Text Solnička Jan | Foto Prague Auctions | Datum 26.06.2014
Přestože položka s číslem 344 z nedělní aukce pozůstalosti Jiřího Balcara říká, že všechno stojí za desetník, vyvolávala se za třicet tisíc pomyslných desetníků a našla si majitele, který byl ochoten zaplatit 225 tisíc desetníků.
Celkem Prague Auctions v neděli dražila 348 položek kresby a grafiky Jiřího Balcara (žák Tichého a Muziky na VŠUP, člen skupiny Máj 57), a přestože to byla už několikátá aukce z pozůstalosti, podařilo se prodat všechna nabízená díla tohoto originálního grafika, malíře, ilustrátora a tvůrce filmových plakátů, který se stal uznávaným umělcem už za svého bohužel krátkého a nehodou v automobilu předčasně ukončeného života. Nabídka zájemce o Balcarovo dílo lákala na akvarelové a kvašové krajiny, abstraktní kompozice z padesátých let kreslené tuší a uhlem, litografická ponurá městská zákoutí a mistrovské grafiky konce let šedesátých.
Nejvýše, shodně za 50 tisíc korun, se prodaly dvě velké figurální grafiky se známý náměty. Odpolední káva z roku 1967 se vyvolávala za 10 tisíc a Bez názvu (Nestyda, Akt II.) z roku 1968 za 9 tisíc korun. Neutuchající zájem o dílo Jiřího Balcara dokládá rovněž prodaná malba Společnost II. (olej na plátně z roku 1966, 130 x 82 cm), kterou nový majitel získal ve večerní aukci síně 1. Art Consulting v polovině května za 336 tisíc korun.
O prodejích z pozůstalosti Jiřího Balcara jsme již dříve psali zde, zde, zde, zde a zde.
16. dubna 2024Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024
28. března 202428. března 2024
24. září 2017
16. března 2015
17. září 2013
27. května 2022
24. ledna 2019
17. dubna 2017