Ze sbírky Eduarda Šafaříka

Adolf Loos Apartment and Gallery, 31. ledna 2016

Poslední lednový den pořádá Adolf Loos Apartment and Gallery v pražské výstavní síni Mánes dražbu sbírky nedávno zesnulého Eduarda A. Šafaříka, významného historika umění československého původu.

Jan Kupecký: Autoportrét / olej na papíře / 45 x 30,3 cm / vyvolávací cena 1 300 000 Kč
Jan Kupecký: Autoportrét / olej na papíře / 45 x 30,3 cm / vyv. cena 1 300 000 Kč

Eduard Šafařík strávil převážnou část života v Itálii, kde se mimo jiné stal ředitelem sbírek Galerie Doria Pamphilj a Palazzo Colonna. Byl považován za největšího znalce díla barokního portrétisty Jana Kupeckého a právě jeho díla také s oblibou sbíral. Ještě před svou smrtí letos v létě se rozhodl část své proslulé kolekce prodat, pro což si vybral Prahu a český aukční dům Adolf Loos Apartment and Gallery, a tak se na český trh dostává výjimečný soubor starého umění.

Mezi pěti olejomalbami Jana Kupeckého zařazenými do lednové aukce nechybí jeho ikonický Autoportrét za vyvolávací cenu 1,3 milionu (vyvolávací ceny bez provize), který sám Šafařík srovnává se slavnými autoportréty Rembrandta van Rijn. Další z nabízených děl představují Františka z Assisi, jednoho z nejvýznamnějších italských světců, který se začne vyvolávat na 1,05 milionu, a Krista Salvatora Mundi, jenž pochází přímo z umělcovy pozůstalosti. Vyvolávací cena je zde stanovena na 1,1 milionu korun. Pozoruhodnou ukázkou Kupeckého pozdního realistického a, jak Šafařík poznamenává, „antibarokního“ stylu je pak další dražené plátno, Podobizna malíře města Norimberka Jorga Durenfurtha s vyvolávací cenou 1,2 milionu korun.

Jan Kupecký: Alegorie sluchu (hudby) v podobě umělcovy manželky / olej na plátně / 92,5 x 75 cm / vyvolávací cena 2 700 000 Kč
Jan Kupecký: Alegorie sluchu (hudby) v podobě umělcovy manželky / olej na plátně / 92,5 x 75 cm / vyv. cena 2 700 000 Kč

Pozornost patrně přitáhne i Alegorie sluchu (hudby) v podobě umělcovy manželky Susanne z doby před rokem 1710. Kupecký ji vytvořil na objednávku svého mecenáše, hraběte Gustava Adolfa von Gotter, jako součást cyklu dvou protějškových obrazů s pěti smysly, z nichž se kromě nabízeného Sluchu zachoval již jen Čich. Ostatní díla známe pouze z dobových grafických kopií. V lednové aukci bude obraz hledat nového majitele s vyvolávací cenou 2,7 milionu korun. Prodá-li se tedy, bude se jednat o Kupeckého nový autorský rekord, který dosud drží jiná jeho olejomalba, shodou okolností taktéž portrét jeho ženy Susanne. Ten před osmi lety vydražila aukční síň Meissner-Neumann (dnes European Arts) za 2,3 milionu korun. Díla Jana Kupeckého se obecně na trhu objevují zřídka, navíc často nejsou atribuována samotnému Kupeckému, ale spíš malířům z jeho okruhu.

Součástí Šafaříkovy sbírky jsou i další malby starých mistrů. Je to mimo jiné biblická scéna se sv. Janem Křtitelem od italského malíře Jacopa dal Ponte zvaného Bassano za 1,1 milionu nebo Chlapec leštící kovový předmět Philippa Merciera za 150 tisíc korun.

Jindřich Štyrský: Bez názvu (erotická koláž) / 1933 / koláž a inkoust na papíře / 32 x 27,4 cm / vyvolávací cena 900 000 Kč
Jindřich Štyrský: Bez názvu (erotická koláž) / 1933 / koláž a inkoust na papíře / 32 x 27,4 cm / vyv. cena 900 000 Kč

Kromě prací s touto významnou proveniencí stojí za zmínku i další díla, která budou aukci nabídnuta. Je mezi nimi olejomalba Venuše s amoretty Vojtěcha Hynaise s prvním podáním ve výši 1,9 milionu korun, Zrzavého Krásná Hora, která znázorňuje malířův rodný kraj (850 tisíc korun) nebo Erotická koláž Jindřicha Štyrského z roku 1933. Ta je sběratelskou vzácností. Většinu z těchto Štyrského „lechtivých“ koláží vyvezla totiž Toyen v roce 1947 do Paříže, kde je prodala, nebo darovala svým přátelům. Jedná se tedy zřejmě o jedinou z nich, která tehdy zůstala v Československu. Nového zájemce začne hledat od částky 900 tisíc korun.

Artslimit 24. 3. 2024