ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Art+Antiques Zrzavý a nábytek

První letošní aukce společnosti Dorotheum, která se konala v sobotu 7. března, vynesla 13,2 milionu korun, přičemž nového majitele našlo 55 procent nabízených položek. Za více než sto tisíc se prodalo 22 děl, milionovou hranici překonal pouze Portrét dámy ve fialových šatech od Jana Zrzavého, vydražený za necelých 2,8 milionu korun, tři příhozy nad vyvolávací cenu.

Celkový obrat aukce představuje pro Dorotheum nejhorší výsledek od listopadu 2005. Důvodem patrně byla jak menší ochota kupců utrácet, tak i kvalita shromážděné kolekce. Těžko však zobecňovat. Společnost pokrývá celou šíři trhu s uměním – od starých mistrů až po šperky a starožitnosti – a v jednotlivých segmentech se kupci chovali rozdílně. Oproti minulým aukcím se tentokrát například nebývale dobře prodával historický nábytek. Ze 17 nabízených kusů se jich prodalo 13, z toho 4 položky za více než sto tisíc korun.

Jan Zrzavý: Portrét dámy / 1926
olej na plátně / 62 × 48 cm / cena: 2 760 000 Kč

 

Hlavními lákadly aukce měla být dvojice obrazů Jana Zrzavého, zmiňovaný portrét z roku 1926 a zátiší z roku 1949. Zátiší s cenou 3 miliony korun však zůstalo bez kupce. A neprodal se ani třetí Zrzavého obraz v nabídce, poněkud netypická krajina z roku 1947 s vyvolávací cenou 1,44 milionu korun. Žádné další z nabízených děl nemělo milionový potenciál.

Dáma na Zrzavého portrétu je podle ředitelky společnosti Márii Gálové s největší pravděpodobností manželka tehdejšího československého velvyslance v Paříži, paní Osuská. Cena 2,8 milionu korun je do jisté míry zklamáním. Srovnatelné dílo se na trhu řadu let neobjevilo a aukční katalog uváděl odhadní cenu 3 miliony korun (bez aukční provize).

Emil Artur Pittermann-Longen: Mořský záliv / 1916

olej na plátně / 97 cm x 78 cm / cena: 600 000 Kč

Druhým nejdražším dílem aukce se stal obraz Mořský záliv od Emila Artura Pittermanna Longena, který se prodal za vyvolávací cenu 600 tisíc korun. Podle experta společnosti Jana Nízkého jde i tak o Longenův aukční rekord.

Nejvýraznější cenový nárůst zaznamenala Horská krajina se sekáčem od Martina Benky vydražená za 384 tisíc korun, víc jak trojnásobek minimálního podání. Na dvojnásobek vyvolávací ceny se pak dostal obraz Rozkvetlá louka od Antonína Hudečka. Nový majitel za něj dal necelých 290 tisíc korun. Za stejnou částku se prodal také půvabný dívčí portrét z roku 1913 od Františka Dvořáka, jehož dražba začínala na 180 tisících korun.

Tradičně velký zájem byl o práce Josefa Lady. Drobný kvaš Stavění sněhuláka z roku 1944 se prodal za 420 tisíc korun, pět příhozů nad vyvolávací cenu. Za vyvolávací cenu 360 tisíc korun se prodala kresba uhlem od Františka Kupky, portrét umělcovy manželky z roku 1899. Základem nabízeného souboru fotografií byla kolekce surrealistických koláží Františka Vobeckého. Prodalo se všech dvanáct nabízených snímků, v cenovém rozpětí od 12 do 43 tisíc korun.

Největším překvapením aukce se stala dražba empírového koflíku s malbou Klášterce nad Ohří z doby kolem roku 1810. Katalog sice uváděl, že jde o sběratelsky zajímavou práci, neboť není známo mnoho takto starých kusů zdobených vedutou města, málokdo však očekával, že se cena vyšplhá na víc jak dvacetinásobek minimálního podání. Vítěz aukce za tento 7 cm vysoký porcelánový šálek nabídl 156 tisíc korun.

Nejdražším kusem v kategorii nábytku se stala barokní rohová skříň, jejíž cena se vyšplhala z 96 na 192 tisíc korun. Ještě výraznější nárůst zaznamenalo elegantně tvarované biedermeierové sofa. Dosažená cena 96 tisíc korun byla téměř trojnásobkem minimálního podání. Nábytek přitom na minulých aukcích zůstával buď bez kupce, nebo se prodával za vyvolávací ceny. „Oproti dvěma předchozím sezonám jsme zaznamenali vzrůstající trend,“ potvrzuje Mária Gálová. Ceny současného „designového“ nábytku naznačují, že prostor pro růst v této kategorii stále existuje, zvlášť u kusů, které lze dobře začlenit do moderních interiérů.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...