ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Večer pro milionáře

První večerní aukce u nás, kterou ve středu 25. března v pražském Topičově salónu společně uspořádaly renomovaná aukční síň 1. Art Consulting a nová společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, vynesla 86,24 milionu korun. Z 44 nabízených položek jich nového majitele našlo 32, mezi nimi i ta nejdražší díla v čele s Kupkovým obrazem Zhroucení vertikál za více než 20 milionů korun. Zástupci obou společností byly s výsledky nanejvýš spokojeni. Šlo o krok do neznáma, který se také nemusel povést.

František Kupka: Zhroucení vertikál / 1935
olej na plátně / 70 x 70 cm / cena: 25 960 000 Kč

 

Obraz Zhroucení vertikál byl již třetím Kupkovým abstraktním olejem, který aukční síň 1. Art Consulting v posledních letech dražila. Vyvolávací cena (bez aukční provize) byla stanovena na rekordních 20,5 milionu korun. O obraz se utkali dva zájemci v sále, kteří cenu třemi půl milionovými příhozy navýšili na 22 milionů korun. Ačkoliv obraz Élévation IV byl před dvěma lety přiklepnut dokonce za 22,1 milionu korun, konečná cena včetně aukční provize byla nyní výrazně vyšší. Zatímco tehdy si aukční síň účtovala pouze sníženou pětiprocentní provizi, nyní to již bylo standardních 18 procent. Nová majitelka tak za obraz zaplatila 25,96 milionu korun, což ze Zhroucení vertikál dělá nejdražší dílo českých aukcí. „Je to velmi dobrý prodej, ale Kupka stále zůstává za svými možnostmi,“ zhodnotil dosažený výsledek po aukci majitel společnosti 1. Art Consulting Jiří Rybář.

anonym: Umučení světice / kol. 1390

tempera a zlato na dřevě / 36 × 26 cm / cena: 12 915 000 Kč

Další dvě nejdražší položky aukce nabízela společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Šlo o středověký deskový obraz Umučení světice ze sbírky Jindřicha Waldese a poslední obraz Jindřicha Štyrského, slavného Maldorora. Obraz Umučení světice byl řadu let vystaven jako zápůjčka ve stálé expozici Metropolitního muzea, které o jeho koupi již také v minulosti projevilo zájem. George Waldes doufal, že by o obraz mohl projevit zájem český stát či nějaký z novodobých následovníků jeho otce, a proto si přál, aby byl dražen v Praze.

Nakonec se tak nestalo a obraz za vyvolávací cenu 12,9 milionu získal nejmenovaný zahraniční kupec dražící po telefonu. To, že se mezi českými sběrateli nenašel nikdo ochotný dát takto vysokou částku za středověké dílo, až tak nepřekvapí, nezájem ministerstva kultury poněkud ano. Je pravdou, že nejnovější bádání již obraz nepovažuje za českou práci, ale za dílo vzniklé pod vlivem dvorského umění Karla IV. v severním Německu, jeho nákup by však měl z kulturně historického hlediska jistě větší smysl než loňská akvizice části lichtenštejnské sbírky, na kterou stát vynaložil 11 milionů korun.

Štyrského Maldoror se prodal za 12,98 milionu korun, milion nad vyvolávací cenu. Jakkoliv jde o výjimečnou cenu a Štyrského nový aukční rekord, očekávání byla přece jen o trochu vyšší. V kontextu Štyrského tvorby jde totiž o podobně významné dílo, jakým je Spící pro Toyen. Je však třeba také přiznat, že ve srovnání s Toyeniným obrazem jde o dílo zhruba polovičního formátu.

Jindřich Štyrský: Maldoror / 1941
olej na plátně / 40 × 50 cm / cena: 12 980 000 Kč

Na výraznější cenové nárůsty byla celá aukce poměrně skoupá. Nejde přitom říct, že by ceny byly nasazeny nějak zvlášť vysoko; naopak, v řadě případů šlo dokonce o dosti konzervativní odhady. Ve hře bylo jistě vícero faktorů, jedním z nich však patrně byla i skutečnost, že aukce se zúčastnilo hlavně poučenější publikum a dražitelé neměli tendenci nechat se unést.

Z 32 prodaných děl jich 14 bylo vydraženo za více než milion korun. Jmenujme ještě alespoň dva obrazy prodané shodně za 4,6 milionu korun. Šlo o půvabné květinové zátiší od Josefa Čapka, ranou práci pocházející ze sbírky Vincence Kramáře, a o pozdní obraz Toyen nazvaný Odraz odlivu.

Jistým překvapením aukce byl malý zájem o poválečné umění. Obraz Adrieny Šimotové z roku 1963 se sice dostal ze 112 tisíc až na 484 tisíc korun a stal se tak dílem s největším procentuálním cenovým nárůstem, bez kupce však zůstaly obrazy Václava Boštíka, Zdeňka Sýkory a Jana Kubíčka. Reprezentativní drátěná plastika Karla Malicha Dívám se a pootočil jsem hlavu se prodala „jen“ za vyvolávací cenu 1,12 tisíc korun. To sice není nízká cena, je však překvapivé, že se o sochu neutkalo vícero zájemců. Kupcem byl příznačně jeden z pražských galeristů.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...