ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Art+Antiques Ze soukromých sbírek

Soukromí sběratelé se představují

V průběhu května je možné v Praze a v Hluboké nad Vltavou navštívit hned tři výstavy soukromých sbírek. Ve výstavní síni SVU Mánes v pražském paláci Diamant je k vidění výběr ze sbírky společnosti Karlštejnská, která je dlouhodobě jedním z výrazných hráčů na českém trhu s uměním, Clam-Gallasův palác si pro představení své sbírky umění 19. století pronajal Patrik Šimon a v Alšově Jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou je až do září k vidění sbírka soch Karly a Davida Železných.

Jindřich Štyrský: Kominík a sněhulák / 1925 Jindřich Štyrský: Kominík a sněhulák / 1925
Karlštejnská a. s.

 

Společnost Karštejnská je rodinný podnik, který se vedle pronájmu a správy nemovitostí věnuje nákupu a prodeji uměleckých děl. Firma má podle obchodního rejstříku základní kapitál 140 milionů korun a své sbírky v posledních třech čtyřech letech představuje formou samostatných výstav či zápůjček do veřejných muzeí a galerií poměrně pravidelně. Na aktuální výstavě v SVU Mánes je k vidění 49 dvojic obrazů, které organizátoři vybrali s cílem umožnit srovnání různých aspektů malířské tvorby – ztvárnění určitého námětu, práce s kompozicí či žánrem. Výstavu lze navštívit do konce května.

František Tkadlík: Tři andělé / 1822František Tkadlík:
Tři andělé / 1822 
Sbírka Patrika Šimona 

 

Sběratel a obchodník s uměním Patrik Šimon se věnuje představování své sbírky formou výstav a knih systematicky již dobrých deset let. Aktuální výstava a kniha Jeden svět nestačí se tentokrát zaměřuje na umění 19. století. Šimon je ostatně i spoluorganizátorem výstavy Tvrzení moderny, na které se v Alšově jihočeské galerii představuje na šedesát plastik a kreseb ze sochařské sbírky syna Vladimíra Železného. 

František Kupka: Člověk a zeměFrantišek Kupka: Člověk a země
106 tušových kreseb / Pro arte

 

Na přelomu dubna a května své akvizice v Praze představil také investiční font Pro arte, fond kvalifikovaných investorů zaměřený na výtvarné umění. Fond spravuje investiční společnost Avant a funguje s povolením České národní banky. Na svých webových stránkách fond uvádí, že během prvního roku své existence shromáždil umělecká díla za 100 milionů korun. Jsou mezi nimi například obrazy Alfonse Muchy, Josefa Šímy, Františka Kupky či Toyen.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...