hlava muže v cylindru / 1914

4–5 / Emil Filla: Hlava muže v cylindru / 1914

olej na kartonu / 68 × 42 cm

cena: 18 240 000 Kč / Dorotheum 26. 5. 2012

Emil Filla: Ležící žena / 1932

4–5 / Emil Filla: Ležící žena / 1932

olej na plátně / 98,5 × 139 cm

cena: 18 240 000 Kč / Galerie Kodl 6. 5. 2012

Emil Filla: Tři Grácie / 1932

6 / Emil Filla: Tři Grácie / 1937
olej na plátně / 140 × 114 cm
cena: 17 520 000 Kč / Galerie Kodl 2. 12. 2012

Jedno z největších Fillových pláten, které objevilo v aukci. Po předchozích autorových výsledcích se vysoká cena očekávala. Dražba tentokrát začínala již na částce 14,4 milionu korun. V žebříčku nejdražších Fillových děl by se obraz umístil na 4. příčce (zde).

František Kupka: Apoteóza Heleny / 1906

7 / František Kupka: Apoteóza Heleny / 1906

olej na plátně / 72,1 × 97 cm

cena: 15 750 000 Kč / 1. Art Consulting 18. 3. 2012

Toyen: Le Plongeur / 1926

8 / Toyen: Potápěč / 1926

olej na plátně / 83 × 64 cm

cena: 13 650 000 Kč / 1. Art Consulting 18. 3. 2012

Konstantin Korovin: Letní den (Ochotino) / 1916

9 / Konstantin Korovin: Letní den (Ochotino) / 1916

olej na plátně / 87 x 133 cm

cena: 11 640 000 Kč / Dorotheum 26. 5. 2012

10 / Čchi Paj-š': Glycína a včelky
tuš a barva na papíře / 107 × 33 cm
cena: 9 300 000 Kč / Galerie Arcimboldo 5. 12. 2012

Čchi Paj-š' se desítce nejdražších děl objevil již loni. Svitek Kachny pod rákosem se v roce 2011 s cenou 8,06 milionu korun umístil na 5. příčce. Celkem bylo v letech 2009 až 2012 za více než milion korun na českých aukcích vydraženo již 17 Čchi Paj-š'ových děl. Autorův světový rekord má hodnotu 65 milionů amerických dolarů.

Historické top 10 českých aukcí (duben 2024)

Druhé dílo přes sto milionů

22. dubna 2024
Muzikova nejdražší desítka by přišla na 77 milionů korun

TOP 10 Františka Muziky

8. dubna 2024
Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10