Top 10 soukromý Burian

Nejzajímavější díla z výstavy v Obecním domě

Ještě do 19. března je v pražském Obecním domě k vidění výstava Na vlně dobrodružství. Představuje zřejmě nejkvalitnější soukromou sbírku většinou prvorepublikových kvašových ilustrací a olejových obálek malíře Zdeňka Buriana. Jejího majitele, režiséra, producenta a sběratele Jakuba Sluku, jsme požádali o výběr desítky děl, kterých si ve své kolekci cení nejvíce. Svou volbu doprovodil komentářem.

 Rozhovor s majitelem sbírky si lze přečíst zde.

Zdeněk Burian: Maori / 1963 / olej na plátně / 60 x 57 cm

1. Maori z roku 1963 je právem považován za jeden z nejpůsobivějších originálů Zdeňka Buriana. Tento olej pochází z cyklu Porobení, který obsahuje celkem jedenáct obrazů mapujících původní obyvatele všech kontinentů.

Zdeněk Burian: Náčelník / 1955 / olej na plátně / 66 x 54 cm

2. Náčelník patří mezi volnou tvorbu a je velmi pravděpodobné, že vznikl na objednávku nebo jako dar příteli. Tento nedávno objevený olej byl doslova zjevením mezi sběrateli.

Zdeněk Burian: Helgoland / 1957 / olej na plátně / 51 x 60 cm

3. Helgoland patří mezi ukázku volné tvorby. Burian namaloval ostrov v Severním moři Helgoland, aby navázal na svou londonovskou poetiku z třicátých a čtyřicátých let, kde dokázal dokonale vystihnout nespoutanost moře a vody jako živlu. Moře jako téma ho provázelo celý jeho ilustrační život.

Zdeněk Burian: Chudí mají písně / 1959 / olej na plátně / 43 x 62 cm

4. Chudí mají písně - tento obraz patřil mezi nejoblíbenější obrazy Zdeňka Buriana, motiv chudých Mexičanů prošel všemi jeho významnými výstavami a je po právu považován za jeden z vrcholů jeho volné tvorby.

Zdeněk Burian: Jerry z ostrovů (J. London) / 1938 / kvaš / 31 x 31 cm

5. Jerry z ostrovů od Jacka Londona visel v atelieru ZB na čestném místě, tato kvašovka patřila mezi jeho nejoblíbenější... Zajímavostí je datace ilustrace, kde je rok 1935, ale ilustrace zcela prokazatelně vznikla v roce 1938, což svědčí o pozdním dosignování... Burian se prostě po letech spletl....

Zdeněk Burian: Vinnetou (K. May) / 1939 / kvaš / 23,5 x 41,5 cm

6. Vinnetou od Karla Maye patří mezi nejslavnější tituly, které Burian ilustroval. Láska ke knihám autorů, které maloval rád, je cítit z každého detailu.

Zdeněk Burian: Ocelové město (J. Verne) / 1954 / kvaš / 41 x 27,5 cm

Zdeněk Burian: Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy (J. Verne) / 1951 / kvaš / 41 x 28,5 cm

Zdeněk Burian: Joe mezi piráty (J. London) / 1938 / kvaš / 35,5 x 31,5 cm

9. Joe mezi piráty - opět moře, lodě, námořníci... Ilustrace k Londonovým knihám považuji za to nejlepší, co Burian v kvaši vytvořil.

Zdeněk Burian: Za poklady Eldoráda (E. S. Vráz) / 1938 / kvaš / 26,5 x 42 cm

10. Za poklady Eldorada - když jsem poprvé viděl tuto ilustraci, kde karety vylézají z moře, uvědomil jsem si, že jestli někdo patřil mezi průkopníky 3 D, tak to byl Burian. Tato ilustrace k E. S. Vrázovi je toho důkazem.

Důvěra v internetové aukce roste

Online aukce v roce 2023

7. března 2024
Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky