Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností
Text Vašátková Vendula | Datum 29.11.2016
Dokončením výstavní trilogie pokryla Galerie výtvarného umění v Ostravě hlavní linii vývoje domácího výtvarného umění první poloviny 20. století, a to opět se sympatickým odkazem na mnohdy opomíjené regionální autory. Měli však všichni o vznikajícím světě podobné představy?
Výstava je logickým završením dvou předchozích úspěšných projektů z produkce ostravské galerie, totiž Sváry zření z roku 2008 s podtitulem Fazety modernity mapující období od konce 19. století do roku 1918, a Černá slunce / Odvrácená strana modernity, která před čtyřmi lety zkoumala etapu od závěru dvacátých let do konce 2. světové války. Koncepce probíhající výstavy tedy do jisté míry vyplňuje mezeru v mapování československého umění a na obdobné platformě se zabývá komplexním výtvarným vývojem v letech 1917–1927.
Dle slov autora konceptu, Karla Srpa, bylo hlavním ideovým záměrem zejména představit toto umělecké dění v průběhu jednoho dynamického desetiletí na pozadí společensko-politického milieu. To bylo unikátní nejen nikoli bezproblémovým vstřebáváním vzniku samostatného Československa a posléze dobou takzvané první republiky, ale znamenalo také pro mnoho oborů položení solidních základů, k nimž se do jisté míry výtvarníci vztahují (nebo se vůči nim alespoň vymezují) dodnes. Expozice čítající přes 250 prací je segmentovaná do několika vzájemné propojených částí tak, aby v dílech šedesáti malířů, sochařů a fotografů dokumentovala proměny v tehdejším vnímání “modernity”. Nemohou tudíž chybět jména jako Václav Špála, Emil Filla, Antonín Procházka, Jan Zrzavý, Otakar Kubín, Josef Čapek, Rudolf Kremlička, František Foltýn nebo dvojice Jindřich Štyrský – Toyen.
Pohled do instalace výstavy s obrazem Otakara Kubína L'Adolescent mourant, 1921, olej na plátně, 146 x 114 cm. Euroepan Arts, 31.5.1015. Dosažená cena: 6 085 800 Kč (autorovo top10 zde).
Zleva: Jindřich Štyrský, Kominík a sněhulák, 1925, olej na plátně, 70,5 x 50, 5 cm. Dorotheum Praha, 17.9.2011. Dosažená cena: 6 720 000 Kč. Vedle: Jindřich Štyrský, Krajina v oblacích, 1925, olej na plátně, 100 x 65 cm. Galerie Kodl, 2.12.2007. Dosažená cena: 12 300 000 Kč.
Jak potvrzuje Jan Kudrna z GVU v Ostravě, míra ochoty institucionálních i soukromých majitelů zapůjčit exponáty se odvíjela od zkušenosti z předchozích výstav, a tak se celková doba přípravy pohybovala kolem roku a půl. Pokud návštěvnost udrží nasazené tempo, přepokládá se do začátku ledna, kdy výstava končí, kolem 20 – 25 tisíc diváků. Tuto derniéru bude doprovázet křest sedmisetstránkové (!) publikace Karla Srpa kontextuálně pojednávající mnohoznačné a proměnlivé aspekty “modernity”, a to opět od nakladatelství Arbor Vitae.
Galerie výtvarného umění v Ostravě, 28. 9. 2016 – 8. 1. 2017 Komentované prohlídky s kurátory se uskuteční 6. prosince a 3. ledna 2017 vždy od 17 hodin. Nutná je rezervace online na webových stránkách galerie www.gvuo.cz
50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024
17. dubna 2024Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+
16. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 202417. dubna 2024
26. července 2018
21. května 2017
28. dubna 2017
21. května 2017