ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Začíná veletrh ANTIQUE

Veletrh ANTIQUE, který pořádá Asociace starožitníků, začíná zítra (ve čtvrtek 13. května) na pražské Novoměstské radnici. Tématem letošního ročníku jsou šperky.

Roháč / kolem 1920 / zlato, perly, diamant, rubíny

V sobotu 15. května od 9.30 se na veletrhu uskuteční prezentace ART+, na které vedoucí projektu Robert Mečkovský zájemcům představí nové prvky aplikace. Od února, kdy byl server ART+ oficiálně spuštěn, se mimo jiné počet záznamů v databázi rozrostl z 50 na 60 tisíc položek.

Tisková zpráva: Nadčasová krása stovek starožitných skvostů již tuto středu, od 13. do 16. května, doslova rozzáří prostory Novoměstské radnice na Karlově náměstí. Jako každé jaro se do Prahy u příležitosti tradičního veletrhu ANTIQUE sjedou přední starožitnické firmy z celé České republiky, aby zde představily svůj výběr historického skla a porcelánu, obrazů či starožitného nábytku. Zvláštní pozornost však tentokrát bude věnována šperkům, které jsou hlavním motivem nadcházejícího 25. veletrhu.

Vedle nových prostor v Novoměstské radnici přinese letošní ANTIQUE i další novinky. Šest desítek vystavovatelů z celé republiky doplní letos poprvé stánek světoznámé aukční síně Sotheby’s. „Sotheby’s je poctěna možností zúčastnit se jarního veletrhu Antique, který se koná v neopakovatelném prostředí Novoměstské radnice, v centru jednoho z nejkrásnějších historických evropských měst,“ říká Filip Marco, zástupce Sotheby’s v České republice, a dodává „Jsme připraveni zodpovědět veškeré dotazy návštěvníků veletrhu ohledně aukčního trhu v zahraničí, a to včetně jeho historie, současného stavu i perspektivního vývoje.“

K exponátům, které potěší všechny milovníky třpytivých klenotů, budou patřit například briliantové prsteny z poloviny 20. století, které přiveze aukční dům Meissner - Neumann. Jejich hodnota se u jednotlivých kousků pohybuje od 350 000 do 750 000 Kč. Několik vytříbených exponátů chystají také starožitnosti Michal Jankovský. Jedinečnou ukázkou šperkařské práce v meziválečném Československu je platinový prsten s diamanty a rubíny ve stylu art deco. Kouzlo art deca reprezentuje i působivý kolier z roku 1925.

Camille Corot: Podvečer v Normandii / kolem 1865 / olej na plátně / 46 x 56 cm

vyvolávací cena: 2 500 000 Kč (bez aukční provize) / Meissner-Neumann

Více než lákavá bude letos nabídka obrazů. Pozornosti by neměl uniknout například Podvečer v Normadii od Jean-Baptiste Camille Corota s cenou 2,5 milionů, Ženský akt Vojtěcha Hynaise či Blatouchy ve džbánku od Václava Špály nabízené aukční síní Meissner-Neumann. Starožitnosti AAA nabídnou Golgotu od Oskara Rexe nebo dva z Muchových obrazů - Snění večera a Odpočinek noci. „Vystavovatelé mají připraveno mnoho jedinečných exponátů, ale chybět nebudou ani drobnější a cenově dostupnější umělecké předměty,“ doplňuje Simona Šustková, prezidentka pořádající Asociace starožitníků. Více informací na www.asociace.com.

I v nových prostorách bude pokračovat oblíbená a hojně využívaná tradice bezplatného odborného poradenství, kdy mají návštěvníci veletrhu možnost využít služeb znalce. Vystavovatelé se pro změnu dočkají tradičního slavnostního udílení cen za nejlepší expozici a exponát veletrhu. Veletrh ANTIQUE se těší přetrvávajícímu zájmu veřejnosti i přízni odborníků především díky kvalitě vystavovaných a prodávaných exponátů, na kterou pečlivě dohlíží pořádající organizace Asociace starožitníků. „Veletrh může směle konkurovat několika aukcím najednou, zejména v oblasti užitého umění. Pro návštěvníky je to výjimečná příležitost setkat se zde s 60 obchodníky z celé republiky, pohovořit si s nimi o starožitnostech, moci porovnávat a především strávit příjemný čas v inspirativním prostředí mezi krásnými věcmi,“ láká Simona Šustková.

Asociace starožitníků, která již po pětadvacáté pořádá veletrh starožitností ANTIQUE, se jako první z postkomunistických zemí stala vedle nejprestižnějších starožitnictví světa členem organizace C.I.N.O.A. Tato organizace mezinárodního rozsahu sdružuje obchodníky s uměním, mapuje trh se starožitnostmi a napomáhá obchodu s nimi. V souladu s tím usiluje i Asociace starožitníků o rozvoj českého trhu, aby nebyl zaplaven neznačenými falzy a napodobeninami a aby peníze uložené do starožitností byly dobře jištěnou investicí. Skrze svou Rudolfinskou akademii vzdělává, neboť vzdělání v oboru je jednou z podmínek pro orientaci na trhu se starožitnostmi a vhodné investování. V neposlední řadě se snaží i o propagaci vztahu lidí k našemu kulturnímu dědictví.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...