Umění za miliardu!

Rekordní poválečné umění v New Yorku

Po historickém úspěchu impresionistů z minulého týdne (zde) se s velkým očekáváním sledovaly aukce poválečného a současného umění. To, že jde o kategorii, kde se v posledních letech utrácí nejvíce peněz, se potvrdilo. Minulý týden jsme psali o historickém výnosu impresionistické aukce Sotheby’s, který činil 422 milionů dolarů. Tento rekord však už neplatí. Ve středu v Christie’s během okamžiku dokázali prodat umění skoro za miliardu dolarů.

Mark Rothko: no. 21 / 1953 / olej na plátně / 241.5 x 162.5 cm / odhad: 50 mil. USD / Sotheby’s 11. 11. 2014
Mark Rothko: no. 21 / 1953 / olej na plátně / 241.5 x 162.5 cm / Sotheby’s 11. 11. 2014 / 44 965 000 USD

Pojďme se ale nejprve podívat na výsledky v Sotheby’s (o ní jsme psali zde), kde aukce proběhla o den dříve. Výnos Sotheby’s se pohyboval na spodní hranici předaukčního odhadu. I tak se ale vyšplhal k 344 milionům dolarů (předaukční odhady činily 323,1=418,7 milionů dolarů; uvádějí se bez provize). Do historických análů se tato aukce zapisovat asi nebude, nicméně šlo o pátou nejúspěšnější aukci poválečného a současného umění. Nového majitele nenašlo pouze 14 procent položek, přičemž aukční dům poskytl garance u třetiny děl. Nutno ale poznamenat, že ne všechny garantované položky se setkaly se zájmem dražitelů a řada z nich propadla.

Celkově byla ale aukce Sotheby’s úspěšná. Na aukci padly hned čtyři autorské rekordy, mezi nimiž vynikaly částky za Jaspera Johnse a Jeana Dubuffeta.

Nejdražším dílem večera se však stal Rothkův obraz No. 21 (Red, Brown, Black and Orange) z roku 1953. Nového majitele bude stát téměř 45 milionů dolarů (předaukční odhad činil 35–50 milionů dolarů). Za tuto sumu mu bude na zdi viset osmý nejdražší Rothko. Obraz byl poprvé představen rok po svém vzniku na výstavě 15 Americans v MoMA a naposledy jej veřejnost měla možnost vidět v letech 1971–72 v Kunsthausu v Curychu. Do aukce se pak Rothkovo plátno dostalo jako součást sbírky manželů Schlumbergerových, o které jsme informovali již dříve.

Jasper Johns: Flag / 1983 / komb. technika na plátně / 30 x 44 cm / Sotheby’s 11. 11. 2014 / 36 005 000 USD

Dražitelé bojující o Vlajku Jasperse Johnse posléze vylepšili rekord i u tohoto autora. Jeho současná výše činí 36 milionů dolarů. Nejzajímavějším z devíti nabízených Warholů byl portrét Elizabeth Taylor Liz č. 3 z roku 1963, který našel nového majitele za 31,5 milionu dolarů. Z neúspěchů pak stojí za zmínku monumentální plastika Měsíc (Žlutý) Jeffa Koonse, jež zůstala nevydražená i přes to, že měla sjednanou garanci.

Veleúspěšný středeční večer v Christie’s (o němž jsme psali zde) skončil prodejem 75 děl v celkové hodnotě 853 milionů dolarů. Nového majitele nenašlo jen 5 prací z celkové nabídky 80 položek a navíc ten večer padlo hned jedenáct autorských rekordů. Mezi těmi, kdo si polepšili, najdeme například Eda Ruschu, Petera Doiga, George Baselitze, Cindy Sherman či Cy Twomblyho. Nejsledovanější a současně nejdražší položkou večera byl Warholův sítotisk Trojitý Elvis z roku 1963 vydražený za 82 milionů dolarů. Námětem pro plátno se Warholovi stala pohlednice propagující western, kde Elvis Presley ztvárnil hlavní roli. Druhým úspěšným Warholem večera byla zobrazení jiné herecké hvězdy – Marlona Brando. Dílo Čtyři Marlonové vyneslo úctyhodných 70 milionů dolarů.

Andy Warhol: Triple Elvis (Ferus Type) / 1963 / sítotisk a barva na plátně / 208 x 175 cm / Christie`s 12. 11. 2014 / 81 925 000 USD
Andy Warhol: Triple Elvis (Ferus Type) / 1963 / sítotisk a barva na plátně / 208 x 175 cm / Christie’s 12. 11. 2014 / 81 925 000 USD

Práce Francise Bacona Sedící figura ze slavné série Křičících papežů pak byla prodaná za téměř 45 milionů dolarů (předaukční odhad 40–60 milionů). Jedná se o známý námět Velázquezova Portrétu Papeže Inocenta X. z roku 1650. Když bylo dílo naposledy draženo v londýnské Christie’s v roce 1996, majitel za něj zaplatil "jen" 2,5 milionu dolarů.

Japonská umělkyně Yayoi Kusama se ve středu stala nejdražší žijící ženskou autorkou. Její White No. 28 z roku 1960 pocházející z cyklu Infinity Nets se vydražilo za 7,1 milionu dolarů. Další autorský rekord večera padl u Cy Twomblyho. Jeho tabule Bez názvu vynesla 69,6 milionu dolarů.

Rothko Mark

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014