Všechno stojí za desetník

Další z pozůstalosti Jiřího Balcara

Přestože položka s číslem 344 z nedělní aukce pozůstalosti Jiřího Balcara říká, že všechno stojí za desetník, vyvolávala se za třicet tisíc pomyslných desetníků a našla si majitele, který byl ochoten zaplatit 225 tisíc desetníků.

Jiří Balcar: Tohle všechno stojí za desetník / 1965 / kombinovaná technika / 30 x 21 cm / Prague Auctions 22.6.2014 / 22 500 Kč

Celkem Prague Auctions v neděli dražila 348 položek kresby a grafiky Jiřího Balcara (žák Tichého a Muziky na VŠUP, člen skupiny Máj 57), a přestože to byla už několikátá aukce z pozůstalosti, podařilo se prodat všechna nabízená díla tohoto originálního grafika, malíře, ilustrátora a tvůrce filmových plakátů, který se stal uznávaným umělcem už za svého bohužel krátkého a nehodou v automobilu předčasně ukončeného života. Nabídka zájemce o Balcarovo dílo lákala na akvarelové a kvašové krajiny, abstraktní kompozice z padesátých let kreslené tuší a uhlem, litografická ponurá městská zákoutí a mistrovské grafiky konce let šedesátých.

Nejvýše, shodně za 50 tisíc korun, se prodaly dvě velké figurální grafiky se známý náměty. Odpolední káva z roku 1967 se vyvolávala za 10 tisíc a Bez názvu (Nestyda, Akt II.) z roku 1968 za 9 tisíc korun. Neutuchající zájem o dílo Jiřího Balcara dokládá rovněž prodaná malba Společnost II. (olej na plátně z roku 1966, 130 x 82 cm), kterou nový majitel získal ve večerní aukci síně 1. Art Consulting v polovině května za 336 tisíc korun.

Jiří Balcar: Odpolední káva / 1967 / kombinovaná technika - tisk / 49,5 x 32,7 cm / Prague Auctions 22.6.2014 / 50 000 Kč

O prodejích z pozůstalosti Jiřího Balcara jsme již dříve psali zde, zde, zde, zde a zde.

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024

Prague Auctions

Top 10 Sopko

Top 10 Sopko

27. května 2022

Drtikol, Rössler i Tichý a Kolářová

24. ledna 2019

Grygar skoro za milion

Grygar skoro za milion

17. dubna 2017