Top 10 Čapek 2016

Nový autorský rekord Josefa Čapka

Obraz V červnu (Kraj) Josefa Čapka našel první březnovou neděli u European Arts nového majitele za rekordních 17,51 milionu korun. Překonal tak o více než tři miliony předchozí autorské maximum z roku 2007.

Čapkovy malby se na domácím trhu neobjevují až tak často, jak by se mohlo zdát. Běžně se obchodují především jeho grafické práce. Od roku 2000 bylo u nás v aukcích draženo pouze 45 autorových maleb (z toho některé opakovaně), 70% z nich získalo nového majitele za cenu nad hranicí milionu korun.

Nejnovější prodej malby V červnu (Kraj) (zde a zde) znamená překonání původního, devět let starého autorského maxima (Děvče v růžových šatech z roku 1916) o více než tři miliony korun. Přispěl k tomu fakt, že podobně reprezentativní Čapkovo dílo se na českém trhu delší dobu neobjevilo a zároveň byl tento obraz minulý rok k vidění v Jízdárně Pražského hradu na výstavě Má vlast - Pocta české krajinomalbě.

Takto nyní vypadá aktuální desítka Čapkových nejdražších děl. Ceny jsou včetně aukční provize, velikosti obrázků uvádíme v poměru ke skutečné velikosti jednotlivých děl:

1/ V červnu (Kraj) / 1938  olej na plátně / 51 x 150 cm cena: 17 512 200 Kč/ European Arts Investments 6. 3. 2016

1/ V červnu (Kraj) / 1938
olej na plátně / 51 x 150 cm
cena: 17 512 200 Kč/ European Arts 6. 3. 2016

2/ Děvče v růžových šatech / 1916 olej na plátně / 70 x 52 cm cena: 14 160 000 Kč / Galerie Art Praha 23. 9. 2007

2/ Děvče v růžových šatech / 1916
olej na plátně / 70 x 52 cm
cena: 14 160 000 Kč / Galerie Art Praha 23. 9. 2007

3/ Koupel nohou / 1921 olej na plátně / 72 x 45 cm cena: 10 974 000 / Galerie Art Praha 30. 9. 2006

3/ Koupel nohou / 1921
olej na plátně / 72 x 45 cm
cena: 10 974 000 / Galerie Art Praha 30. 9. 2006


4/ Král Lear olej na plátně / 65 x 54 cm cena: 7 560 000 Kč / Galerie Kodl 6. 5. 2012

4/ Král Lear
olej na plátně / 65 x 54 cm
cena: 7 560 000 Kč / Galerie Kodl 6. 5. 2012

5/ Prodavačka výšivek / 1936 olej na plátně / 68 x 44 cm cena: 6 960 000 Kč / Galerie Kodl 27. 11. 2011

5/ Prodavačka výšivek / 1936
olej na plátně / 68 x 44 cm
cena: 6 960 000 Kč / Galerie Kodl 27. 11. 2011

6/ Neděle / 1934 olej na plátně / 110 x 75 cm cena: 5 640 000 Kč / Galerie Kodl 15. 5. 2011

6/ Neděle / 1934
olej na plátně / 110 x 75 cm
cena: 5 640 000 Kč / Galerie Kodl 15. 5. 2011

7/ Pole (Brázdy) / 1937 olej na plátně / 35 x 60 cm cena: 4 680 000 Kč / Dorotheum Praha 24. 11. 2007

7/ Pole (Brázdy) / 1937
olej na plátně / 35 x 60 cm
cena: 4 680 000 Kč / Dorotheum 24. 11. 2007


8/ Váza s květinami / 1914 olej na plátně / 32 x 22 cm cena: 4 602 000 Kč / 1. Art Consulting 25. 3. 2009

8/ Váza s květinami / 1914
olej na plátně / 32 x 22 cm
cena: 4 602 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 25. 3. 2009


9/ Děti u domu / 1931 olej na plátně / 32 x 45 cm cena: 4 320 000 Kč / Galerie Kodl 29. 11. 2015

9/ Děti u domu / 1931
olej na plátně / 32 x 45 cm
cena: 4 320 000 Kč / Galerie Kodl 29. 11. 2015

10/ Na stráni / 1937 olej na plátně / 50 x 70 cm cena: 4 248 000 Kč / 1. Art Consulting 25. 1. 2008

10/ Na stráni / 1937
olej na plátně / 50 x 70 cm
cena: 4 248 000 Kč / 1. Art Consulting 25. 1. 2008


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<