ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Wedgwood zachráněn

Firmení sbírku bude spravovat Victoria & Albert Museum

Firemní muzeum slavné britské značky Wedgwood bylo začátkem října zachráněno před rozprodejem svých sbírek, který mu hrozil v důsledku bankrotu mateřské firmy. 

Taneční hodiny / 1770 Taneční
hodiny / 1770

 

Muzeum spravuje nadace, která byla organizačně provázána s firmou Waterford Wedgwood Plc, která skončila před pěti lety v konkurzu. Na muzeum tak připadla část z celkového dluhu firmy, a pokud by do konce listopadu nezaplatilo 15,75 milionu liber (víc než půl miliardy korun), muselo by přistoupit k prodeji. Christieʼs cenu sbírky pro potřeby soudu odhadlo na 11 až 22 milionů liber.

Muzeum bylo zachráněno díky podpoře nadace Art Fund, která se specializuje na výkup uměleckých děl pro britská muzea a podporu jejich činnosti. Stát na záchranu sbírky přispěl prostřednictvím fondu, který spravuje výnosy z národní loterie, částkou 10,8 milionu liber. Několik dalších milionů liber Art Fund získal od svých členů a podporovatelů a na zbývající částku, 2,74 milionu liber, pak začátkem září vypsal celonárodní sbírku. Potřebné prostředky se podařilo získat během jediného měsíce. Sbírku podpořilo přes sedm tisíc lidí a cílová částka se sešla nejrychleji ve víc jak stoleté historii Art Fundu. Ředitel fondu Stephen Deuchar deníku The Guardian řekl, že se ještě nikdy nestalo, že by fond nemusel pečlivě vysvětlovat zamýšlenou akvizici: „Každý potencionální dárce, pozorovatel či kritik, všichni souhlasili, že jde o zásadní sbírku, která nemá obdoby.“

Josiah Wedgwood: Váza prvního dne / 1769 Josiah Wedgwood:
Váza prvního dne / 1769

 

Muzeum Wedgwoodu opatruje sbírku čítající více než 8 tisíc kusů keramiky, 75 tisíc archiválií a řadu děl volného umění, mezi nimi například obrazy od George Stubbse nebo Johna Singera Sargenta. Sbírka byla budována organicky od roku 1759, kdy Josiah Wedgwood založil ve střední Anglii svou manufakturu na výrobu keramiky. Firma byla v držení jeho dědiců až do roku 1986, kdy fúzovala se sklářskou firmou Waterford Crystal.

Vlastníkem sbírky je nyní londýnské Victoria & Albert Museum, kterému ji Art Fund věnoval darem. I nadále však bude deponována v muzeu v Barlastonu ve střední Anglii. Na jaro příštího roku Muzeum Wedgwoodu plánuje otevření nově koncipované expozice. 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...