Z aukce Dolmen vybírá... Tomáš Valeš

Sběratelé vybírají... Dolmen 14. 03. 2013

29. aukce Galerie Dolmen přináší všem milovníkům umění tak, jak bývá u této aukční síně zvykem, relativně vyváženou nabídku obrazů, prací na papíře, ale také různých kombinovaných technik a objektů.

 

Jiří Kolář: Paleta - objekt / 1983
Jiří Kolář: Paleta - objekt / 1982 / koláž - objekt / 40 cm

 

Na škodu může být celkově velký počet položek v aukci (593), který by bylo možné nepochybně ještě vytřídit popřípadě roztřídit do konkrétních kategorií a usnadnit tak zájemcům orientaci v nabídce. Z dražších položek může kupce zaujmout například Paleta – objekt, koláž od Jiřího Koláře z roku 1982 (č. kat. 71, 60 tisíc korun), olej Jana Smetany z roku 1963 (Počátek vegetace I, č. kat. 77, 192 tisíc korun) nebo pastel Václava Boštíka (Čtverec ve čtverci, č. kat. 197, 60 tisíc korun).

Václav Boštík: Čtverec ve čtverci
Václav Boštík: Čtverec ve čtverci / 1995 / pastel na papíře / 40 x 40 cm

 

Mne jako příznivce prací na papíře oslovila mezi kresbami pozoruhodná práce z ruky Maxe Švabinského (č. kat. 44 – Portrét profesora Františka Drtiny, 12,6 tisíc korun), která je typickou ukázkou jeho kreslířského projevu provázaného s ranými portrétními díly prováděnými především v grafice a za zajímavou vyvolávací cenu je nabízen i jeden z mála grafických listů malíře Karla Černého – barevná litografie Milenci (č. kat. 62, 12 tisíc korun). Své kupce můžou najít také práce představitelé informelu, lettrismu a konstruktivismu (Eduard Ovčáček, Jiří Kolář, Karel Novosad, Jan Kubíček, Milan Dobeš a další), eventuelně dalších solitérů českého umění (Michal Ranný, Jiří Anderle), kteří jsou zastoupeni větším počtem jednotlivých listů, případně dalších děl.

Max Švabinský: Portrét profesora Františka Drtiny
Max Švabinský: Portrét profesora Františka Drtiny / tuš na papíře / 35 x 27,5 cm

 

Pro mne osobně je pak nejzajímavější na trhu s uměním dosud poněkud opomíjená tvorba Dany Puchnarové, která je na připravované aukci zastoupena rozsáhlejším konvolutem prací na papíře. Zde to jsou především lepty a litografie větších formátů vzniklé v různých časových etapách (v případě leptů často v celkem malých nákladech). Tvorba této autorky, která se vyvíjela od jejího absolvování pražské Akademie výtvarných umění (1964) v souznění s aktuální informelní tvorbou, kterou však posléze modifikovala a přetvořila svým vlastním a originálním způsobem, aby na ni navázala pracemi, v nichž dominují křivky v kombinaci s čistými barvami (č. kat. 437 – 456). Nutno podotknout, že většina z nich začíná na velice vstřícných vyvolávacích cenách v rozmezí 960 – 2400 korun.

Dana Puchnarová: Hommage a Albrecht Durer - Melancholia (sny o civilizaci) / barevný lept / 70 x 49 cm
Dana Puchnarová: Hommage à Albrecht Dürer - Melancholia (sny o civilizaci) / barevný lept / 70 x 49 cm / vyvolávací cena 2400 Kč

 

Na chystané aukci si tak nepochybně vybere každý, a to především mezi pracemi na papíře a kombinovanými technikami, mezi nimiž lze určitě objevit zajímavé „kusy“ pro rozšíření leckteré sbírky. Náročnější zájemci můžou být naopak lehce zklamáni a nebo mohou konečně pracím na papíře přijít na chuť.

Karel Černý: Milenci
Karel Černý: Milenci / litografie na papíře 176/200 / 52 x 41 cm

 


Související články

Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kolář Jiří

Jiří Kolář z Guggenheimu

Jiří Kolář z Guggenheimu

27. května 2020

Březina za trojnásobek

Březina za trojnásobek

10. července 2016

Rekordní nábytek a jeden Filla

Rekordní nábytek a jeden Filla

13. března 2016

Černý Karel

Obrazy, starožitnosti i knihy

Obrazy, starožitnosti i knihy

16. prosince 2015

Filla po deseti letech

Filla po deseti letech

22. prosince 2014

Nejdražší bar

Nejdražší bar

16. prosince 2013


<