ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Z aukce Dolmen vybírá... Tomáš Valeš

Sběratelé vybírají... Dolmen 14. 03. 2013

29. aukce Galerie Dolmen přináší všem milovníkům umění tak, jak bývá u této aukční síně zvykem, relativně vyváženou nabídku obrazů, prací na papíře, ale také různých kombinovaných technik a objektů.

 

Jiří Kolář: Paleta - objekt / 1983Jiří Kolář: Paleta - objekt / 1982 / koláž - objekt / 40 cm

 

Na škodu může být celkově velký počet položek v aukci (593), který by bylo možné nepochybně ještě vytřídit popřípadě roztřídit do konkrétních kategorií a usnadnit tak zájemcům orientaci v nabídce. Z dražších položek může kupce zaujmout například Paleta – objekt, koláž od Jiřího Koláře z roku 1982 (č. kat. 71, 60 tisíc korun), olej Jana Smetany z roku 1963 (Počátek vegetace I, č. kat. 77, 192 tisíc korun) nebo pastel Václava Boštíka (Čtverec ve čtverci, č. kat. 197, 60 tisíc korun).

Václav Boštík: Čtverec ve čtverciVáclav Boštík: Čtverec ve čtverci / 1995 / pastel na papíře / 40 x 40 cm

 

Mne jako příznivce prací na papíře oslovila mezi kresbami pozoruhodná práce z ruky Maxe Švabinského (č. kat. 44 – Portrét profesora Františka Drtiny, 12,6 tisíc korun), která je typickou ukázkou jeho kreslířského projevu provázaného s ranými portrétními díly prováděnými především v grafice a za zajímavou vyvolávací cenu je nabízen i jeden z mála grafických listů malíře Karla Černého – barevná litografie Milenci (č. kat. 62, 12 tisíc korun). Své kupce můžou najít také práce představitelé informelu, lettrismu a konstruktivismu (Eduard Ovčáček, Jiří Kolář, Karel Novosad, Jan Kubíček, Milan Dobeš a další), eventuelně dalších solitérů českého umění (Michal Ranný, Jiří Anderle), kteří jsou zastoupeni větším počtem jednotlivých listů, případně dalších děl.

Max Švabinský: Portrét profesora Františka DrtinyMax Švabinský: Portrét profesora Františka Drtiny / tuš na papíře / 35 x 27,5 cm

 

Pro mne osobně je pak nejzajímavější na trhu s uměním dosud poněkud opomíjená tvorba Dany Puchnarové, která je na připravované aukci zastoupena rozsáhlejším konvolutem prací na papíře. Zde to jsou především lepty a litografie větších formátů vzniklé v různých časových etapách (v případě leptů často v celkem malých nákladech). Tvorba této autorky, která se vyvíjela od jejího absolvování pražské Akademie výtvarných umění (1964) v souznění s aktuální informelní tvorbou, kterou však posléze modifikovala a přetvořila svým vlastním a originálním způsobem, aby na ni navázala pracemi, v nichž dominují křivky v kombinaci s čistými barvami (č. kat. 437 – 456). Nutno podotknout, že většina z nich začíná na velice vstřícných vyvolávacích cenách v rozmezí 960 – 2400 korun.

Dana Puchnarová: Hommage a Albrecht Durer - Melancholia (sny o civilizaci) / barevný lept / 70 x 49 cmDana Puchnarová: Hommage à Albrecht Dürer - Melancholia (sny o civilizaci) / barevný lept / 70 x 49 cm / vyvolávací cena 2400 Kč

 

Na chystané aukci si tak nepochybně vybere každý, a to především mezi pracemi na papíře a kombinovanými technikami, mezi nimiž lze určitě objevit zajímavé „kusy“ pro rozšíření leckteré sbírky. Náročnější zájemci můžou být naopak lehce zklamáni a nebo mohou konečně pracím na papíře přijít na chuť.

Karel Černý: MilenciKarel Černý: Milenci / litografie na papíře 176/200 / 52 x 41 cm

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...