ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Ukřižovaný od Františka Bílka

Dorotheum 25. 5. 2019

Dorotheum na své květnové aukci nabídne rozměrnou kresbu na plátně Františka Bílka, která je jednou z řady jeho zpracování Krista na kříži. Nejznámější je Bílkův oltář v katedrále sv. Víta, dobou vzniku i typologií kříže má nabízená kresba blíže k Ukřižovanému z kostela sv. Václava v Praze na Zderaze.

František Bílek: Ukřižovaný, 1931
František Bílek: Ukřižovaný, 1931, 
kombinovaná technika na plátně, nenapnuto  na rámu, rozměry neuvedeny, 
vyvolávací cena: 120 000 Kč (+ 20% provize), Dorotheum 25. 5. 2019

 

 

Tématem Krista na kříži se Bílek nejintenzivnější zabýval v letech 1897–99. V té době mu nebylo ještě ani třicet let, měl za sebou studia v Praze a v Paříží, knižní vydání svých raných prací (1897) i první výstavu v Topičově salonu (1898). V roce své první samostatné výstavy vstoupil do SVU Mánes a v sousedství rodného domu v Chýnově si vybudoval velkorysý ateliér.

Výsledkem jeho potýkání se s tématem je vysoký reliéf Krista na kříži z nahrubo otesaných kmenů, který je vsazen do obdélníkového rámce, který je opatřen dalšími řezbami. Socha je dnes součástí zmiňovaného oltáře v katedrále sv. Víta. Zatímco samotný Krucifix Bílek dokončil v listopadu 1899, oltářní mensu vytvořil až v letech 1926–27 na zakázku Ministerstva školství a národní osvěty.

V roce 1920 František Bílek přestoupil do Církve československé husitské a v průběhu 20. let si jeho Ukřižovaného pořídilo několik církevních sborů po celé republice. S Bílkovými Krucifixy se setkáme v Kladně, Voticích či Českých Budějovicích.
 

Ukřižovaný Františka Bílka v pražském kostele sv. Václava na Zderaze
Ukřižovaný Františka Bílka v pražském kostele sv. Václava na Zderaze

 

 

Socha v kostele sv. Václava v Praze na Zderaze, který Církev československá husitská získala do své správy v roce 1926, mezi nimi zaujímá prominentní postavení, a to nejen svým monumentálním rozměrem. Bílek navrhl celé vnitřní vybavení kostela a právě zde byl také jeho syn František v červnu 1928 vysvěcen na kněze.

Postava Krista je pojata stejně jak na Krucifixu z roku 1899, kříž z nahrubo otesaných kmenů je však podložen deskou s doprovodnými texty, které reprodukují poslední Ježišova slova. Se stejným řešením a texty, byť o trochu jinak rozmístěnými, se setkáváme i na kresbě, kterou bude v sobotu 25. května dražit Dorotheum.

Nahoře nad hlavou Krista čteme: Otče, odpusť jim, neboť nevědí co činí. O něco níže pak: Ženo, hle tvůj syn a Aj matka tvá. Na břevnu kříže pak: Ještě dnes budeš se mnou v ráji. Žízním. Proč jsi mě opustil. Dokonáno jest.
 

František Bílek: Ukřižovaný
František Bílek: Ukřižovaný, lipové dřevo, výška 80 cm,
cena: 306 800 Kč, Zezula 9. 6. 2012

 

 

V patě kříže je kresba signována a datována: F. Bílek 1931, je tedy o rok mladší než zmiňovaná socha z kostela sv. Václava. Pochází z majetku chýnovského lékaře Václava Kotta, který Bílka ošetřoval. V červnu 1931 sochař vážně onemocněl jaterní chorobou a zánětem žlučníku. Nikdy se již zcela neuzdravil, opakovaly se mu bolestivé záchvaty.

Kresba bude startovat 120 tiscích korun (+ 20% provize) a i prodej za vyvolávací cenu by stačil na šestou příčku v autorově top. Cenový rekord drží dřevěný model k soše Obětovaný pro Hořice, která se před osmi lety na aukci společnosti Arcimboldo prodala za 322 tisíc korun. O patnáct tisíc méně stála 80 centimetrů vysoká varianta Krucifixu ze sv. Víta, kterou v roce 2012 dražila společnost Zezula.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...