ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Zmařené aukce

Zmařené aukce – vydražená, ale nezaplacená díla – jsou nepříjemným nešvarem, který otravuje atmosféru na českém trhu s uměním.

Aukční síně se zmařenými aukcemi příliš nechlubí, mlčení kolem těchto „prodejů“ však škodí věci víc než otevřené přiznání neúspěchu. Zamlčené zmařené aukce, zvlášť pokud jde o stotisícové či dokonce milionové položky, se totiž stávají záminkou pro nejrůznější spekulace, že celý prodej byl pouze fingovaný, že proti sobě dražili pouze nastrčení figuranti, atd. Český trh je malý a i když je dílo po neúspěšné aukci nabízeno jen privátně, rychle se to rozkřikne.

Emil Filla: Zátiší s okurkami / 1922 / olej na plátně / 68 x 55 cm

 

 

Galerie Art Praha bude na své nadcházející aukci, kterou na poslední chvíli přesunula z neděle na sobotu 25. září, dražit hned dva milionové obrazy, které ve výsledkových listinách jejích posledních dvou aukcí figurují jako prodané. Na to, že jde o zmařené aukce, upozorňuje i přímo v katalogu. Jakkoliv jde o situaci, které by se majitel galerie Vladimír Neubert jistě raději vyhnul, otevřenost, se kterou se jí tentokrát postavil, mu nakonec slouží ke cti.

Nejdražší položkou aukce bude obraz Emila Filly Zátiší s okurkami z roku 1922, který bude nabízen za 2,2 milionu korun (bez aukční provize). Loni v listopadu se tento obraz ze sbírky Jaroslava Borovičky dostal z 2 až na 4,2 milionu korun (5,04 milionu včetně aukční provize). Vítěz aukce však za dílo nezaplatil a galerie na něj podle Vladimíra Neuberta podala trestní oznámení.

Josef Čapek: Na jahodách / 1936 / olej na plátně / 41 x 47 cm

Druhým nabízeným dílem bude obraz Josefa Čapka Na jahodách, který byl hvězdou letošní dubnové aukce galerie. Z 1,8 milionu se tehdy dostal až na 3 miliony korun (3,6 milionu včetně aukční provize). Nyní jeho dražba bude začínat opět na 1,8 milionech korun. Na letošní Čapkově výstavě v Praze a v Pardubicích obraz chyběl, aukční katalog nicméně uvádí čtyři jiné malířovy výstavy, na kterých byl – od posmrtné retrospektivy na Slovanském ostrově v roce 1946 až po výstavu v Domě umění města Brna v roce 1960. Podle katalogu obraz pochází ze sbírky Milana Frýdla.

Zmařená aukce na díle většinou zanechává nepříjemný stín – co za tím bylo? proč si vydražitel koupi nakonec rozmyslel? není obraz v horším stavu než se na první pohled zdá? Často přitom ale opravdu nejde o nic jiného než o rozmar dražitele a samotné dílo a aukční síň jsou v tom zcela „nevinně“. Existují na druhou stranu i případy, kdy bylo dílo při opětovné dražbě vydraženo výše než napoprvé. Obraz Ile de Sein od Toyen byl v dubnu 2008 na aukci Galerie Art Praha vydražen za 2,75 milionu korun. Když vydražitel nezaplatil, vzal si majitel dílo zpět. O 13 měsíců později je nabídl k prodeji prostřednictvím aukční síně TransArs v Českých Budějovicích. Zde se obraz prodal za nečekaných 6,6 milionu korun (obě ceny jsou bez aukční provize).

Toyen: Ile de Sein / 1950 / olej na plátně / 32 x 120 cm

Pokud aukční síň dražitele, který za obraz nakonec nezaplatí, skutečně požene k soudu, má šanci na úspěch. Společnost Dorotheum se takto loni domohla ušlé provize za zmařenou aukci barokního obrazu Diana a Endymion od Jacopa Amigoniho, který byl v březnu 2003 na její aukci přiklepnut za rekordních 6 milionů korun.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...