ART+, all about the art market
February 2023 1744 

Art+Antiques 19. století ve světě

Čeští autoři na aukcích v Londýně a ve Vídni

Jednou z prvních podzimních aukcí společnosti Christieʼs byla specilizovaná aukce evropského malířství 19. století, která se uskutečnila 12. září v Londýně. Nejdráže se prodal obraz Karavana za soumraku od francouzského orientalisty Eugena Girardeta, který našel nového majitele za 43 tisíc liber. V nabízené kolekci se objevila i díla trojice českých autorů, Antonie Brandejsové, Oscara Rexe a Františka Dvořáka.

Oscar Rex: Důvěrný rozhovor / 1894Oscar Rex: Důvěrný rozhovor
olej na plátně / 38 x 45,6 cm
cena: 4 750 GBP

 

Brandejsové diptych pohledů na Benátky a Florencii se prodal za 9 tisíc, Rexův žánrový výjev Důvěrný rozhovor za 4,75 tisíce a Dvořákův dívčí portrét za 3,75 tisíce liber. Do značné míry příznačné je, že ani jeden z této trojice není na českém trhu příliš vyhledávaným autorem. Od pražského Němce Oscara Rexe prošly českými aukcemi dosud jen tři obrazy, které však vesměs zůstaly bez kupce.

O pár dní později, v úterý 17. září, uspořádalo obdobně zaměřenou aukci také vídeňské Dorotheum. Nejdražším kusem se zde stala krajina od Adolfa Chwaly, která se místo očekávaných 4 až 6 tisíc, dostala až na 13 720 eur. Dosažená cena, v přepočtu přibližně 340 tisíc korun, je však stále poloviční oproti částkám, za které již srovnatelné Chwalovy obrazy byly draženy v Česku. 

Adolf Chwala: Před bouřkou v horách olej na plátněAdolf Chwala: Před bouřkou v horách
olej na plátně / 68,5 x 104 cm / cena: 13 720 eur

 

 

Share on Facebook  Print 

Loading...