Z aukce 1. Art Consulting vybírá... Marian Hodoš

Sběratelé vybírají... 1. Art Consulting 10. 2. 2013

Druhou letošní a první únorovou výtvarnou aukcí je "day sale" pořádaný 1. Art Consulting v neděli 10. února v Topičově salonu. Katalog přináší téměř dvě stovky položek umění od 17. století, mimořádného Karla Škréty, až do současnosti. Ochutnávku z aukce vám tentokrát servírujeme prostřednictvím zcela nového cyklu, v němž díla z aukčních katalogů vybírají a komentují sami sběratelé. O osobitý výběr jsme tentokrát požádali zkušeného slovenského sběratele Mariana Hodoše!

Jan Zrzavý: Benátky I

Jan Zrzavý: Benátky I / 1928 / olej na plátně / 48,5 x 63,5 cm

vyvolávací cena 9 440 000 Kč

Starý harcovník českých výtvarných aukcii Jirka Rybář opäť nesklamal a vytvoril skvelý vyvážený katalóg s jedným majsterštykom a to olejom od Jana Zrzavého Benátky I. z roku 1928. Pretože som zberateľom a znalcom slovenského umenia, prenechám hodnotenia českej kolekcie iným a vyjadrím sa k zastúpeniu slovenských autorov. Na úvod musím povedať, že Jirka Rybář je expertom na získavanie mimoriadnych slovenských obrazov, po ktorých by siahla i samotná SNG v Bratislave a medzi zberateľmi obrazy vyvolávajú pri dražbe i niekoľkonásobné nárasty cien a správny aukčný adrenalín.

Pod položkou 26 je to olej na plátne od Eugena Nevana Čitateľka z roku 1940. Je to kvalitné dielo z doby kedy v Prahe rozvíjal matissovskú manieru. Tento obrázok vsadil do harmonických oranžovo tyrkysových tónov, ktoré spolu s ležérnym oblečením a zariadením interiéru pripomínajú orientálne kompozície francúzskych maliarov 19. storočia a pritom si zachováva jednoduchú, uvoľnenú modernú formu. Čo sa týka vyvolávacej ceny 540 tisíc korún (všechny ceny jsou s provizí - pozn. red.), považujem ju na hornej hranici.

Eugen Nevan: Čtenářka

Evžen Nevan: Čtenářka / 1940 / olej na plátně / 58,5 x 48 cm

Pod položkou 46 je to reprezentatívny olej na plátne od Endre Nemesa Störtning (podľa prekladu mojej dcéry sa jedná o zrážku resp. kolíziu) z roku 1962, vystavovaný v Helsinkách a Stockholme. Endre Nemesa (Andreja Nemeša) si privlastňujú Maďari, Slováci, Češi ale i Švédi. Podľa záujmu o jeho obrazy však prvenstvo nepochybne patrí slovenským zberateľom. Je nepochopiteľné, že jeho abstraktné obrazy nedosahujú záujmu jeho ranného resp. rudolfínského obdobia napriek svojej výnimočnej kvalite a oceneniu zahraničných odborníkov. Napríklad rozmerovo menší obraz tohto typu (kde je cítiť vplyv jeho architektonických inštalácii v smalte) sa na aukcii Sogy nepredal. Dražba jeho pozostalosti vo Švédsku na konci minulého roku síce určite spôsobí jeho infláciu v záujme resp. cene, ale predkladané dielo si zaslúži pozornosť skutočného zberateľa a pri vyvolávacej cene 540 tisíc korún sa jedná o dobrú investíciu.

Endre Nemes: Stortning

Endre Nemes: Störtning / 1962 / olej na plátně / 160 x 130 cm

Pod položkou 101 je to kombinovaná technika - grafika od Albína Brunovského Pokušenie sv. Antonína z roku 1965. Je to výnimočná práca, kde si postavy i pri zdeformovaní zachovávajú rafinovaný erotický podtext a pretože týchto grafík nie je veľa a sú vydávané v malých nátlačkoch, nemal by byť problém s predajom. Ale v početnej obci zberateľov AB, každý radšej zaplatí za jeho "klobúky" vysokú cenu a šesťdesiate roky poctivo odignoruje... Len niekoľko zberateľov vlastní kolekcie z tohto obdobia. Vyvolávacia cena 13,2 tisíce korún je podľa mňa na polovičnej hranici.

Albín Brunovský: Pokušení sv. Antonína

Albín Brunovský: Pokušení sv. Antonína / 1965 / lept, ocelorytina 17/25 / 42,5 x 49 cm

Pod položkou 133 je to olej na plátne od Stana Filka Fúrie z roku 1978. Stano Filko, ktorý sa dožil v minulom roku 75 rokov a i konečne uznania vo forme niekoľkých kvalitných výstav (oceňujem hlavne výstavu a katalóg v galérii Nedbalka v Bratislave, zde a zde) je jedným z vrcholných predstaviteľov slovenského maliarstva 60-tych rokov minulého storočia. Jeho umenie je predchnuté vlastnou životnou filozofiou a názormi na svet, ktoré ovplyvnila i jeho dvojnásobná klinická smrť a vo svojich obrazoch vytvoril presvedčivé hodnoty. Toto rozmerovo väčšie abstraktné dielo zreálnil svojím typickým znakom a to názvom priamo v obraze. Vyvolávacia cena 60 tisíc korún je veľmi motivujúca ku kúpe.

Stano Filko: Fúrie

Stano Filko: Fúrie / 1978 / olej na plátně / 197 x 90 cm

Pod položkou 162 je to kombinovaná technika na ručnom papieri nalepenom na plátne od síce moravského maliara, ale patriaceho k významným osobnostiam bratislavskej skupiny Konfrontácie, Eduarda Ovčáčka pod názvom Slova – slova z roku 1985. Je to jeho letristický skvost, používa tu spôsob maľby, ktorým výrazne obohatil činnosť tejto skupiny v 60. rokoch. Obraz je dokladom jeho vysokej kultivovanosti v rozvoji tejto maniere a má len drobný nedostatok a to, že nepochádza zo 60. rokov, ale v tom prípade, by som videl jeho vyvolávaciu cenu 46,8 tisíc korún na dvojnásobnej hodnote.

Eduard Ovčáček: Slova-slova

Eduard Ovčáček: Slova - slova / 1985 / ruční papír na plátně,

reliéfní a barevný tisk, tuš / 75 x 65 cm

Artslimit 24. 3. 2024

Nemes Endrej

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016

Na aukci Endré Nemese

Na aukci Endré Nemese

16. února 2013

Pod příkrovem času

Pod příkrovem času

8. října 2012