Text Skřivánek Jan | Datum 11.07.2019
Přelom června a července v Londýně tradičně patří starým mistrům. Na veletrh Masterpiece, který je po TEFAFu asi nejvýznamnější přehlídkou zaměřenou na staré umění, bezprostředně navázala série aukcí Sothebyʼs a Christieʼs. Mnoho cenových rekordů sice nepadlo, o zajímavé položky však nebyla nouze.
J. M. W. Turner: Krajina s Waltonskými mosty, 1840-51
olej na plátně, 87,5 x 118 cm, cena: 8 171 000 GBP, Sothebyʼs Londýn 3. 7. 2019
Nejdražším prodejem se stala Krajina s Waltonskými mosty od J. M. W. Turnera, která se na aukci Sothebyʼs ve středu 3. července prodala za 8,17 milionu liber. Obraz ze závěrečných let malířova života se prodal o milion liber dráž, než byla horní hranice odhadu. Celkově však jde až o šestou nejvyšší cenu za Turnerovo dílo.
Večerní aukci starých mistrů v témže týdnu předcházelo několik aukcí starožitností, na kterých byly nabízeny sochy i užité umění od antiky po baroko. Nejvyšší nárůst zaznamenaly bohatě zdobené kapesní hodinky vyrobené v polovině 17. století pařížským hodinářem Jehanem Cremsdorffem. Zlaté hodinky s pouzderem zdobeným emailem a diamanty se prodaly za 2,17 milionu liber, téměř dvojnásobek očekávané částky.
Cosimo Castrucci (dílna): Městská krajina, 1590–1619,
pietra dura, 26 x 35 cm, cena: 150 000 GBP, Sothebyʼs Londýn 3. 7. 2019
Na téže aukci nazvané jednoduše Poklady se ve středu 3. července odpoledne objevila i dvě bohemika, florentské mozaiky od dvorního řezače kamenů Rudolfa II. Cosima Castruccia. Dva fantazijní pohledy na města v krajině, v detailech patrně inspirované Prahou, se prodaly v rámci odhadů za 150 tisíc a 200 tisíc liber.
Mimořádným objevem byla nově identifikovaná figurka ze slavného souboru šachových figur ze skotského ostrova Lewis z 13. století. Devět centimetrů vysoká postavička fousatého rytíře s mečem a charakteristickým normanským štítem, vyřezaná z mrožího klu, se prodala v rámci odhadu za 735 tisíc liber. Prodávajícím byla rodina z Edinburgu, v jejímž držení figura byla od roku 1964, kdy ji dědeček dosavadního majitele zakoupil za 5 liber.
Šachová figura z ostrova Lewis, 13. stol.,
mroží kel, výška 8,8 cm, cena: 735 000 GBP, Sothebyʼs Londýn 2. 7. 2019
V Christieʼs slavily úspěch zejména obrazy a starožitnosti z rodinné sbírky Rothschildů. Nejdráže se prodala hospodská scéna od Davida Tenierse mladšího, která našel nového majitele za 4,75 milionu liber. Jedná se o více než trojnásobek očekávané ceny a autorův nový aukční rekord. Ze starožitností dosáhla nejvyšší ceny dvojice francouzských rokokových konzolových stolků, která se místo očekávaných 400 až 600 tisíc prodala za 2,83 milionu liber.
V kolekci starých mistrů dražené ve čtvrtek 4. července večer byla pozoruhodnou položkou Madona s Ježíškem od anonymního benátského mistra konce 14. století známého dnes pod jménem Mistr z Teplic. Své jméno získal podle souboru deskových obrazů v neogotickém kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí u Teplic, kam se tyto dostaly z Benátek na začátku 20. století. Obraz se prodal pod hraníc odhadu za 250 tisíc liber.
Mistr z Teplic: Madona s Ježíškem, 1370–1400,
tempera na dřevě, 102,6 x 106,6 cm, cena: 250 000 GBP, Christieʼs Londýn 4. 7. 2019
18. března 2024Fotografie českých umělců v londýnských galeriích
12. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
5. března 202418. března 2024
5. února 2024
2. ledna 2024