Z aukce Prague Auctions vybírá... Marcel Fišer

Kurátoři vybírají... Prague Auctions 22. 9. 2013

V uplynulé sezóně pro nás z aukčních katalogů vybírali dle svého zaměření, zkušeností a vkusu oslovení sběratelé. Od letošního podzimu jsme o tuto roli požádali osobnosti nejpovolanější - kurátory sbírek veřejných muzeí umění a galerií. Premiérově dnes pro nás z nabídky Prague Auctions vybírá ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu, dříve ředitel Galerie Klatovy / Klenová, Marcel Fišer.

Petr Písařík: Krajina / 2011 / komb. technika na plátně / 100 x 100 cm

Prague Auctions svou nabídku tradičně člení do několika monografických celků doplňujících hlavní nabídku. Z ní jsou dále „vyzobány“ highlighty několika „vybraných děl“. Je sympatické, že jedna ze samostatných kolekcí tentokrát testuje prodejní potenciál jednoho z nejvýznamnějších autorů střední generace, Petra Písaříka. V nabídce najdeme široké spektrum od raných prací ještě z doby studií po ty poslední, které převládají. Zdá se však, že starší období již byla v autorově ateliéru důkladně probrána sběrateli, takže spíše bych vybíral z těch mladších. Mně osobně se líbí třeba Krajina, č. 373, z roku 2011, kde metr čtvereční autorovy charakteristické třpytivé abstrakce se vyvolává od slušných 40 tisíc korun (všechny ceny včetně aukční provize).

Jiří Balcar: Autoportrét / 1954 / tuš, pastel, akvarel na papíře / 65,5 x 44,7 cm

Co se dalších konvolutů týče, kresby tužkou Františka Vobeckého zaujmou jen opravdové znalce, ale pak tu jsou dva velké soubory prací na papíru Jiřího Balcara a fotografií Miroslava Tichého. Se stejnými jmény jsme se setkali již v předchozích aukcích této společnosti a téměř vždy si své kupce našly, byť většinou za vyvolávací cenu, která je opět rozumná. A jak je vidět i z této aukce, zdroje se stále nevyčerpaly. V případě Balcara může být prodej podpořen krásnou monografií z produkce Arbor vitae, která právě nyní dohnala více než roční zpoždění za výstavou u nás v GAVU Cheb, k níž měla původně vyjít. Vzpomínám si, že tu byl vystaven např. krásný Autoportrét z 50. let (č. 20), vyvolávací cena 3 750 korun. A do monografie se právem dostala i mimořádná série kombinovaných technik na papíru (č. 123 až 129), která představuje nejčistší příklad autorovy originální redakce amerického pop artu, každá za 15 tisíc korun.

Otakar Slavík: Koupající se / 1971 / olej na plátně / 100 x 100 cm

V kapitole „vybraná díla“ bych vyzdvihl obraz Otakara Slavíka Koupající se z roku 1971 (vyvolávací cena 237,5 tisíce korun). Se Slavíkem se na aukčním trhu setkáváme poměrně často, tenhle obraz je však podle mého názoru výjimečný. Nikoliv náhodou se už kdysi dávno objevil na obálce Revue Art, který vycházel v okruhu této aukční síně, ovšem nevzpomínám si, zda v souvislosti s nějakým prodejem; a koneckonců na obálce katalogu se ocitl i tentokrát. Jedná se o autorovo nejlepší období, ale obraz je především velmi krásný. Ještě tu cítíme přítomnost rastru, který určoval jeho předchozí období, ovšem skvrny už formují ženské tělo, které jen tušíme, neboť je doslova „rozpuštěné“ v záplavě světla. Po zběžné rešerši v databázi ART+ mohu říci, že tak krásný Slavík ještě českými aukcemi neprošel, a platí to i pro obraz Sedící provazolezec z roku 1979, který dosáhl letos v únoru autorův prodejní rekord 550 tisíc kladívkové ceny (s provizí 660 tisíc korun). Takže jsem velmi zvědavý - zde se opravdu mohou dít zajímavé věci...

Jan Vytiska: Burnt home to make it warm / 2012 / akryl na plátně / 140 x 220 cm

A na závěr bych ze stejné kapitoly doporučil velkoformátové plátno Jana Vytisky, zde Bez názvu, jinde jako Burnt home to make it warm (81 tisíc korun). Vytiska je suverénní a originální malíř, kterého sleduji systematicky. Poprvé mě zaujal už v prvních ročnících ostravské Fakulty umění, kterou vystudoval u Jirky Surůvky, a právě nyní chystáme jeho výstavu pro Cheb. Když se v roce 2010 objevil na přehlídce vybraných evropských diplomek StartPoint, která tehdy probíhala v kutnohorském GASKu, byl tu jediným malířem asi z 30 projektů a patřil k nejlepším! Jeho katastrofické obrazy, kombinující estetiku emo stylu s reáliemi zapadlého venkova někde na východní Ukrajině, se od té doby stále intenzivněji prorývají do našeho povědomí i podvědomí. Zkrátka malíř s budoucností, i když jeho obrazy si do obývacího pokoje asi nepověsíte...

Artslimit 24. 3. 2024

Prague Auctions

Top 10 Sopko

Top 10 Sopko

27. května 2022

Drtikol, Rössler i Tichý a Kolářová

24. ledna 2019

Grygar skoro za milion

Grygar skoro za milion

17. dubna 2017